Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Filistin'deki En Cesur Gazeteci Bildiriyor: “Janna Jihad, İşgal Altındaki Filistin…”

 > 
383PAYLAŞIM

Janna Jihad Batı Şeria'da elinde bir kamera ile sokak sokak gezen minicik bir gazeteci. Henüz 4 yaşındayken gazeteci olma isteğini belirten Jijad bugün 9 yaşında ve ülkesinin yaşadığı acıları Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla dünyaya aktarıyor...

Henüz 9 yaşında ve 1,5 yıldır yaşadığı topraklardan dünyaya haber veriyor.

Yaşadığı topraklarda olan biteni dünyaya haber veren kimse olmadığını gören Janna Jihad, küçücük yaşına bakmadan eline kamerayı alıp sosyal medyanın gücünü kullanmaya karar vermiş.

Henüz 4 yaşındayken "Büyüyünce ne olacaksın?" diye sorduklarında, gazeteci diyordu ve hayali okula bile gidemeden gerçek oldu.

Hayallerini gerçekleştirmek her çocuk için büyük bir başarı elbette, ama bunun nasıl geliştiği de bir o kadar önemli olmalı. Janna'yı bu yaşta bu göreve itense, yaşadığı topraklarda gördüğü acı oldu.

Bütün haberlerine adını söyleyerek başlayan Janna, bitirirken de “Janna Jihad, İşgal Altındaki Filistin…” diyor.

Çünkü o 1,5 yıldır işgal altındaki Filistin'in sesi olmuş durumda. Arkadaşı, amcaları, kardeşi öldürülürken kimsenin haberinin olmaması onun canını daha da çok acıtmış. Bu görevi bu acıyla beraber üstlenmiş.

Üstelik de o, bu küçücük yaşına bakmadan gazeteciliğe soyunurken, dünyaya gerçek haberleri veren gazeteci sayısı halen oldukça az.

Nabi Salih köyünde bu savaşın içine doğan ve aynı sınırlar içerisinde savaşla büyümeye devam eden Janna, gazeteciliğin yanı sıra okuluna da devam ediyor.

Facebook, Twitter, Snapchat, Instagram ve YouTube; tüm kanalları kullanarak dünyaya ulaşmaya çalışıyor.

Sosyal medyada oldukça iddialı bir takipçi sayısına da ulaşmış durumda. Mesela, Janna Jihad adlı Facebook sayfasında takipçi sayısı yaklaşık 200 bin kişi.

Vice'ın hazırladığı Filistin'in en küçük gazetecisi Janna Jihad videosunu da şuraya bırakalım.

Kaynak: Vice

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kader-baytekin

twitter adresine baktım ama bulamadım paylaşırsanız çok iyi olur

roronoazoro

bu kızı da daha çocuk olduğuna bakmadan öldürür şerefsizler

inkedreyiz

Güzel bir pr çalışması, aynı bu şekilde çok güzel bir filistinli kız vardı ismi " Ahed tamimi" medya surekli popüler etti ve Erdoğanı ziyarete geldi, ne tesadüf onun da ailesi vs yoktu. Ve aynı şekilde Filistin etnik kökeni ve genetigine karşıt olarak renkli gözlü açık rengi saçları vardı, birileri bu çocukları kullanıyor emeller uğrunda. Herşey bu kadar basit değil, Filistin halkını destekleyen batılı derin devletler var onların çalışması gibi duruyor on planda güzel aryan çocuklar ve boyundan büyük işler ile dünyada pr çalışması yapmak. Gerçi londra'dan habersiz kuş uçmaz dünyada ama çıkar daha önemli...

urgunta

"Çocuklar" olmasa insanlık olarak beş para etmeyiz. Net.

Gizli Kullanıcı

Allah madem müslümanların yanında ve madem yahudi milleti lanetliyse neden arap israil savaşını israilliler kazandı.Hem de araplar yahudilerden 100 kat fazla iken.Bu konularda bilgili birisi cevaplayabilirse iyi olur.

will-graham

Tanrı yok varsa bile bizim gibi kaygıları yok kimseyi umursamıyor

newton

Allah Müslüman'ların yanında diye her şeyi onlar kazancak diye bir şey yok.

mmurat

yahudiler lanetli değil, peygamberlerini öldüren yahudi bir grup lanetlenmiştir sadece. Müslümanlar Kuran yerine hurafe ve bağnaz düşünceye uyduklarında şirke girmiş oluyorlar ve bela üzerlerine geliyor. Filistin eskiden beri komünist yönetimle yetişti, 80 darbesinde pkk bile filistine giderek eğitim aldı. Komünizm filistinin damarlarında dolaşıyor her eylemleri komünistçe, Kuran emrine göre yaşasalar musevilerle dost olurlardı ama düşman olarak görüyorlar, halbuki Allah musevilelrle evlenebilrisniz , yemek yiyebilrisniz diyor. Aynı şekilde radikal Yahudiler de ateist siyonizm düşüncesi hakim. İki tarafta kutsal kitabına uyduğunda barış gelecektir. Zalimler, bağnazlar ortalığı karıştırıyorlar.

roo

Anlamadiginiz bir sey var bu bir imtihan dunyasi. Kimi parasiyla imtihan olur kimi yoksullukla,savasla. Allah bu aci ceken kullarina karsiligini obur dunyada verecek

mmurat

Şahin Yusuf - şimdi bu ayetin 57. ayetine bak... orada hangi Yahudileri ve Hristiyanlardan bahsettiğini Allah açıklıyor.. ayetleri parça parça alıp hiçbirşey anlamadan düşmanlık yapıyorsunuz, ehli kitap Allah'ın emanetidir.

Gizli Kullanıcı

Peygamber kendini oldurmege gelen musrikleri bile oldurmemis bagislamis onlarla iletisim halinde kalmis. 51. ayeti okuyup 57 de kimlerden bahsettigini anlamamak tamamen saptirmadir. Orada dinin ile alay eden seni yalanlayan iftira atanlar ile dostluk yapma diyor. Sana su ornegi vereyim oradan Allah'in yuceligini anla. irkciligin mezhepciligin insani ne kadar yanlis yola surukledigini dusun. Kasas 56. ayet : Şüphesiz sen sevdiğin kimseyi doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediği kimseyi doğru yola eriştirir. O, doğru yola gelecekleri daha iyi bilir.

mmurat

Sahin Yusuf - bak arkadaşım Allah Yahudi ve Hristiyan bir hanımla evlenebilirsiniz diyor, bu ne demektir biliyormusun, aşık olabilrisin, sevgilin olabilir, ailen olabilir demektir... aynı zamanda dostun da olmuş olmuyor mu? hatta dosttan daha ileri oluyor, Aşkın oluyor.. Allah dost olmayın dediği toplumla gidin evlenin der mi? bu çelişki değil mi? Dost olmayın ayetinin anlamı başınıza yöneteci, veli yapmayındır. Dost kelimesi Arapçada evliyau demektir yani lider, veli, evliya, hoca anlamındadır. Başkan yapmayacaksın o kadar.

mmurat

Ayrıca Tevrat ve İncilin hükmü kalkmamıştır. Allah Müslümanlar Tevrat ve incile iman ederler diyor, onların içinde nur vardır diyor yani saf değişmemiş vahiyler, bölümler vardır diyor. Peygamberler ehli kitaba kendi kitaplarıyla hükmederlerdi diyorlar. Hz Muhammed sav'de Musevilere, Hristiyanlara kendi kitaplarının değişmeyen bölümlerini okuyarak, Kuranla ortak noktalarını olduğunu gösteriyordu ki, Kuranın hak olduğunu anlasınlar diye.. Zaten Kuranın bir diğer gönderilme sebebi geçmiş kitapları doğrulamaktır. Tevrat ve İncile bakarsan Kuran ile aynı onlarca ayetin olduğunu göreceksin. Bunlar geçerlidir, hükmü kalkmamıştır, geçersiz olanlar değişen kısımlardır.

mmurat

İncil ve Tevratın içinde değişmemiş hak kısımlar vardır, Kuran bu kısımları ayetlerle doğruluyor. Bu şu demek oluyor, bu kısımlara inanan aynı zamanda Kuranada inanmış oluyorlar. Kuran tahrip olan kısımları, hak kısımlardan ayırt etmemiz içinde indi. Ehli kitaptan şirk koşanlar olduğu kadar şirk koşmayanlarda var. Allah bunu Kuranda açıklıyor. Hepsi bir değildir diyor. Bizim anlattığımız şirk koşmayanlar zaten. Şirk koşanlarda bilmeden yapıyorlar, bozulan kısımları vahiy sanıyorlar, bir nevi fetret ehli olmuş oluyorlar. Biz mesela Tevrat ve incilin hak kısımlarını batıl kısımlarından ayırıp iman ediyorsak onlarda bunu ayırabilir. Bu kitabın tamamına inanmak demek değildir, biz sadece Kuranın doğruladığı kısımlara iman ediyoruz. Tahrip olan kısımlar hariç içinde Allah'ın vahyi olan kitabı nasıl geçersiz görebilirsin. İncile ve tevrata iman etmemek Kurana iman etmemek demektir. Allah tevratta davuda, süleymana da oğlum diye hitap ediyor ama bu biyolojik manada değildir, museviler bunu bilir ama bazıları şirk mantığıyla alır, Hristiyanlıkta da Protestanlar asla Hz. İsa'ya tanrı demezler. HAŞA.. Bu sebeble Allah ehli kitabı tevhide davet edin buyurmaktadır. Ehli kitabın elbette şuan Kurana tabi olmaları gerekiyor.

mmurat

Hz isa geldiinde incilin hak kısımları ile Hristiyanlara tebliğ yapacak, Tevrat ve kuranda okuyacak... İncil tevratı, kuranda incili ve tevratı doğrular. Allah ehli kitaba ve tevrata, incile (hak kısımlarına) ve kurana uymayı emrediyor. Peygamberimiz de zamanında Musevilere tevratla hükmederdi. Allah Tevrat için içinde nur vardır diyor, hükmü yoktur demiyor. Bu nur değişmeyen ayetlerdir. Şüphesiz, Kitap Ehlinden, Allah'a; size indirilene ve kendilerine indirilene -Allah'a derin saygı gösterenler olarak- inananlar vardır. Onlar Allah'ın ayetlerine karşılık olarak az bir değeri satın almazlar. İşte bunların Rableri Katında ecirleri vardır. Şüphesiz Allah, hesabı çok çabuk görendir. (Al-i İmran Suresi, 199) ........... Ayrıca mekruh diye birşey yoktur, bir şey ya helaldir yada haramdır.

mmurat

incil ve tevratın içinde hak kısımlar duruyor arkadaşım, ilk orjinal ayetler bunlar, değiştirilmemiş bölümler, vahiylere nasıl geçerli değildir diyebiliyorsun? Kuran doğruluyor diyorum bu kısımları, anlamak istemiyorsun heralde.. Kuran indimi diyorsun, diğer kitaplar geçersizdir diyorsun, kim dedi sana bunu, hangi ayette yazıyor? Tahrip edilen kısımları geçersizdir sadece, bunu anlaman lazım. Allah Kuran'da incil sahiplerine incille hükmetsinler diyor, Musevilere de tevralla hükmetsinler diyor yani hak kısımlarına uysunlar diyor, çünkü Allah'ın onlara verdiği şeriat bu. Çünkü bu hak kısımlar senin dediğin hz isaya ve musaya inen ilk kısımlar zaten. İtiraz ediyorsun ama kabul ettiğin incil ve tevratın orjinali zaten bu kısımlar. Burada ki durumu o yüzden kavrayamadın. Kuranın gelmiş olması bu hak kısımları geçersiz kılmıyor, doğruluyor. Kuran değiştirilmiş kısımları geçersiz kılıyor, gerçek vahiyle, el yazmasını ayırıyor.

Görüş Bildir