Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Faydalı mı Zararlı mı? Her Yönüyle Bitkisel Tedavi Nedir? Ne İşe Yarar?

-
Abone ol

Hem hastalıklara karşı vücudu korumak, hem de iyileşmek adına başvurulan bitkisel tedavi yöntemleri, son yıllarda oldukça popüler bir alan. Bitkileri ve botanik kaynakları insanların tedavisi için kullanan bu yöntemler, tıp literatürüne Fitoterapi veya Herbal tedavi olarak geçmiştir. Bitkisel tedavi yöntemleri eski çağlardan beri kullanılmış, bilimin ilerlemesi ile bitkiler faydalarına göre sınıflandırılmıştır. 

Bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanıma, gerçekten işe yarayıp yaramadığına birlikte bakalım.

Not: İçerikte yer alan bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yer verdiğimiz bu bilgiler İnternet üzerindeki kaynaklardan derlenmiştir. Doktorunuza danışmadan lütfen kendi programınızı oluşturmayınız.

Günümüzde Afrika ve Asya toplumlarının %80'i hala birincil olarak bitkisel tedavi yöntemlerini kullanıyor.

Dünya genelinde klinik çalışmalar da yapılan bitkisel tedavi yöntemleri, bazı hastalıklarda doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Almanya'da 10 hastadan 7'si bitkisel yöntemleri kullanmayı tercih etmiştir. Ayrıca üretilen ilaçlardan 7 bin kadarı bitkisel kökenlidir.

Kullanılan ilaçlardan neredeyse dörtte biri bitkisel kökenli.

İlaç sektörü de bitkilerin bu şifalı özelliklerinden yararlanmakta. 20.yüzyılda kimya ve biyokimya alanındaki gelişmeler sonucunda bitkilere ilişkin toksikolojik, farmakolojik ve klinik çalışmalar yapılabilme imkânı doğmuş ve ilaç yapımında bu bitkilerden faydalanabilme imkânı artmıştır. Kullanılan ilaçların bir bölümünün muhteviyatında bu araştırmalardan elde edilen bulgularda ortaya çıkan maddeler yer almaktadır.

Toplum içinde her şeye bir bitkisel ilaç var!

Sayısız aktarın bulunduğu ve bitkisel açıdan zengin bir coğrafya olan ülkemizde, halk arasında nesilden nesile geçen bitkisel ilaçlara, şifalı formüllere sıkça rastlanıyor.

Tabi doğa bize sadece şifalı ve sağlıklı bitkiler sunmuyor. Doğal dediğimiz her besin faydalı olacak diye bir olgu yok, aksine zararları da görülebiliyor.

"Bir tanıdıktan duyulan" bitkileri karıştırarak elde edilen sözde ilaçlara vücudunuzun vereceği tepki olumsuz olabilir.

Bilimsel geçerliliği olmadan formüller üreterek pazarlamak son zamanlarda çok yaygınlaştı. Satılan ürünler bir tedavi olamadığı gibi zarar da verebiliyor.

Bitkisel olarak lanse edilen ilaçlar, içlerinde sağlıksız kimyasallar bulundurabiliyor. Yani kimyasaldan kaçan insanlar bitkisel yolu denerken habersizce sağlıksız kimyasalları kullanıyor.

Bitkisel ilaçlar kullanmadan, rahatsızlıkla ilgili doktora danışılmalı. Çeşitli reçetesiz bitkisel ilaçlar için eczacılardan tavsiye alınmalı.

Ayrıca kesinlikle bitkisel ilaçları, bu işi ticarete dönüştürmüş aktarlardan ve hiçbir tıbbi yetkisi olmayan insanlardan satın almayın, kullanmayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir