Fatih Altaylı: 'Trump Yargılanacak ve Tutuklanacak'

 > 
15PAYLAŞIM

Fatih Altaylı, ABD'de dün gece yaşanan kanlı olaylarla ilgili Başkan Trump'ın yargılanacağını, hatta tutuklanacağını yazdı. 

Dün ABD Kongresi'nde Biden'ın başkanlığının tescili için yapılacak oturum öncesinde, ABD Başkanı Trump seçimlere hile karıştığı iddialarını yeniledi ve sonuçları tanımayacağı mesajını verdi. 

Bu açıklamanın ardından Kongre önünde toplanan öfkeli Trump taraftarları polisle karşı karşıya geldi. Kongre binası güvenlik amacıyla kapatıldı fakat barikatları aşan kalabalık grup içeri girdi. Silahların patladığı kanlı gecede 4 kişi hayatını kaybetti. 

ABD'nin kaos gecesini yorumlayan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yaşananların kendisi açısından sürpriz olmadığını belirtti.

"4 kişinin ölümünden sorumlu tutulacaktır"

"Açıkçası bu olasılığa hem bu köşede hem de ABD seçimleri gecesi televizyonda yaptığım programda değinmiş olmakla beraber, Trump’ın son noktada böyle bir şeye kalkışmayacağını düşünüyordum" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

Çünkü Trump, hayatını siyasete adamış, bir ideolojiye bağlı biri olmadığı gibi, hayli zengin, bu zenginliğin getirdiği nimetlerden faydalanmayı seven oportünist ve makyavelist bir Amerikalıydı.

Evet bir zorba tarafı vardı ama yaşamının geri kalan bölümünü hapiste geçirmesine neden olma olasılığı yüksek böylesi bir darbe girişimini yapacak kadar ileri gidecek bir “siyasi kişilik” olarak görünmüyordu. O yüzden de “Havlar havlar ama ısırmayacaktır” diye umuyordum. Ancak taraftarlarının “bilinçsizlik” düzeyini tahmin edememiş olmalı ki, dün ABD “şimdilik” de olsa “Direkten döndü.”

Trump, dün kendi başlattığı hareketin öncelikle siyasi çevresini hızla boşalttığını ve kendisini de belirsiz bir sona sürüklediğini görünce çark etti. Ancak yine de büyük bir olasılıkla yargılanacak, muhtemelen de hapse girecektir. 4 kişinin ölümünden sorumlu tutulması büyük bir olasılıktır.

"Tehlike henüz geçmiş değil"

Altaylı dün gece yaşananlara ilişkin "demokrasi" açısından şu çıkarımları yaptı:

"Gecenin ve bir bütün olarak Trump’ın dünyaya gösterdiği şey “demokrasilerin” zorba liderler ve demokrasiyi içselleştirmemiş güruhlar karşısında aslında ne kadar “zayıf“ ne kadar “kırılgan” ve ne denli “korumasız” rejimler olduğu oldu.

Trump benzeri zorbalar, demokrasilerde ya da demokrasiyi andıran rejimlerde başa geçtikleri anda, o rejimi kuranların ya da sürdürenlerin asla tahmin edemeyecekleri rejimi asla hayal dahi edilemeyecek noktalara sürükleyebiliyorlar. Böyle liderlerle siyasi partiler de içlerindeki makul çoğunluğun değil, azgın azınlığın kontrol ettiği yapılar haline hızla dönüşebiliyorlar. Tüm demokrasileri yakın gelecekte bekleyen tehlike budur.

Avrupa’da da yükselen ırkçılık ve egemen olan cehalet ve kalitesizlik sonunda benzer tablolar görme ihtimalimiz uzak değildir. ABD açısından da tehlike henüz geçmiş değildir.

Dün gece yaşananlar için👇

ABD Karıştı: Trump Taraftarları Kongre Binasını Bastı, Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi - onedio.com
ABD Karıştı: Trump Taraftarları Kongre Binasını Bastı, Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi - onedio.com
ABD'deki Olayların Bilançosu Açıklandı: Can Kayıpları, Yaralananlar ve Gözaltılar... - onedio.com
ABD'deki Olayların Bilançosu Açıklandı: Can Kayıpları, Yaralananlar ve Gözaltılar... - onedio.com
200 Yıl Sonra Bir İlk! ABD Kongresi'nde Bu Tarihi Günde Neler Yaşandı? - onedio.com
200 Yıl Sonra Bir İlk! ABD Kongresi'nde Bu Tarihi Günde Neler Yaşandı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir