Erkeklerin Cinsel Organlarına Kılıf Takıp Savaş Dansları Yaptığı Endonezyalı Dani Kabilesi

-

Dünyanın en izole kabilelerinden olan Dani kabilelerinin hayatlarına bir göz attığımız haberi The Sun'dan derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/7292291/me...

Endonezya'nın Baliem Vadisi'nde yaşayan ve oldukça izole bir kabile olan Dani kabilesi, bir hafta süren kültürel festivallerinde geleneksel savaş danslarını yaparken görüntülendi.

Kabilenin erkekleri bu ritüelleri 'koteka' adı verilen penis kılıflarını giyerek gerçekleştirdi.

Koteka kurumuş meyvelerden yapılıyor ve iki ipten halkayla vücutlarına tutturuluyor. Bu halkalardan biri göğüslerinden geçiyor biri de testis torbalarından.

İnsanlar genellikle kotekanın bir statü belirttiğini zannediyor ancak bu kıyafet yalnızca giyenin cinsel organlarını kapatıyor ve Yeni Gine'deki belli kabilelerin erkekleri tarafından kullanılıyor.

Endonezya hükümeti 1970'lerde 'Operasi Koteka' adlı bir operasyon başlattı. Amaçları, bu kabileleri modern hayata geçirmek ve koteka yerine şort giymelerini sağlamaktı ancak çabaları sonuçsuz kaldı.

Dani kabilesinin tüyler ürpertici bir geleneği daha var, kabiledeki kadınlar bir akrabanın ölümü üzerine kendi parmak uçlarını kesiyorlar.

30 yaşındaki fotoğrafçı Hariandi Hafid, her yıl yapılan festivali kadrajına aldı ve kabilenin kanlı geleneklerini fotoğraflamayı başardı.

Bu kabile 20. yüzyılda şans eseri Batı dünyası tarafından keşfedildi. Makassar, Endonezyalı fotoğrafçı bu festivalin amacının atalarını şereflendirmek için kutsal ritüelleri yerine getirmek olduğunu söyledi.

"Danslar geçmişte yaşanmış savaşlardan esinlenilerek yaratılmış. Bu savaşlar hala bazı Dani kabileleri arasında yaşanıyor." diyor.

"Asıl çarpıcı olan giyim tarzları, bazıları hala günlük hayatlarında koteka kullanıyor."

Bu Dani kabilesi 1938 yılında Amerikalı kaşif Richard Archbold tarafından keşfedildi.

Parmak kesme ritüeli Endonezya hükümeti tarafından şiddetle kınansa da kabilenin yaşlı kadınları arasında hala devam eden bir gelenek.

Her yıl yapılan festival geleneksel dansları ve Papua müziğini içeriyor. Ayrıca hintkamışı mızraklar fırlatılıyor ve domuz pişirilerek geleneksel festival yemeği hazırlanıyor.

"Bazı geleneklere daha az rastlanıyor, mesela parmak kesme. Bu da yabancı dinlerin artışından kaynaklı. Ama koteka hala çok yaygın."

"Atalarının miraslarına bu kadar sahip çıkmaları beni çok etkiledi."

Endonezyalı Dani kabilelerinin üyeleri kendilerine 'Ndani' diyor ve kabileler içinde 4 farklı dil konuşuluyor.

Dani dilleri hakkında en çok ilgi çeken şeylerden biri de tüm renklerin yalnızca iki kelimeyle anlatılması.

'Mili' mavi, yeşil, siyah gibi koyu ve karanlık renkleri, 'mola' ise beyaz, sarı ve kırmızı gibi sıcak renkleri ifade ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolciya

her şeye bir kılıf bulmak zorunda mısınız ?

pippabacca

Burning man in ataları bunlar 😂😂

eexorcist

adamlar buna bile kılıf uydurmuslar 😂😂😂

emqeee

konuyu fazla uzatmışlar yalnız zarar vermesin emanete atlarken zıplarken :D

ozturk-sadri-alisik

giyerim kotekayı çekerim mokokoyu, lan elin kültürü, size ne bize ne, biz bizim kültürümüze tırtlayanları nasi eleştiriyosak onlarda öyle yapacak

ozturk-sadri-alisik

şaşkınlığın 2 tepkisi olur, ya duraksarsın yada saldırırsın, hemen şaaapma

ozturk-sadri-alisik

sike değil, adama saldırırsın olur biter, ayrıcada madem erkeğiz, madem heteroyuz, doğru yazdım umarım, neyse madem gözümüz yok neden sike bakalımki, algın yerindeyse savaşta bu herife bi zafiyet vermezsin zaten demi yeaaaani

ozturk-sadri-alisik

muhtemelen siki değil, boynuzu görürsün, bu kadar boynuzu olan bi insan beni öldürmeye güç yetirebilir diyerek onu yığarsın, algı değişimi böyle olur

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriEndonezyaFestivalSavaşkadınlar
Görüş Bildir