Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Epilepsiyi Yendi, Çelloya Başladı ve Yurt Dışında 590 Kişi Arasından Sıyrılıp Ödül Kazandı: Arya Nur Güneş

2.3bPAYLAŞIM

Genç bir isimden alkışlanası bir başarı hikayesi...

Kaynak: 1, 2

Arya Nur Güneş henüz 13 yaşında. İzmirli genç yetenek, 18 ülkeden yaşları 10 ila 23 arasında değişen 590 müzisyen arasından jüri özel mansiyon ödülüne layık görülmeyi başardı.

Hem de katıldığı ilk yarışma olmasına rağmen.

Arya Nur'un bu başarısını daha önemli kılan bir durumdan da bahsetmek gerekir: Kendisine 9 yaşındayken epilepsi teşhisi kondu.

İkizi Sonat Bike'ye de aynı teşhis kondu ancak ikizlerin doktor anne ve babası; hastalığın, kızlarının gelişimine engel olacağını düşünmeyerek onları sanata ve spora yönlendirdi.

Ailesi, Arya Nur henüz 4 yaşındayken onun müziğe olan yeteneğini keşfetti ve kızlarını konservatuvara göndermeye karar verdi.

Arya Nur henüz 6 yaşındayken piyano çalmaya ve beste yapmaya başladı. Sınavlarda da başarılı olunca Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokuluna kabul edildi.

Eğitmeni Prof. Dr. Çağlayan Ünal Sümer'in tavsiyesi ile yaklaşık 3 yıl önce çello (viyolonsel) çalmaya başladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sümer; Arya'nın çelloya çok emek verdiğini, yaşına göre çok ileride ve onun özel olduğunu vurguluyor. Bunun onun için sadece başlangıç olduğunu belirtiyor.

Arya Nur bu enstrümanda kısa sürede gelişim gösterince, Litvanya'da düzenlenen "Kaunas Sonorum 2017 Genç Müzisyenler Uluslararası Müzik Yarışması"na katıldı ve bu başarıyı elde etti.

10 yaşındayken tanıştığı enstrümanını çok sevmiş ve eğitmenleri de destek verince kısa sürede önemli mesafe almış.

Yarışmaya 6 ay önce katılmaya karar vermişler. İlk yarışmanın verdiği stres olmasına rağmen güzel bir deneyim olduğunu düşünüyor Arya Nur, ki sonuçları da güzel oldu.

İdolü ise dünyaca ünlü İngiliz müzisyen Jacqueline Mary du Pré.

Onun eserleri kalbine işlemiş, ileride onun gibi dünyaca ünlü bir çellist olmak istiyor. Müziğiyle insanlara duygularını yansıtmak, başkalarına ilham olmak, müziğini geniş bir kitleye ulaştırmak istiyor.

Anne Nurece Güneş, kızlarına epilepsiden korkmamalarını her fırsatta aktarmış.

Kızlar da bunu kabullenmişler ve kendileriyle barışık olmuşlar. Hastalıklarını bir engel olarak görmeyip başarıya uzanmışlar.

Bu ikiz kardeşlerin epilepsiyle ilgili söyledikleri önemli:

"Hiç kimse yaşadığı bu sorundan utanıp hastalığını saklamaya çalışmasın. Biz böyle inanıyoruz. Nöbetler sırasında ne yaşadığımızı hatırlamıyoruz. Zaten yıllardır düzenli tedavi ve ilaçlar sayesinde nöbet geçirmiyoruz. Herkesin kusurları olabilir. İlaçlarımızı düzenli olarak kullanıyoruz. Tedavimiz kontrol altında. İkişer kez epileptik kriz geçirdikten sonra, düzenli tedaviye başladık. 

Krizlerden sonra gözümüzü açtığımızda annemiz ve doktorlar başucumuzdaydı. Bu hastalık bizi olumsuz etkilemiyor. Epilepsi hastaları, yaşadıklarını kabullenerek, kendisiyle barışık olarak yaşamanı sürdürmeli. Hastalıkla barışık olmamız gerekiyor. 

Hangi yaştan olursa olsun tüm hastalar normal hayatlarını devam ettirsinler. İnsanlar epilepsi sorunu yaşayan hastalara ön yargıyla bakmasın. Sevgi her zorluğu yener. Bilgi sahibi olmak çok önemli."

Dünyada 50 milyon, Türkiye’de ise 750 bin kişiyi etkileyen epilepsi, beyindeki elektriğin aşırı artmasıyla ortaya çıkan bir tür hastalık.

Halk dilinde "sara" olarak da biliniyor.

Türkiye genelindeki epilepsi hastalarının toplumdaki yanlış bilgiler nedeniyle dışlandığını belirten uzmanlar, çok sayıda hastanın "cin çarpmış" denilerek toplumdan dışlandığını vurguluyor.

Arya Nur Güneş "cin çarpmış" denilerek toplumdan dışlanabilir ve bu başarısını hiçbir zaman elde edememiş olabilirdi.

Bu yüzden "farkında olmak" önemli!

İki kardeşi de onların ailesini ve eğitmenlerini de tebrik ediyoruz. 👏👏👏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abdullahgrl

Arya tebrikler senin gibi her insanın hayallerinin gerçekleşmesi dileğiyle tebrikler hem senin adına hem ülkemiz adına...

nil-yeon

👏🏻👏🏻👏🏻

themeret

Helal olsun kaliteli bir ailenin gayet kaliteli evlatları tebrik ederim yolu açık olsun. Epilepsi hastaları hastalıklarını kabul etmedikleri için ilaç kullanmayı ve tedavi olmayı da kabul etmezler, ve her geçirilen epilepsi nöbeti beyni mahveder ve inanılmaz süreçler... Oysa tek ilaçla kaliteli bir hayat sürmeleri mümkün. Allah herkese kolaylık versin rahmetli babamdan biliyorum çok zor.

wellington

Helal, yolu açık olsun.

necla.toker

Aryanur gibi kaç şanslı çocuklar var? Onlardan biri de benim. Böyle cahil toplumda yaşayıp da hastalığı anlatmak, epilepsi ile kalmayıp, kanser ederler.Bu hastalığı öncelikle bizler kabul edip hayatımıza devam etmek olacaktır.Başarılar Ayranur:)

Görüş Bildir