Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Emeklilik İçin Yaşadığını İspatlamak Zorunda

 > -

Eskişehir'de, emekliliğine kalan süreyi merak ettiği için elektronik ortamda sorgulama yapan Ali Sönmez, çalıştığı firma tarafından 12 yıl önce "iş kazası sonucu ölmüş" gösterildiğini öğrendi.

Eskişehir'de inşaatlarda sıva ustası olarak çalışan 43 yaşındaki Ali Sönmez, uzun yıllardır çeşitli firmalarda işçi olarak çalıştı. Ne zaman emekli olabileceğini öğrenmek için geçen hafta bir PTT şubesine giderek "e-devlet" şifresi aldığını belirten Sönmez, "Elektronik ortamdan prim gün sayıma baktığımda gözlerime inanamadım. Burada 2004 yılında öldüğüm görünüyor" dedi.

Sönmez, 2004'te Bilecik'te bir dekorasyon firmasında çalıştığını anlatarak, "Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kayıtlarında 1 Eylül 2004'te sigorta çıkışım görünüyor. İşten ayrılma nedenim ise 'iş kazası sonucu ölüm' olarak belirtiliyor. O tarihten beri çalışıyorum ancak hiçbir sigortalı gün sayım da kayıtlarda bulunmuyor" diye konuştu.

Yaşadığı şokun ardından SGK'ya başvurduğunu bildiren Sönmez, burada dosyasının da incelendiğini ifade etti.

'Şu an kanunen ölüyüm'

Durumunu anlattığı SGK yetkililerinden, iş mahkemesine başvurması gerektiğini öğrendiğini dile getiren Sönmez, şunları söyledi:

"Bu şekilde emekliliğimin hayal olduğu ancak mahkeme kararıyla yaşadığımı ispat etmem gerektiği söylendi. SGK beni bizzat iş mahkemesine yönlendirdi. 'Gerekli işlemleri onlar yapacak' dediler. Ben de en kısa zamanda Eskişehir iş mahkemesine başvuracağım. Şu an kanunen ölüyüm. Ancak yaşadığımı ispat edersem emekli olabileceğim. Bu arada iş kazası sonucu ölüm nedeniyle eşime ödenmesi gereken ücretin de akıbeti belli değil. SGK'dan, bu ücreti eşimin alıp almadığı da soruldu. Bana ve aileme hiçbir ücretin ödenmediğini de bildirdim. Sonra belgelere bakılınca eşim veya yakınlarıma bir ücretin ödenmediği de ortaya çıktı. Artık önce yaşadığımı tespit edip sonra da ne zaman emekli olabileceğimi öğrenmek istiyorum."

AA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BilecikEskişehirSGK
Görüş Bildir