Görüş Bildir
Haberler
Ekrem Dumanlı'dan 'Medya Özgürlüğüne Sahip Çıkın' Mektubu

Ekrem Dumanlı'dan 'Medya Özgürlüğüne Sahip Çıkın' Mektubu

ATKN
26.12.2014 - 14:06
İçeriğin Devamı Aşağıda

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, Türkiye’de basın özgürlüğünün çok ciddi tehdit altında bulunduğunu ifade eden bir mektup kaleme aldı.

İşte Başbakan Davutoğlu ve Adalet Bakanı Bozdağ başta olmak üzere Türkiye ve dünyada siyaset, medya ve iş dünyasının önde gelen isimlerine gönderilen mektup...

'14 Aralık günü gazetemi de hedef alan medya operasyonuyla 120 saat gözaltında tutulduktan sonra hiçbir somut delil bulunmadığı için serbest bırakıldım. Hakkımda yapılan suçlamanın gazetecilik olup olmadığı tartışıldı. Youtube’da yer alan mahkeme salonundaki savunma görüntülerim açıkça ispat ediyor ki, 'iki köşe yazısı ve bir haber' nedeniyle suçlanıyorum. Hâkim'in 'Evet, iki yazı bir haberden dolayı yargılanıyorsunuz' ifadesi ortaya koymuştur ki, bu soruşturma basın özgürlüğünü doğrudan hedef almaktadır.

Şu anda adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest durumdayım. Ancak savcı, tutuklanmam yönünde itirazda bulundu. Bu arada sosyal medyada önceki birçok iddiası gerçek çıkmış kaynaklara göre,

1-Devletin en tepesinden hâkimlere 'Ekrem Dumanlı’yı tutuklayın' şeklinde emir verildi. Asılsız mektuplar bahane edilerek 'Tutuklayın'emri yerine getirilecek.

2-Asılsız ihbar mektupları ile gerçekleştirilecek tutuklama sonrası, Zaman grubuna ve STV yayın grubuna el konacak ya da kayyum atanacak. Bu hileli yolla özgür medyanın bir bölümü daha siyasi iktidarın doğrudan kontrolüne geçecek.

Yukardaki ürpertici iddialar, Türkiye'deki hukuksuzluğun hangi boyutlara ulaştığını, siyasi iradenin istediği an bağımsız medya gruplarına ve şirketlerine bu tür baskıları nasıl reva görebileceğini ortaya koymaktadır.

Türkiye'de bütün medya kuruluşları ve ticari şirketler artık tehlike altındadır. Basın özgürlüğü ve fikir hürriyetinin ayakta kalabilmesi için demokrasiye, medya özgürlüğüne ve evrensel hukuka inanan sizlerin desteğini bekliyor, saygılar sunuyorum. Ekrem Dumanlı. Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü.'

CİHAN

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın