Efsane 35 Yaşında!

 > 
9PAYLAŞIM

Efsane 35 Yaşında!

Sony'nin bu efsane cihazını, üzerinden 35 yıl geçse de kimse unutamadı!

Bir döneme damgasını vuran, Sony'nin taşınabilir kaset çaları Walkman ile tanışmamız, bundan tam 35 yıl önce yaşanmıştı. Taşınabilir kasetçalar, müziği sokaklara , okullara ve insanların gittiği her yere taşıdı. Walkman 'den önce yürürken müzik dinlemenin tek yolu omuzda kocaman bir müzik seti taşımaktı. Walkman sunduğu özgürlükle dünya çapında bir müzik devrimi başlatmıştı. İşte, iPod 'un bugünkü reklamlarında kullandığı bu özgürlük teması aslında Walkman 'e ait.

Japonya'da satışa çıkan Walkman'in ilk modeli mavi-gümüş renkli TPS-L2 modeliydi. İlk eleştiriler, kayıt özelliği olmadan bu ürünün satmayacağı yönünde olmuştu. Tabii ki haksız çıktılar. Dünyada varlığını öğrenen herkes bir Walkman'i olsun istiyordu . Walkman bir aracın ötesinde, artık bir statü sembolüydü . İlk Walkman modeli, Sony'nin kurucularından Akio Morita için özel olarak üretilmişti. Japonya ile Amerika arasında yaptığı sık uçak yolculuklarında opera dinlemek istiyordu. Sony sonraki 10 yıl içerisinde 50 milyon Walkman sattı. Amerika''da Soundabout ve İngiltere'de Stowaway isimleriyle pazarlandıysa da taşınabilir kasetçaların adı, bütün dünyadaWalkman olarak yerleşti. Bir marka, bir buluşun adı oldu.

Bugün Walkman markası Sony'nin medya oynatıcılarında yaşıyor. Ama 35 yaşını dolduran efsane kaset çalarları kimsenin unutmadığı da bir gerçek!

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir