Düşük Doğum Oranına Çözüm Arayışları: İşte Üremeye Teşvik Veren Ülkeler

134PAYLAŞIM

Yapılan son araştırmaları göre 2017 yılı dünya genelinde üreme konusunda başarısız bir yıl oldu. Aslında kulağa önce güzel bir haber gibi gelse de, bir ülkenin nüfusundaki ani düşüşler sosyal kurumlar, yaşlı bakımı, çalışma gücü gibi meselelerde ciddi sorunlara yol açabilir. 

Indy100'den sizler için derlediğimize göre, özellikle belli bazı ülkeler konuya çözüm getirmek için harekete geçmek zorunda kalabilir.

Kaynak: https://www.indy100.com/article/countrie...

İspanya'da 2015 yılından beri doğum oranlarında kritik bir düşüş yaşanıyor. Hükumet konu hakkında çalışması için Edelmira Barreira Diz'i demografik zorluklar özel temsilcisi olarak atadı.

Hong Kong, 2013 yılından beri çocuk sahibi olan çiftlere teşvik ödeneği veriyor. Buna rağmen doğum oranı kadın başına 1.8'e kadar düştü.

Benzer bir plan geçmişte Singapur için de yapılmış fakat uygulamaya geçirilmemişti.

İtalya'nın doğum oranı ise 1.43 ve Avrupa genelinin oldukça altında. Ülkede 'Güzelliğin yaşı yoktur ama doğurganlığın var' minvalinde reklamlar yapılsa da pek başarı sağlanamadı.

Hindistan'da popülasyon ile ilgili herhangi bir sıkıntı yok fakat Parsi toplumun sayısı giderek düşüyor. Bu konuya karşın ülkede "Sorumluluk sahibi olun! Bu akşam kondom kullanmayın." gibi sloganlar ön planda.

Danimarka'nın doğum oranı ise yılda kadın başına 1.73. Büyük bir tatil firması, onlardan satın aldığınız tatil sırasında hamile kalırsanız bebeğinizin 3 yıllık mama, bez, kıyafet ve oyuncak ihtiyacını karşılama sözü veriyor.

Ülkede genç çiftlerin çocuk sahibi olması için de sık sık cinsel içerikli, teşvik edici kamu spotları yayınlanıyor.

Tüm dünya genelinde doğurganlık oranları düşüşte...

Rusya'da bu sorun o kadar kötü bir hal aldı ki, 2007 yılında 12 Eylül tarihi resmi 'Gebe Kalma Günü' olarak ilan edildi.

Resmi tatil yapılan bu günden 9 ay sonra bebek sahibi olan kadınlara buzdolabı hediye edildi.

Japonya ise olaya daha teknolojik ve yenilikçi bir şekilde yaklaştı. 2010 yılında Yotaro adındaki robot genç ailelere bebek sahibi olmanın simülasyonunu yaşattı.

Dünyanın en düşük doğum oranı kadın başına 0.81 çocukla Singapur'da görülüyor. Ülkede her yıl 5 milyar TL kadar para insanları seks yapmaya teşvik etmek için yapılan projelere harcanıyor.

Şehir merkezlerinde çiftlerin birlikte yaşamasını kolaylaştırmak için 1+1 apartman dairelerinin sayısına sınır bile kondu.

Güney Kore'de de her çarşamba 'Aile Günü' kapsamında şirketler mesai yapmıyor. İkinci çocuk sahibi olan ailelere ise maddi destek ve teşvikler var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cxa1191s

1 nesile kalmaz hizmet ve fiziksel üretim sektörleri robotların eline geçecek. Geriye birtek yönetim ve tasarım sektörleri kalacak ki nufus ne kadar az olursa olsun doğum oranı yeterli olur hatta fazla bile gelir. Sorun üretim değil sorun kültürel. Günümüzde özellikle gelişmiş ülkelerde ekonomik ve siyasi olarak diğer ükleler üzerinde dolaylı etki etme yarışı var ve bu ancak kültürel etkileşimle olur ve robotlar ile kültürel etkileşim olmaz.

wimpy

dünya için iyi haber boşver ülkeleri. daha fazla kalabalıklaşmayalım dünya bize yetmeyecek yakında. ilk önce eldeki sorunları çözsünler sonra üreme konusu kendiliğinden hallolur.

irlilja

Suriyelileri bölüşebiliriz sayın Singapur?

efefefefe

Eğitim,bilinçlenme,gibi faktörlerin artması doğum oranını düşürüyor.Dünya 15-20 yıl sonra yaşamaya değer bir yer olacak mı? Yaşam standartları nasıl olacak? gibi endişeler benim aklıma ilk gelenler.

gokhan96

Her ülke 200-300 suriyeli alsaydı nüfus sorunları olmazdı. Suriyede 5-6 senedir savaş var adamlar savaşın ortasında çocuk yapmış yapıyor kucaklarında bebelerle Türkiye'ye geliyor.

Görüş Bildir