Duruşunuzu Bir Balerine Çevirip Vücut Ağrılarınızı Azaltacak Basit Ama Etkili Egzersizler

-
Abone ol

Güzel bir duruş ve postüre sahip olmak, sadece dış görünüş güzelliği ile ilgil değil, sağlık açısından da çok önemlidir. Peki omurgamız için en doğru egzersizler neler?

1. Köşede yapılan esneme hareketi

Bu egzersiz, kürek kemiği ve göğüsü açmaya yardımcı olur. İstediğiniz her an her yerde yapmanız mümkün olan bir çalışmadır. 

Odanın köşesinde durun. Bir ayağınız ya da bacağınız önde olacak şekilde, dizlerinizi gevşek bırakın. 

Dirsekleriniz omuz hizasından hafif aşağıda kalacak şekilde, ellerinizi duvara yerleştirin. 

Köşeye doğru iyice yaslanın, göğüs ve omuzlarınızı iyice gerin. 20 saniye bu pozisyonda bekleyin ve sonra başlangıç pozisyonuna dönün. 3 kez tekrarlayın.

2. Yana doğru bacak kaldırma egzersizi

Bacaklar ile yanlara doğru yapılan egzersizler genellikle, vücudun alt kısmını sıkılaştırmak için yapılır fakat genel duruşumuza da büyük etkisi vardır. Sırtınızı dik ve rahat tutarak, başınız karşıya bakar pozisyonda ayakta durun. 

Bir yerden destek alabilir ya da destek almadan, elleriniz belinizde olmak şartıyla bu egzersizi yapabilirsiniz. 

Vücut ağırlığınızı bir bacağınıza verin, ve diğer bacağınızı çalıştırın.

Bacağınızı 45 derecelik bir açıya kaldırın ve indirin. Her bacak için 10 tekrar yapın ve egzersizi 3 kez tekrarlayın.

3. Açık bacak pozisyonunda yukarı doğru germe hareketi

Bu hareket, hem omuzlar, hem göğüs hem de bel kısmındaki ağrılar için oldukça faydalı bir çalışmadır. 

Ayaklarınız mümkün olduğunca ayrık biçimde bacaklarınızı açın. 

Sol ayağınızı 90 derecelik bir açıya çevirin, diziniz ayak bileğiniz ile aynı hizada olsun. Kolunuzu omuz hizasına kadar kaldırın, göğsünüzü ve omuzlarınız iyice açın, başınızı dik tutun. 

Sol dizinizi kırın, öndeki elinizi yere kadar uzatın, diğer kolunuzu ve elinizi havaya kaldırın. Başınızı hafifçe sağ elinize doğru çevirin. 

1 dakika boyunca bu pozisyonda kalın. Bu pozisyonu her iki yöne doğru, 3 kez tekrarlayın.

4. Omuzlarınızı rahatlatmak için 'yavru köpek pozu'

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durmayla başlayın, omuzlarınız tam olarak el bileklerinizin hizasında olsun, kalçanız ise dizlerinizin hizasında. 

Ellerinizin üzerinde öne doğru adım adım gidin, alnınızı ve göğsünüzü yavaş yavaş yere doğru yaklaştırın. Boynunuzda herhangi bir baskı ya da ağrı hissetmemeye özen gösterin. 

Bu pozisyonda 1 dakika kadar kalın ve yavaş yavaş, yine ellerinizin üzerinde yürüyerek normal pozisyona geri dönün. Her iki tarafa 3 kez tekrar edebilirsiniz.

5. Cat-Cow pozu diğer bir adı ile Chakravakasana

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durmayla başlayın, omuzlarınız tam olarak el bileklerinizin hizasında olsun, kalçanız ise dizlerinizin hizasında. Önce göbeğinizi iyice aşağı indirin, sonra ise sırtınızı iyice bükerek içe doğru kıvrılın. Hareketi 1 dakika boyunca tekrar edin.

6. Aşağı bakan köpek yani Adho Mukha Svanasana pozu

Elleriniz ve dizleriniz üzerinde durarak başlayın. Sonra yavaşça önce ellerinizin üzerine ağırlığınızı vererek bacaklarınızı düz pozisyona getirin. Vücudunuz ters V şeklini alana kadar kaslarınızı iyice gerin. 

Topuklarınız mutlaka yere değsin. Daha sonra parmak uçlarınıza doğru uzayın ve tekrar aynı poza geri dönün. 

Bacaklarınızın arasında doğru bakın ve boynunuzu serbest bırakın. 15 saniyelik pozlar yapıp sonra süreyi yavaş yavaş uzatabilirsiniz.

7. Kobra pozu

Kobra pozu, sırtınızı ve belinizi güçlendirirken omuz ve göğüs bölgesinde hafif bir esneme sağlar. 

Karnınızın üzerinde yatarak başlayın ve dirseklerinizi önce omuzlarınızın altına kadar alın. Sırt kaslarınızı çalıştırın ve göğüs ve başınızı yavaş yavaş kaldırın. Bu pozda 20 saniye kalın ve sonra başlangıç pozisyonuna dönün. 3 kez tekrar edin.

8. Sırt kaslarımızı ve duruşumuzu en çok düzelten egzersiz: Bow Pozu Hareketi

Ellerinizi vücudunuzun yanına koyarak, yüz üstü yatın. Ayaklarınızı arkaya doğru kaldırın ve ellerinizle ayak bileklerinizden tutun. Dizleriniz kalça hizasından dışarı taşmasın. 

Ayaklarınızı kaldırın, kalçanız da iyice kalksın. 30 saniye bu pozda durun. Yavaşça başlangıç pozisyonuna dönün. Bu hareketi 3 kez tekrar edebilirsiniz.

9. Ağaç pozu

Ağaç bozu omuzları esnetir, açar ve karın kaslarını güçlendirir. Dik durun ve yavaşça vücut ağırlığınızı sağ ayağınıza doğru verin. Sol dizinizi kendinize doğru çekin ve tutun. Daha sonra dizinizi dışarı doğru açın. Sol ayağınızı bacağınızın iç kısmına, diz hizasından yukarıya yerleştirin. Eğer diz hizasının üstü sizi zorluyorsa, dizden alt seviyeye de koyabilirsiniz. 

Karın kaslarınızı ve sırt kaslarınızı sıkarak, ellerinizi göğsünüzde birleştirin. Daha sonra ellerinizi havaya doğru kaldırın. 1 dakika boyunca bu pozda kalın ve sonra yavaşça başa dönün.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir