Dünyaya Yön Verirken Erkek Kimliğine Bürünmek Durumunda Kalan Kadın Edebiyatçılar

36PAYLAŞIM

Bugüne değin sivil haklar ve kadın-erkek eşitliğinde katedilen mesafeyi görebilmek için, geçmişe doğru ufak yolculuklara çıkmak yeterli olacaktır. 

Bunlardan biri de edebiyat alanında... Geçmişte edebiyat dünyasına, dolaylı olarak dünyaya yön vermiş kadın yazarların eserlerini kendi isimleri altında sunmaları, doğrudan yok sayılmalarına ve fikirlerinin ciddiye alınmamasına sebep olurdu. Bu yüzden pek çoğu, takma erkek isimleri kullandılar. Gelin, onları tanıyalım.

1. Lousia May Alcott - A. M. Barnard

Küçük Kadınlar'ın yazarı Lousia May Alcott, kariyerinin büyük bir bölümünde A. M. Barnard mahlasıyla eserler vermiş.

2. Mary Ann Evans - George Eliot

Sadece İngiliz edebiyatının değil, dünya edebiyatının da en önemli eserlerinden biri kabul edilen Middlemarch'ın yazarı. Kitapları, Middlemarch dahil George Eliot ismi altında yayınlanmış.

3. Alice Bradley Sheldon - James Tiptree

Bilim kurgu gibi kadınların fazla yer bulamadığı bir türde eserler veren Alice Bradley Sheldon'ın bu ismi kullandığı, ölümünden 10 yıl öncesine kadar toplum tarafından bilinmiyormuş.

4. Charlotte Bronte - Currer Bell

Bronte kardeşlerin büyüğü, Jane Eyre'in yazarı Charlotte Bronte, bir erkek ismi olan Currer Bell ismiyle de eserler vermiş.

5. Emily Bronte - Ellis Bell

Uğultulu Tepeler'in yazarı Emily Bronte de ablası gibi takma isim kullanarak eserler vermiş. Hatta ablasının takma ismine de kardeş olurcasına Ellis Bell ismini kullanmış.

6. Amantine Lucile Aurore Dupin - George Sand

Lanetli Göl ile tanınan, Dostoyevski'nin de ilham aldığı yazarlardan olan Amantine Lucile Aurore Dupin, George Sand olarak bilinir.

7. Nelle Harper Lee - Harper Lee

Tam adı Nelle Harper Lee olan yazar, tek romanı olan Bülbülü Öldürmek'i isminin en feminen kısmı olan Nelle'den vazgeçerek yayınlamak durumunda kalmış.

8. Violet Paget - Vernon Lee

Edebiyatın pek çok farklı alanında eserler veren Vernon Lee, aslında Violet Paget adında bir kadınmış.

9. Katharine Burdekin - Murray Constantine

Svastika Gecesi adlı feminist bakış açısına sahip distopya romanını kaleme alan Katharine Burdekin, bu romanı Murray Constantine ismiyle yayınlamış. Murray Constantine'in Katharine Burdekin'in takma ismi olduğu ölümünden yıllar sonra, 80'lerde keşfedilmiş.

10. Karen Blixen - Isak Dinesen

Karen Blixen, Danimarkalı ünlü bir ailenin kızı olduğu için takma isim kullanmayı tercih etmiş.

11. J. K. Rowling - Robert Galbraith

Harry Potter'ın yaratıcısı. O da tıpkı Karen Blixen gibi, ünü edebi kimliğinin altında ezilmesin diye bir mahlas benimseyenlerden. Yazar İpekböceği adlı polisiye romanını Robert Galbraith mahlası altında yayınlamış ve pek çok olumlu eleştiri almıştı.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Yazarlar, şairler gibi bi kısım sanatçılar genelde mahlas kullanır. Ama özellikle o dönemler erkek ismiyle mahlas almalarının sebebi dikkate alınmak olabilir. Ne yazık ki o zamanlarda kadınların önemsenmesi, seslerini duyurması zordu.

Gizli Kullanıcı

Ama j.k. rowling'e ne oluyo onu anlamadım.

Görüş Bildir