Dünyanın Sağlıklı İlk Üçüz Pandaları

 > 
99PAYLAŞIM

Çin'in Guangzhou kentindeki hayvanat bahçesinde dünyaya gelen panda yavruları, doğumdan sonra hayatta kalabilmiş olan ilk üçüz pandalar olarak tarihe geçti.

Çin Haber Servisi Ajansı, son derece nadir görülen ve mucizevi olarak nitelenen üçüz pandaların 29 Temmuz'da doğduğunu, ancak yetkililerin yavruların hayatta kalıp kalmayacağından emin olana kadar açıklama yapmadığını duyurdu.

Anne Ju Şiao ile isim verilmeyen üç yavrusunun sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Ajans, henüz tüyleri olmayan yavruların kuvözde uyurken çekilen fotoğraflarını da yayınladı. Ağırlıkları 230 ila 333 gram arasında değişen yavruların dörder saat arayla doğduğu kaydedildi.

Guangzhou'daki hayvanat bahçesinde yaşayan anne panda, gebeliğinin son döneminde 24 saat gözetim altında tutuluyordu.

Çin'de ülkenin maskotu kabul edilen pandaların neslini korumak için suni dölleme programı uygulanıyor. Programda şimdiye kadar sadece dört kez üçüz doğum görülmüştü. Üçüz pandalardan hayatta kalan olmamıştı.

Panda Ju Şiao'nun yavruları, hayattayı kalmayı başaran ilk panda üçüzleri olarak kayıt altına alınacak.

Dünyada sadece bin 600 panda kaldığı sanılıyor. Doğal ortamlarının bozulması ve doğum oranlarının azalması nedeniyle tehdit altındaki türler arasında yer alan pandaların büyük bir kısmı Çin'deki yetiştirme çiftliklerinde yaşıyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir