Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Pahalı Tablosu "Çığlık" Hakkında Daha Önce Hiç Duymadığınız 13 Gerçek

-
Abone ol

Birçok eleştirmene göre Edvard Munch'un en önemli çalışması olan ve yaklaşık 5 yıl önce New York'ta yapılan müzayedede rekor fiyata satılan "Çığlık" orijinal ismi ile "Skrik" tablosu hakkında bilinmeyen gerçekleri sizler için hazırladık.

Kaynak: http://mentalfloss.com/article/62425/14-...

1. Munch, tabloyu son haline getirmeden önce 1893'te başlayarak 1910'a kadar farklı boyalar kullanarak tam 4 tane "Çığlık" tablosu yapmıştır.

2. Ressam, tablonun siyah-beyazını taş baskı haline getirerek seri üretimini de yaptırdı.

1984'ten sonra da Andy Warhol sayesinde tablo ikinci kez hayat buldu. New York merkezli bir sanat galerisi, Munch'ın taş baskılarını tekrar hayata geçirdi.

3. Başlangıçta tablonun orijinal ismi "Çığlık" değildi.

Munch'ın planladığı isim "Doğanın Çığlığı"idi. Bunun hikayesi ise, arkadaşları ile yürürken gün batımına denk geldiklerinde, gökyüzünün kırmızıya dönüşü karşısında duraksayıp, trabzanlara yaslanmıştır ve tam da o anda aslında doğanın çığlığını hissetmiştir.

4. Tablo aslında intihar düşüncesinin dışa vurumunu da içeriyor.

Munch tabloyu yaptığı sıralarda, başarısızlık, hastalıklar ve karşılıksız bir aşk ile savaşıyordu. Özellikle, adamın köprü önünde olması intihar ile ilişkiliydi.

5. Tablodaki adam için mumyalanmış Peruvian Mummy'den ilham aldığı söyleniyor.

6. Çığlık filmi de bu tablodan alınan ilham sonucunda ortaya çıkmış.

7. Efsanevi dizi Doctor Who'nun yapımcısı Steven Moffat da tablonun kendisinde yarattığı etkiyi ekranlara taşımış.

Dizide dünyanın karşı karşıya geldiği "Sessizlik" olarak bilinen uzaylıların görüntüsü için Munch'ın Çığlığından esinlendiğini söylemiş.

8. 1984 yılında tablonun müze görevlilerine not bırakılarak çalındığını biliyor muydunuz?

Lillehammer'daki Kış Olimpiyatları'nın başladığı gün, Oslo'daki Nation Museum'dan tabloyu çalan hırsızlar, "zayıf güvenlik önlemleriniz için teşekkürler" yazan bir not bıraktılar. Neyse ki 3 ay içerisinde hırsızlar yakalandı ve tablo tekrar daha güvenli bir şekilde yerini aldı.

9. Yeteri kadar güvenliğini sağlayamamış olacaklar ki, tablo 2004 yılında bu sefer de silahlı bir adam tarafından çalındı.

2006 Mayıs ayına kadar 3 kişi bu suçtan yakalanmış olsa da tablo hala ortada yoktu. 2 Milyon Kron (313,000$) ödül konuldu.

10. M&M Çikolataları da tablonun bulunması için yapılan seferberlik çalışmalarına katkıda bulundu.

Ağustos 2006'da M&M, markanın yeni bitter çikolatalı M&M'lerini tanıtmak için bir pazarlama taktiği olarak kurtarma çabalarına katıldı.

11. Tam M&M'in çalışmaları başlamıştı ki, göz altındaki suçlulardan birisi tablonun yerini itiraf etti.

12. Newyork Sotheby's Müzayede Evinde rekor fiyata alıcı buldu.

Çığlık tablosu, 119,9 milyon dolar karşılığında satılarak "şu ana kadar açık artırmada satılan dünyanın en pahalı sanat eseri" ünvanını aldı.

13. Edvard Munch'ın "Çığlık" ve diğer eseleri telif hakkı terimini kapsayan ülkelerce kamu malı kapsamına alındı.

Munch 1944'te ölmesine rağmen, 1 Ocak 2015 itibariyle, eserleri Brezilya, İsrail, Nijerya, Rusya, Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde kamusal alanda olarak kabul edildi. 1923'ten önce yapıldığ için ABD'de zaten kamusal alana girmişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hayalperest-kiz

bnde yaparım :)

klemenjero

"Munch 1944'te ölmesine rağmen, 1 Ocak 2015 itibariyle, eserleri Brezilya, İsrail, Nijerya, Rusya, Türkiye ve Avrupa Birliği'ndeki ülkelerde kamusal alanda olarak kabul edildi. 1923'ten önce yapıldığ için ABD'de zaten kamusal alana girmişti." birisi bana şu iöeriğin son cümlelerini açıklayabilir mi? google translate de bir yere kadar tabi :D

mine-yilmaz6

Fikir ve sanat eserleri, eser sahibinin ölümünü takip eden yıldan itibaren 70 yıl boyunca korunur.

fenni-sunnetci

cocugumu,futbolcu yapmaktan vazgectim.ressam yapacam

klemenjero

torunları düşünüyor bak. bravo valla sünnetçi kardeş.

alp_er

güzel bir eser. güzel bir içerik.

gzm-ynklr

Güzel bir içerik teşekkürler

Görüş Bildir