Dünyada Yeni Bir Bağımsızlık Hareketi: Amerika'nın 51. Eyaleti Yeni Kaliforniya

48PAYLAŞIM

Amerika'nın en büyük ekonomisine sahip eyaleti Kaliforniya içinde bir parçalanmaya hazırlanıyor. Sebep ise çok basit. Eyaletin sahil kesimleri ile iç kesimleri arasındaki gelir uçurumu. Gelin şimdi Amerika'nın Batı yakasında neler oluyor bir göz atalım.

Kaliforniya, Amerika'nın ekonomik anlamda en büyük eyaleti.

Öyle ki Kaliforniya başlı başına bir ülke olsaydı dünyanın en büyük 6. ekonomisi olabilirdi. Özetle karşılaştırmak gerekirse, Kaliforniya'nın Gayrisafi Yurtiçi Hasılası neredeyse tüm Fransa'nınki kadar.

Kaliforniya'nın tamamen Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılmasını savunan #calexit adı ile anılan bir topluluk da var.

Bu görüşe inananlar Kaliforniya'nın Amerika'nın genelinden çok daha yüksek standartlarda bir ekonomik değer yarattığını ve bu sebeple bağımsız oması gerektiğini savunuyorlar. Öyle ki Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı gelir adaletini temsil eden "medyan gelir" kriterinde dünya lideri olabilirdi. Şu anda aynı kriterde zirvede Lüksemburg bulunuyor.

Üstün ekonomik veriler ve diğer özellikleri sebebiyle Kaliforniya'da bağımsızlık fikirlerinin ortaya çıkması normal karşılanıyor.

Son zamanlarda hem Amerika içinden hem de dünyanın dört bir yanından göç akınlarına maruz kalan Kaliforniya büyüyen ekonomisi ve yaşam kültürü ile bu göç akınlarını içselleştirebiliyor. Bu göç durumunun da Kaliforniya'nın yararına kullanılabilmesi için bağımsızlık yanlısı görüşler mevcut.

Daha bağımsız Kaliforniya fikri olgunlaşmamışken bir başka görüş daha ortaya çıktı.

Yeni Kaliforniya adı altında yeni bir eyaletin ortaya çıkmasını savunan bir düşünce her geçen gün yayılıyor.

Yeni Kaliforniya eyalet fikrinin ortaya çıkmasındaki ortak düşünce eyalet içindeki dengesizlikler.

Özellikle Silikon Vadisi ve çevresinde yer alan teknoloji ekonomisinin doğurduğu yüksek gelir şartları ile eyaletin iç kesimlerindeki daha düşük gelirli vatandaşların aynı eyalet kanunları ile yönetilmesi ve en önemlisi aynı vergi rejimi ile muamele görmesi eşitsizliğe sebep oluyor. Dolayısıyla Yeni Kaliforniya eyaleti bu eşitsizlik üzerine inşa edilmeye çalışılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası yeni eyaletlerin önünü açıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Anayasası'nın 4. maddesinin 3. bölümüne göre yasama organı Kongre'nin onayı ve ayrılacağı eyaletin de oluru ile yeni eyaletler kurulabilir.

Anayasa'dan alınan güç ile bir grup aktivist politikacı bu ayrılığın çıkışına sebep oldu.

Yeni Kaliforniya'nın kurulması için gerekli işlemler başlatıldı ve dilekçeler ilgili makamlara iletildi.

Bağımsızlık bildirisinde mevcut kanunlar ve yönetim eleştirildi.

Ayrılıkçı grup, eyaletin yönetilemez durumda olduğunu ve mevcut yönetimin adeta bir tiranlık olduğunu iddia ediliyor.

İzlenecek kanuni yollar çabuk sonuç getirecek cinsten değil.

Öncelikle ayrılıkçıların mevcut eyalet kurumlarını ikna ederek Kongre yolunu açması gerekiyor. Eğer mevcut Kaliforniya yasal mercileri bu ayrılış noktasında ikna olursa, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi federal seviyede bu ayrılığı görüşmeye başlayacak. Eğer Kongre de onaylar ise yeni eyalet ilan edilebilecek. Eğer her şey yolunda gider ise tüm sürecin 10 ila 18 ay arasında tamamlanması bekleniyor.

Yeni Kaliforniya hareketi aslında yeni değil.

Ünlü milyarder Tim Draper, Kaliforniya'nın içinde Silikon Vadisi Eyaleti'nin de yer aldığı 6 farklı eyalete bölünmesi gerektiğini savunuyor.

Bu ayrılık gerçekleşirse dünyada teknolojinin ülkelere olan etkisi net bir biçimde ortaya çıkmış olacak.

Bu tip ayrılıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selim-yuceler

TRUMP HAKKINDAKİ ACI GERÇEK İZLEMENİZİ ŞİDDETLE TAVSİYE EDERİM REKLAMI GEÇ DİYEREK BULABİLİRSİNİZ SAYGILAR

tannen-crisps

Devletlerin geri kalınından çok ilerideler doğru ama America kavramı ile California Dream o kadar özdeşleşmiş ki bu çok garip geliyor.Yine de olabilir sonuçta Kanadalılar gibi zengin ve mutlular üsütne bir de doğal d vitaminleri var...;)))

domalt-trump

Hani lan Amerika'lılar ultra milliyetçiydi? Adamlar oturmuş efendi efendi ülkelerini bölmeyi tartışıyor. Bizde olsa auuvvv bölücü. Hele hele biri öyle harita sallasa kellesini alırlar.

mesut-harmanci

bu haber bölünme haberi degil, bölünme haberlerini Texas eyaletinde bulabilirsin, fbi acımadan öldürüyor texas ayrılıkçılarını..Asıl bölünme isteyen onlar ve ABD şakır şakır öldürüyor herifleri..

blizzard

Hep başkaları bölünecek değil ya, biraz da onlar bölünsün.

tosarik

#izmexit

Görüş Bildir