Dünya Sıralamasında Dördüncüyüz: Ülkemizdeki Her Üç Bireyden Biri Obez

229PAYLAŞIM

Dünya genelinde yaklaşık 800 milyon açlık çekerken diğer yandan tamamen tezat bir sorunla mücadele ediyoruz: Obezite. Türkiye de obezite sorunun yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Ne yazık ki Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı verilere göre en obez ülkeler sıralamasında dördüncü sıradayız.

Verilere göre Türkiye'de şu an her üç kişiden biri obez.

Hareketsiz bir yaşam sürdürülmesi, hızlı ve sağlıksız gıda tüketiminin artmasından dolayı sorun yıldan yıla büyümekte. Bunu da medyada yer alan obezite haberlerinin sayısından anlayabiliyoruz.

2015 yılında 23 bin 726 olan obeziteyle ilgili haber sayısı, 2016 yılında 24 bin 608, 2017 yılında ise 30 bin 925 oldu.

Business HT'nin aktardığına göre,  haberler içerisinde uzman yorumları incelendiğinde de, obezitenin özellikle yaşam tarzından kaynaklandığı ve düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam gibi belli başlı faktörlerin obeziteye neden olan birincil etken olduğu belirlendi.

Obezite risk durumu 1975 ile kıyaslandığında üç kat artmış durumda. Artışın bu şekilde devam etmesi halinde, dünya üzerinde 2025 yılında her 5 kişiden 1’inin obez olması öngörülüyor.

Bir yanda aşırı tüketimden kaynaklı yeni sağlık problemleriyle mücadele edilirken dünyanın büyük bir bölümü de açlık çekiyor 👇

Yeryüzünde 800 Milyon İnsan Açlık Çekiyor - onedio.com
Yeryüzünde 800 Milyon İnsan Açlık Çekiyor - onedio.com

Birleşmiş Millet verilerine göre, dünya üzerinde obez nüfusu her geçen yıl artarken, 2014 yılına kadar azalma eğiliminde olan “küresel açlık” bu yıldan itibaren artışa geçti.

Türkiye'deki uzmanlar da uyarıyor: 'Türkiye'de obezite cerrahisi yaşı, ergenlik çağına kadar geriledi'

Aşırı şişmanlık ve obezitenin çocuklarda metabolik hastalıklara neden olduğunu belirten Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, kalp hastalıkları (özellikle yüksek tansiyon), şeker direnci ve Tip 2, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, polikistik over hastalığı, depresyon gibi birçok hastalığın sebebi olduğunu söyledi. Obezitenin gittikçe yaygınlaşması ile birlikte tüp mide ameliyatları gibi obezite cerrahisi daha genç yaş gruplarında uygulanmaya başladığını sözlerine ekledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir