Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Kupası'nın Ev Sahibinde Grevler Devam Ediyor

3PAYLAŞIM

2014 Dünya Kupası'nın Ev Sahibinde Grevler Devam Ediyor

2014 Dünya Kupası'nın Ev Sahibinde Grevler Devam Ediyor

FIFA 2014 Dünya Kupası'nın düzenleneceği Brezilya'nın büyük kentlerinde kamu sektöründeki grevler sürerken, bunlara yenilerinin eklenmesinin planlandığı belirtildi.

Kupa mücadelesinin başlamasına 16 gün kala, organizasyonun ev sahibi kentlerinden Salvador'da, Yerel Otobüs Şoförleri Sendikası ile hükümet arasında ücret ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine halk otobüsü seferleri yapılmıyor.

Grevdeki işçiler, ücretlerine yüzde 12 oranında zam ve yiyecek kuponlarında artış talep ederken, hükümetin teklifi yüzde 9 oranında ücret artışı oldu.

Sendika Başkanı Hélio Ferreira, bu teklifi kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Salvador kentinin, FIFA 2014 Dünya Kupası için ülkeye gelecek 600 bin ziyaretçinin büyük bölümünü ağırlayacağı düşünülüyor. Kentte 52 bin kişilik Arena Fonte Nova Stadyumu'nda altı maç yapılacak.

Bu arada, ülkenin kuzeydoğusundaki Maranho eyaletinin başkenti Sao Luis'de grev nedeniyle otobüs seferleri altı gündür yapılmıyor. Grev, toplu taşıma araçlarını kullanan onbinlerce kişiyi etkiledi.

FIFA 2014 Dünya Kupası final maçının oynanacağı Rio de Janeiro kentinde de bugün sendikalar, toplu taşıma, eğitim ve sağlık alanlarındaki çalışanların greve çıkıp çıkmamasını kararlaştıracak.

Kupaya ev sahipliği yapacak 12 kentten biri olan Belo Horizonte'de de doktorlar, iki günlük greve çıktı.

Sao Paulo kentinde geçen hafta otobüs çalışanlarının üç günlük grevi 300 bin kişiyi etkilerken, Belediye Başkanı Fernando Haddad, grevleri "sabotaj ve vandalizm" sözleriyle değerlendirmişti. Ayrıca uygunsuz biçimde grev yapanlarla hareket eden sendikaların 90 bin dolara kadar cezaya çarptırılacağı yönünde mahkeme kararı çıkmıştı.

Sao Paulo'da öğretmenler de 23 Nisan'da bu yana grevde. Öğretim görevlilerinin ve eğitim sektöründeki diğer çalışanların da iş bıraktığı biliniyor. FIFA 2014 Dünya Kupası'nın düzenleneceği Brezilya'nın büyük kentlerinde kamu sektöründeki grevler sürerken, bunlara yenilerinin eklenmesinin planlandığı belirtildi. Kupa mücadelesinin başlamasına 16 gün kala, organizasyonun ev sahibi kentlerinden Salvador'da, Yerel Otobüs Şoförleri Sendikası ile hükümet arasında ücret ve çalışma koşulları konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine halk otobüsü seferleri yapılmıyor. Grevdeki işçiler, ücretlerine yüzde 12 oranında zam ve yiyecek kuponlarında artış talep ederken, hükümetin teklifi yüzde 9 oranında ücret artışı oldu. Sendika Başkanı Hélio Ferreira, bu teklifi kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi. Salvador kentinin, FIFA 2014 Dünya Kupası için ülkeye gelecek 600 bin ziyaretçinin büyük bölümünü ağırlayacağı düşünülüyor. Kentte 52 bin kişilik Arena Fonte Nova Stadyumu'nda altı maç yapılacak. Bu arada, ülkenin kuzeydoğusundaki Maranho eyaletinin başkenti Sao Luis'de grev nedeniyle otobüs seferleri altı gündür yapılmıyor. Grev, toplu taşıma araçlarını kullanan onbinlerce kişiyi etkiledi. FIFA 2014 Dünya Kupası final maçının oynanacağı Rio de Janeiro kentinde de bugün sendikalar, toplu taşıma, eğitim ve sağlık alanlarındaki çalışanların greve çıkıp çıkmamasını kararlaştıracak. Kupaya ev sahipliği yapacak 12 kentten biri olan Belo Horizonte'de de doktorlar, iki günlük greve çıktı. Sao Paulo kentinde geçen hafta otobüs çalışanlarının üç günlük grevi 300 bin kişiyi etkilerken, Belediye Başkanı Fernando Haddad, grevleri "sabotaj ve vandalizm" sözleriyle değerlendirmişti. Ayrıca uygunsuz biçimde grev yapanlarla hareket eden sendikaların 90 bin dolara kadar cezaya çarptırılacağı yönünde mahkeme kararı çıkmıştı. Sao Paulo'da öğretmenler de 23 Nisan'da bu yana grevde. Öğretim görevlilerinin ve eğitim sektöründeki diğer çalışanların da iş bıraktığı biliniyor.

Eurosport

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir