Doğruluk Payı Analizi: 3 Veri ile Türkiye'nin Bilgi Toplumu Olma Yolculuğu

 > -

AK Parti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun ardından üçüncü genel başkanı, yapılan olağanüstü kongrede 1.405 delegenin oyunu alan Binali Yıldırım oldu. 

Teşekkür konuşmasında “fiili durum hukuki hale getirilmeli, bunun yolu başkanlıktır" diyen Yıldırım, son 14 yılda bilgi toplumu alanında yapılan icraatlara dikkat çekti ve AK Parti hükümetlerinin bu alanda Türkiye’yi Afrika seviyesinden Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuğunu söyledi. 

Daha önceki hükümetlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koltuğunda oturan Yıldırım’ın bu iddiası yeni bir iddia değil. Türkiye’yi, Afrika ülkeleriyle karşılaştırdığı benzer iddiaları hem 2011 hem de 2014’te farklı yerlerde yinelemişti. 

Yıldırım’ın bu iddialarda örneklediği icraatlar Doğruluk Payı tarafından analiz edildi. 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bilgi teknolojileri ile ilgili verilerine baktığımızda, Türkiye’nin 2004 – 2015 aralığında bu alanda gelişme kaydettiğini açıkça görüyoruz.

1. İnternet kullanımında %12’lik artış

Girişimlerde bilgisayar kullanımı 2005’te %87,8’den 2015’te %95,2’ye çıktı. Benzer şekilde internet kullanımı da %12’lik artışla %92,5’e ulaştı.

2. İnternete erişim oranı 2015’te 45,6’ya çıktı

Hanelerde bilişim teknolojileri kullanımında da ilgili göstergelerin iki katına çıktığı görülüyor. TÜİK verilerine göre 2004’te her 100 kişiden 16’sı internete erişebilirken bu oran 2015’te 45,6’ya çıktı.

'Türkiye’yi Afrika seviyesinden aldık, Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk'

Fakat Yıldırım’ın iddiası net şekilde Türkiye’de bu tür göstergelerin Afrika ülkeleri seviyesinden Avrupa’nın ilk 5 ülkesi seviyesine çıktığını belirtiyor. 

Doğruluk Payı, bu aşamada Uluslararası verileri için Birleşmiş Milletler’e bağlı International Telecommunication Union (ITU) verilerine başvurdu.

3. Türkiye ne 2002’de Afrika ülkeleri seviyesinde, ne de 2014’te Avrupa ülkeleri arasında en üst sıralarda

Analizin sonucu ise şöyle:

'ITU verilerine göre Türkiye ne 2002’de Afrika ülkeleri seviyesinde, ne de 2014’te Avrupa ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alıyor. Bu verilerin gösterdiği bir başka nokta da Türkiye’de internet erişiminde gerçekleşen 2002 – 2014 arasındaki artışın aslında dünya ortalaması seviyelerine yakın olduğu. 2002’de ITU tarafından verisi bulunan ülkelerin internet erişimi ortalaması %14 iken bu oran 2014’te %44’e çıkmış.'

Genel değerlendirmede, AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’ın iddiasında doğruluk payı yoktur.

Tüm bu veriler ışığında sizce AK Parti, bilgi toplumu alanında Türkiye’yi Afrika seviyesinden Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına çıkarttı mı?

Evet
Hayır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir