Doğru Şekilde Kullanılmadıkları Takdirde Hepimize Yarardan Çok Zararı Dokunan Ev Eşyaları

86PAYLAŞIM

Aman dikkat! Sağlık bu şakaya gelmez...

1. Kupa

Her ne kadar kahve ve çay içerken kupa kullanmayı seviyor olsak da doğru şekilde kullanılmadıkları takdirde kupların bakteri yuvası olma ihtimali sanılanın aksine hiç de uzak değildir. Kupaları kullandıktan hemen sonra yıkamak oldukça önemlidir çünkü 45 dakika gibi kısa bir sürede küf gibi çevresel patojenler bardağın içinde üremeye başlarlar.

2. Döşek/şilte

Döşekler düzenli bir şekilde temizlenmediği takdirde içerisinde biriken toz özellikle de  alerjisi ya da solunum problemi olan kişilerin sağlığı için oldukça zararlı olabilir. Bu durum kişinin solunum yollarını yoracağı için akciğer rahatsızlıklarına yol açmasının yanı sıra aynı zamanda kişinin uyku problemlerinin de nedeni olabilir. Bu tarz rahatsızlıkların önüne geçmek adına da uzmanlar en az 8 yılda bir bu döşeklerin değiştirilmesini önerirler.

3. Yastık

Eğer yastık kılıfı kullanmıyorsanız yastıklarınızı mutlaka 2 yılda bir değiştirmelisiniz. Bunun nedeni, uyumak için kullandığımız yastıklar kafamızdaki ölü deri, hücre ve saçları içine çekerler. Aynı döşekteki gibi toz ve kire sürekli maruz kaldıkları için derimiz için oldukça sağlıksızlardır. Bu yüzden mutlaka yastık kılıfı kullanın ve en az 2 haftada bir bu kılıfları değiştirin.

4. Havlu

Hem banyo havlularınızı hem de el havlularınızı en az 3 günde bir değiştirmelisiniz. Aksi takdirde deriniz irite olabilir ve hatta bakteri kapabilir. Ayrıca kullandığınız havluları da her iki yılda bir yenilemelisiniz.

5. Duş perdesi

Her ne kadar zorlayıcı gibi gözükse de sağlığınız için duş perdenizi iki haftada bir yıkamalısınız. Aksi halde biriken bakteri, toz ve kir gibi dış etkenler sağlığınıza zarar verebilir.

6. Yönlendiriciler

Alıcınızı mutlaka 3-4 yılda bir değiştirmelisiniz. Aksi takdirde zayıf internet bağlantısı problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

7. Eski kıyafetler

Uzmanlar kullanmadığınız ve eskiyen kıyafetlerinizden her yıl düzenli olarak atmanız ya da iyi durumda olanları ihtiyaç sahiplerine vermeniz gerektiğini söylüyorlar. Peki kıyafetimin eski olduğunu nasıl anlayacağım: 

  • Artık kıyafetinizdeki dikişler sağlamlaştırılamayacak hale geldiyse,

  • Bir yıldan uzun süredir hiç giymediyseniz,

  • Sevmiyorsanız,

  • Giydiğiniz zaman kendinizi rahat hissetmiyorsanız.

8. Nevresim

Nevresiminizi mutlaka haftada bir değiştirmelisiniz. Aksi takdirde mantar ve bakteri oluşumuna yol açarsınız. Özellikle de astım ve alerji gibi hastalıklarınız varsa bu sıklığı asla ihmal etmemelisiniz. Temiz nevresimlerle uyumak sadece fiziksel sağlığınız için değil aynı zamanda mental sağlığınız için de oldukça önemlidir.

9. Banyo lifi

www.instagram.com

Hepimizin kullandığı ama birçoğumuzun göz ardı ettiği bir diğer eşya ise banyo lifleri. Her kullanımınızda ne kadar temizlerseniz temizleyin içerisine vücudunuzdaki ölü deri ve yağları çektiğini unutmayın ve mutlaka 3-4 haftada bir değiştirin.

10. Eski elektronik aletler

www.instagram.com

Birçok elektronik alet doğru kullanılırsa 10-15 yıl gibi bir ömre sahiptir. Bundan dolayı da uzmanlar mutlaka her 10 yılda bir bu aletlerin değiştirmesini öneriyorlar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 18 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Doğanın Korkutucu Yüzünü İliklerinize Kadar Hissetmenize Sebep Olacak Birbirinden Ürkütücü 18 Yeni Fotoğraf - onedio.com
Hamileliğin Beraberinde Getirdiği Zorlukları Buldukları Muazzam Yöntemlerle Çözen Birbirinden Zeki Kadınlar - onedio.com
Hamileliğin Beraberinde Getirdiği Zorlukları Buldukları Muazzam Yöntemlerle Çözen Birbirinden Zeki Kadınlar - onedio.com
Tartıda Bir Türlü Atlayamadığınız O Eşiği Geçebilmek İçin Uygulayabileceğiniz Zayıflama Tüyoları - onedio.com
Tartıda Bir Türlü Atlayamadığınız O Eşiği Geçebilmek İçin Uygulayabileceğiniz Zayıflama Tüyoları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erci-e

Editör hanım, bunların hepsinin parasını sen ödeyeceksen hemen bugün değiştireyim!

makinistfanlari

30 senelik buzdolabını yeni attık o da arka tarafta çok sık buz yapıyor diye ve ayrıca elektrik faturası kol gibi geliyordu, daha tam anlamıyla bozulmamıştı. yeni elektronik eşyalar çok dandik...

gulce.05

Listedeki çoğu şeyi bu kadar kısa zamanda değiştirmek para ister ve kimsede o para yok :/

kalemine

3-4 haftada bir lif 8 yılda bir döşek mi değiştirilir sizin döşek fiyatlarından haberiniz var mı ya :/ döşekle benim aramda tam 3 katman çarşaf var erişene kadar oraya 8 yıl geçer sanki direkt döşeğe yatıyoruz. bozulmayan beyaz eşyayı değiştirin diye anca arçelik ceosu falan söyler heralde.

Görüş Bildir