Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

‘Hatim ile Hutbenin Farkını Bilmeyenler Bizi Tartışıyor’

 > -

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı eleştirenlerin ilkokul seviyesinde din bilgisine bile sahip olmadıklarını ifade ederek, “Ama o da bizim insanımız, kızmamamız lazım” dedi.

Görmez, Vuslat Platformu’nun “Ufuktaki Yeni Türkiye” konulu sempozyumunda konuştu.

Mehmet Görmez kurumu eleştirenlerin ilkokul seviyesinde din bilgisine bile sahip olmadıklarını ifade ederek, “Bugün büyük büyük koca koca insanlar din ve diyanet üzerinden bir tartışma yürütüyorlar. Keşke ilkokul seviyesinde bir din bilgisine sahip olsalar yanmayacağım. Daha dua ile hutbenin, hatim ile hutbenin farkını bilmeyenler, daha hutbe ile namazın, namazla duanın farkını bilmeyen insanlar, hem de bu medeniyetin çocukları bu toprakların çocukları, bütün tartışmalarını bir din ve diyanet üzerinden yürütebiliyorlar. Ne kadar üzücü.

Ama o da bizim insanımız. Bizim kızmaya ve öfkelenmeye hiç hakkımız yok. Biz sadece bu topraklarda bu kadar öğretilmiş cehaleti nasıl yayabildik, bu kadar bu literatürden bu kelimelerden bu kavramlardan kendi çocuklarımızı, kendi insanlarımızı hatta kendi yöneticilerimizi nasıl mahrum bıraktık bunun üzerinde düşünmeliyiz” diye konuştu.

“BAŞKANLIĞIN ELEŞTİRİLMESİ BENİ ÜZÜYOR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın eleştirilmesinin kendisini üzdüğünü söyleyen Mehmet Görmez, şöyle konuştu:

“Son zamanlarda şahsım adına, kurumum adına, ülkem adına, gönül coğrafyamız adına üzüntülü günler geçiriyorum. Çünkü herkes bu günlerde konuşurken öyle ara dönemlerde devletin bir sopası haline getirilmek istenen diyanetten bahsediyor. Yoksa son yıllarda bütün gönül coğrafyamızı kuşatan, Rusya içerisindeki 30 milyon müslümanla buluşan, Türk cumhuriyetlerinde, Kafkasyalarda, Baltık cumhuriyetlerinde, Balkanlarda bütün Müslümanlarla onların müessesesi haline gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nı unutuyorlar. Bunu dikkate almıyorlar. Belki de öfke bundan dolayı.”

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir