Dişçi Fobinizi Bir An Önce Unutup O Koltuğa Oturmanız Gerektiğini Gösteren 11 Sağlıksal Durum

-
Abone ol

Gün içindeki koşuşturmadan zaman bulamıyor ya da dişçi fobinizin arkasına sığınarak çektiğiniz ağrılara anason basıp diş hekimine görünmüyor olabilirsiniz. Fakat bu gibi bahanelerle diş kontrollerini önemsememek sadece dişlerinizin görüntüsünü bozmakla kalmaz vücudunuzun diğer bölümlerini de etkileyen sorunlara neden olabilir.

Kaynak: 1, 2

1. Dişlerinizi diş hekimine temizletmediğiniz durumlarda tartarlar plak oluşturur.

Günlük fırçalama ve diş ipi, dişler üzerindeki ince bir film tabakasını kaldırır ancak profesyonel bir temizlik, ulaşılması zor bölgelerdeki birikintilerin giderilmesine yardımcı olur. Bu temizlemelerin geçiştirilmesi, özellikle kötü ağız hijyeni ile birleştirildiğinde dişlerin üzerinde biriken plağın kalmasına neden olur.

2. Plak birikmesi ve tartar oluşumu diş hekimi tarafından tedavi edilmezse diş çürümesine yol açacaktır.

Diş çürüğü, küçük bir kavite kadar basit bir şekilde başlayabilir ancak dişçi koltuğundan kaçıldığında, sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu ağrıya ve kötü kokulu nefese, enfeksiyona ve sonunda diş kaybına neden olabilir.

3. Diş kaybı, tedavi edilmemiş diş çürümesi veya tedavi edilmemiş ileri derecedeki diş eti hastalığının bir sonucu olabilir.

Düzenli olarak diş hekimine gitmek bu hoş olmayan ağız sağlığı sorunlarının, diş kaybının meydana geldiği noktaya ilerlemesini önlemeye yardımcı olacaktır.

4. Periodontal hastalıkların ilerlemiş aşamaları olan hastaların çene kemiği kaybı ve diş kaybı yaşadıkları yaygındır.

Diş eti problemleri özellikle ağrılı olmadığı zamanlarda pek önemsenmez. Yaralanmasalar bile, kırmızı ve kabarık diş etleri genellikle diş eti iltihabının bir belirtisidir. Dişler düzenli olarak kontrol ettirilmediğinde daha ciddi sorunlar yaşanabilir ve tedavi için daha fazla para harcamak zorunda kalınabilir.

5. Ağız kokusu periodantal hastalıklar sonucu oluşabilir. Bu da ciddi sorunlara yol açabilir.

Ağızda oluşan tüm bakteri, plak ve tartar kötü kokuya yol açar.

6. Çukurlar, bir süredir diş hekimi tarafından temizlenmemiş veya muayene edilmemiş bir ağzın muhtemel bir sonucudur.

Bu çukarlar diş hekimleri tarafından kolayca tedavi edilebilir fakat ilerleyen durumlarda daha sert ve büyük hale gelebilir.

7. Tartar ve plak birikimi sadece diş çürümesi riskini artırmaz aynı zamanda dişlerde tatsız bir leke bırakacak

Dişler yiyeceklerden, çürümelerden, sigaralardan ve bunlara benzer ürünlerden kaynaklanan lekeler nedeniyle koyu ve sarı olurlar. Düzenli temizlik dişlerin renk kaybından korunmasına yardımcı olabilir.

8. Ağız kanseri sadece rahatsız edici değildir: Hayati tehlike arz edebilir.

Diş hekimleri genellikle diş temizliğinden önce bir muayene gerçekleştirir. Bu diş muayenesinin bir kısmı ağız kanseri için bir tarama içerir. Diş hekimine uzun bir süre gitmediyseniz, ağız kanserine yakalanma riskiniz olabilir.

9. Herhangi bir hastalığın sebebi ağız sağlığı olabilir.

Bazı araştırmalar bir kişinin ağız sağlığının kişinin vücut sağlığıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Diş hekimine düzenli olarak muayene olunmadığında ilerleyen durumlar, diş hastalıklarına ek olarak, aynı zamanda vücudun herhangi bir kısmında da ciddi hastalık risklerini artıraabilmektedir.

10. Apse ve enfeksiyonlar

Diş hekimine gidilmediğinde uzun apse ve kesikler yayılabilir ve enfekte olabilir. Bazı apseler kolayca fark edilmez ve sadece diş hekimlerinin sahip olduğu x-ray ile tespit edilebilir. Enfeksiyonlar ağrı, rahatsızlık ve ek tedavi gerektiren ağız sağlığı sorunlarına yol açabilir.

11. Dilde beyazlık

Ağızda biriken bakteriler sadece kötü nefese yol açmaz aynı zamanda dilde beyaz bir tabaka da oluşturabilir. Bu durum birkaç haftadan daha fazla süre devam ederse kesinlikle bir diş hekimine danışılmalı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
saian-ss

Ağız sağlığına dikkat etmeyen adamın ağzına sıçasım geliyor. 6 ayda olmadı yılda 1 kez olsun diş tabibine gidip temizletin lan şu dişlerinizi!

ismail-yilmaz26

Bedava mı sanki amk

saian-ss

6 ayda 100 TL. diş sağlığına ayıramıyorsan çektir hepsini takma diş tak =)

Görüş Bildir