Dertlerimizi Bir Kenara Bırakıp Göklere Bakalım Diye Uzaya Fırlatılan İnsanlık Yıldızı, Türkiye'den de Geçecek!

-

Türkçe adı İnsanlık Yıldızı, orijinal adı Humanity Star, Rocket Lab'in Kurucusu ve CEO'su Peter Beck tarafından, dünyada yaşayan herkesin evrende önemli bir yeri olduğunu hatırlaması için parlak bir sembol olarak tasarlandı. Geçtiğimiz günlerde ise başarılı bir şekilde yörüngeye girdi bile! Şirketin amacı büyük, İnsanlık Yıldızı sayesinde, insanları kendi yaşamlarında neyin önemli olduğunu anlamaya teşvik etmeyi ve insanlığın yaşamını bir tür olarak uzaya yansıtmayı istiyor.

Öncelikle bahsi geçen Rocket Lab'i tanıyalım.

Uzay mühendisi olan Peter Beck tarafından 12 yıl önce kurulan Rocket Lab, sürekli inovasyonlarıyla geçmişte de dünya gündeminde yerini almıştı. SpaceX ve Blue Origin firmalarının aksine Rocket Lab, yörüngeye büyük paketler göndermek için yarışmak yerine diğerlerinden çok daha ucuza ufak paketler göndermeyi amaçlıyor.

21 Ocakta şirket, Māhia Yarımadası‘ndan yörüngede küçük bir elektron roketini başarıyla fırlattı. Bu gemide “İnsanlık Yıldızı” da vardı.

İnsanlık Yıldızı, gezegendeki herkes için ortak bir deneyim oluşturmak için parlak bir şekilde yanıp sönen, adeta tüm insanlığı yansıtan bir uydu.

Uzaydaki yansımamız İnsanlık Yıldızı, şekil itibarıyla adeta bir disko topu!

Bu uydu 65 adet yüksek yansıtıcı panelli karbon elyaftan yapılan bir jeodezik küre şeklinde. Güneş ışınlarını Dünya'ya yansıtarak hızla dönüp yıldızlar gibi yanıp sönen bir ışık yaratıyor.

Ayrıca bu yıldız tasarlanırken iridyum parlamasından esinlenilmiş. İridyum mu?

İridyum uyduları, güneşten aldığı ışınları yansıtarak ışık parlaması oluştururlar. Bu uydular gece gökyüzünde bulunan, en parlak insan yapımı nesne olarak bilinir. İnsanlık Yıldızı, güneş ışığını daha fazlasını yakalamak ve yansıtmak için birçok yansıtıcı yüzey oluşturarak iridyum konsepti üzerine inşa edilmiş.

Gün batarken, gece ve gün doğarken (havanın aydınlık olmadığı zamanlarda) dünya üzerindeki herhangi bir yerden 4 dakika 30 saniye boyunca görmek mümkün.

Dünya'yı 90 dakikada bir dolaşacak ve dünyanın her yerinden izlenebilecek İnsanlık Yıldızı ülkemizin üzerinden de tahmini 85 gün sonra geçecek, şu anda nerede olduğunu buradan görebilirsiniz!

Akla gelen ilk soru, sürekli yörüngede mi kalacak?

Tabii ki hayır, Dünya'nın yörüngesinde yaklaşık olarak 9 ay dönecek.

Bu süre sonunda uydunun akıbeti ne olacak?

İnsanlık Yıldızı ömrünü tamamladığında, uzaya veya Dünya'ya hiç iz bırakmadan, Dünya'nın atmosfere tekrar girerek yanacak.

Ayrıca bu proje bir defaya mahsus, medyatik bir deneme değil.

Rocket Lab, İnsanlık Yıldızı'nın gelecek iterasyonlarını düşündüğünü açıkladı. Sonraki projelerde yepyeni fikirler, yepyeni konseptlerle göklere bakarak kendimizle başbaşa kalıp düşüneceğiz.

Yaratıcısı Peter Beck İnsanlık Yıldızı projesine dair şunları söylüyor:

"Şüphesiz ki insanlığın sonu gelecek ve bizler de bulunduğumuz yerde sonsuza dek kalmayacağız. Bu gerçekle yüzleştikten sonra insanlık olarak yapabileceğimiz şeylerin farkına varmamız ve bu evreni paylaştığımız herkese 'göz kulak olmamız' gerekiyor. Bu gezegen bizim, hepimizin ve İnsanlık Yıldızı da bizlere bunu anlatmak için var."

Peter Beck ayrıca proje sonrası gecikmeyen tepkilere ve bilimsel bir amaç taşımaması eleştirilerine evrensel problemleri örnek göstererek karşılık verdi.

“Amacımız, insanların bu büyük evrende sadece bir kum tanesi olduklarını fark etmelerini sağlamak. Böylece kişisel problemler yerine küresel ısınma gibi dünyanın sorunları hakkında onları düşündürmek.”

Alkışlar Peter Beck’in farkındalığı için.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan96

Keşke zengin yardımseverler biraraya gelip uzaya dev bir modem verici gönderse de tüm dünyaya ücretsiz hızlı internet sağlasa ve sözde altyapı giderleri adı altında milleti sömüren vampir telekominikasyon şirketlerinden kurtarsa... Bunu yapanlar peygamber ilan edilir...

aymhmtaygmail.com

Dünyada açlık, susuzluk, fakirlik varken internet büyük ihtiyaç gerçekten. Teşekkürler zeki şey.

gokhan96

Ölmüşsün sen, al o beyni bir hayvana verde kkarnı doysun.

43numaraharleybot

sikmeseler bari.kedi, köpek, at, eşek, çocuk kesmiyor bunları çünkü.

ashirogi-muto

Neyse ki düşüremeyeceğimiz kadar yüksekte

Görüş Bildir