Görüş Bildir
Haberler
Denizdeki Balıklar Oldukları Yerde Dondu, Kaldı

Denizdeki Balıklar Oldukları Yerde Dondu, Kaldı

Batuhan
14.01.2014 - 17:05
İçeriğin Devamı Aşağıda

Denizdeki Balıklar Oldukları Yerde Dondu, Kaldı

Norveç’in Nordland bölgesinde hava sıcaklığı eksi 10 dereceye düşünce sahil kesimlerinde deniz dondu. Balıklar bu gibi durumlarda normalde uzaklaşırken bu kez açığa ulaşacak vakit bulamadı ve donarak topluca öldüler.

Norveçli Ingolf Kristinsen, Nordland bölgesinde, Lovund kıyalarında gezerken daha önce hiç karşılaşmadığı bin manzara ile karşılaştı. Binlerce Sild balığının (Sardalya cinsi kuzey denizine has bir balık cinsi) denizde donduğunu gören İngolf Kristinsen balıkların fotoğrafını çekerek gazetelere gönderdi.

Ingolf Kristinsen “Köpeğim Anton ile gezerken gördüğüm manzara beni şaşırttı. Balık sürüsünün denizde donduğunu gördüm. Hayatım boyunca denizin donduğunu çok gördüm ama balıkların donduğunu daha önce hiç görmemiştim. Öyle sanıyorum ki denizdeki donma çok hızlı bir şekilde meydana gelmiş ve balıklar açıklara yüzmeye zaman bulamamışlar. Gördüğüm manzara karşısında hemen fotoğraf çekip gazetelere gönderdim” dedi.

Norveç Deniz Araştırma Enstitüsünden Aril Slotte ise, balıkların balinalardan kaçarken karaya fazla yaklaştıkları için donup kaldıkları teorisini savundu. Aril Slotte “İki yıl önce de balinalar sürü balıkları kovalamış ve balıklar sahile vurarak ölmüşlerdi. Şimdi gördüğümüz manzara da benzeri bir manzara” dedi.

Öte yandan ülkeye geç gelen ancak etkili olan soğuklar nedeniyle göller de dondu. Valnesfjord bölgesinde İnger Sjöberg adındaki Norveçli kadın da bir gölde donmuş geyiğin fotoğrafını çekerek gazetelere gönderdi ve gördüğü manzaradan büyük üzüntü duyduğunu belirterek “Hava sıcaklığı eksi 16 derece idi. Göl donmuştu. Geyiği donmuş görünce çok üzüldüm. Öyle sanıyorum ki fotoğraf çektiğim geyik için çok zor bir ölüm olmuştur” dedi.

Öte yandan ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklığı eksi 26 derece olarak ölçüldü. Yetkililer eksi 26 derecelik soğuğun esen rüzgarla birlikte eksi 32 derece hissedildiğini aktardılar.

ZETE

Kaynak: http://zete.com/2014/01/denizdeki-bal...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0