Davutoğlu: 'Rapor Algı Operasyonu'

-
Davutoğlu: 'Rapor Algı Operasyonu'

Davutoğlu Freedm House'un raporu nuobjektif olmamakla suçlayarak, "Türkiye’ye dönük açık bir şekilde tavır alma ve Türkiye’yi hiç hak etmediği bir kategoride değerlendirme önyargısı var." dedi.

Umman Sultanlığı Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah ile Bakanlık'ta bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, söz konusu raporun açıklamasının ardından başta gazeteciler olmak üzere bütün aydınların çok açık ve net bir tavır almalarını beklediklerini kaydetti. Davutoğlu, "Türkiye, o raporda zikredilen ülkelerle birlikte anılacak bir ülke değil. Bu ülkedeki demokratik alt yapıdan kaynaklanan özgürlükleri yaşayan insanlar olarak hepimizin bu rapora bir eleştiri getirme zorunluluğumuz var.’’ diyerek raporda olgusal bazı yanlışların olduğunu savundu. Raporda ayrıca Türkiye’ye karşı bir tavır alındığını ifade ederek ‘‘Türkiye’ye dönük açık bir şekilde tavır alma ve Türkiye’yi hiç hak etmediği bir kategoride değerlendirme önyargısı var." ifadelerini kullandı. 

"RAPOR GÜNCELLENMEMİŞ"

Raporda 44 tutuklu gazeteciden söz edildiğini kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bugün itibariyle 17 kişinin yargılanmasının tamamlanarak hüküm aldığını, 13 kişinin yargılanmasının tutuklu olarak devam ettiğini ve 12 kişinin ise tahliye edildiğini aktardı. Davutoğlu, "Ama rapor bu tahliye edilenleri ele alma objektifliğini bile sergilemiyor. Raporda adı geçen 2 kişinin ise cezaevlerinde kaydı bile bulunmuyor. Bu nasıl bir rapor ki, güncellenmiyor." şeklinde konuştu. Hüküm alan 17 kişinin ise gazetecilik eyleminden dolayı cezaevinde olmadığını söyledi. 

"ALGI OPERASYONU"

Yapılanın bir algı operasyonu olduğunu iddia eden Davutoğlu, "Türkiye demokratik bir seçimden yeni çıkmış. Halk iradesi tecelli etmiş. Muhalefet partileri özgürce kampanya yapmış ve bunlar basında özgürce yer almış. Siz böyle bir ülkeyi, içinde bazı ülkeler var ki basın faaliyetinin bile yapılmadığı ülkelerle aynı kategoride değerlendireceksiniz. Bu da Türkiye’de aksülamel bulabilecek. Bu, açık söylemek gerekirse, Türkiye’ye son dönemde yapılan algı operasyonlarından biridir.’’ değerlendirmesinde bulundu. Gazetecilerin bu raporu reddetmeleri gerektiğini ifade eden Davutoğlu, ‘‘Türkiye’ye dönük bir algı operasyonu yapılıyorsa hepimizin birlikte bu algı operasyonuna karşı tavır almamız gerekir. Freedom House’n Türkiye’yi yerleştirdiği kategori hiçbir şekilde objektif bilgilere dayanmıyor, hem de Türkiye’de var olan basın özgürlüğü ortamıyla da örtüşmeyen bir algı operasyonuna işaret ediyor." şeklinde konuştu. 

FREEDOM HOUSE NE DİYORDU? 

Dünyadaki basın özgürlüğünü inceleyen Freedom House tarafından yayınlanan 2014 raporunda Türkiye, 'yarı özgür' kategorisinden 'özgür değil' kategorisine geriledi. Washington merkezli sivil toplum kuruluşu Freedom House'un bugün yayınladığı rapora göre, dünya çapında basın özgürlüğü son 10 yılın en düşük seviyesini gördü.

Haber+1

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir