Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu'ndan Kerry'e 'Dünyada Toplumsal Patlama Olacak' Uyarısı

Davutoğlu'ndan Kerry'e 'Dünyada Toplumsal Patlama Olacak' Uyarısı

Fatih UZUN
20.07.2014 - 19:48

Türkiye, ABD'yi İsrail'in Gazze'ye yönelik karadan ve havadan yaptığı saldırıların tüm dünyada toplumsal patlamaya neden olacağı konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 'İsrail Gazze'deki saldırıları mutkala durmalı yoksa bunun sadece İslam dünyası değil tüm dünyada toplumsal tepki ve hatta patlamalara neden olacak' dedi.

MEVKİDAŞLARLA YOĞUN GAZZE MESAİSİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önceki gün BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Katar Dışişleri Bakanı Al Atiyyah olmak üzere birçok mevkidaşı ile ikili telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

'GAZZE İÇİN ADIM ATIN' ÇAĞRISI

Davutoğlu, İİT Genel Sekreteri Medeni’den İslam dünyasını harekete geçirmesi için daha aktif olmasını istedi. Ban Ki Moon’dan da BM başta olmak üzere tüm uluslararası örgütlerin saldırıların durdurulması için gerekli adımları gecikmeden atmaları için devreye girmesini talep etti.

ABD DENETLESİN

Davutoğlu, Kerry ile görüşmesinde ABD’nin İsrail’e yönelik “siviller gözetilsin” çağrısının yetersiz olduğuna vurgu yaptı. İsrail’in saldırılarının hiçbir ayrım gözetmeden topyekün tüm halka yönelik olduğunu belirten Davutoğlu, ABD’nin ateşkesin sağlanması için İsrail üzerinde baskısını artırmasını istedi ve ateşkesin kalıcı olması için Washington yönetiminin ciddi şekilde gözlemci olması gerektiği mesajını verdi.

'TOPLUMSAL PATLAMA OLACAK'

“İsrail harekatı derhal durdurmalı. Taraflar arasında en kısa sürede ateşkes müzakeresi başlatılmalı ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalı” diyen Davutoğlu, İsrail saldırılarının devam etmesi halinde, bunun sadece İslam dünyası değil tüm dünyada toplumsal tepki ve hatta patlamalara neden olabileceği konusunda Kerry’i uyardı.

Sondakika

Kaynak: http://www.sondakika.com/haber/haber-...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın