Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha Rahat Uyumamız İçin 6 Ayını Mağarada Geçiren Kaşif Michael Siffre'in Sıradışı Serüveni

 > -
Abone ol

Gazete manşetlerinde sıkça karşılaştığımız "bilimsel tüyolarla rahat bir uyku keyfi" yaşama şansımızı aslında tek bir kişiye borçluyuz. Fransız kaşif ve bilim adamı Michael Siffre, milyon yıllık "uyku gizemini" çözmek için ilk adımı atan isim. İşte Siffre'in bu atılımı ve faydaları hakkında bilmediklerimiz.

Kaynak: http://elitedaily.com/life/ways-to-get-b...

13 Şubat 1972 tarihinde Texas’da bir mağarada yaşamaya başlayan Michel Siffre 6 ay boyunca gün ışığına çıkmadan orada yaşadı.

Kronobiyoloji adı verilen ve biyolojik ritimlerimizi inceleyen bilim dalının kurucusu olan Siffre, bu serüveninde uyku hakkında bilmediklerimizi incelemeyi hedefliyordu.

Siffre olabildiğince mağaradaki deneyimi süresince olabildiğince basit bir yaşam sürdü. Bir yatak, bir masa ve bir sandalyeden başka eşyası olmayan bir çadırda yaşayan araştırmacı sadece araştırma ekibine ulaşmak için kullandığı bir telefonla dış dünyayla iletişim halindeydi.

Yeraltındaki evinde tek bir ampul ve sayısız dondurulmuş yiyecek ve galonlarca su vardı. Odasında ne bir takvim ne de saat olan araştırmacının tarihi ve zamanı bilmesinin hiçbir yolu yoktu. İşte Michel Siffre, tam 6 ay boyunca bu koşullarda tek başına yaşadı.

Siffre’in biyolojik saati birkaç gün içinde kontrolü ele aldı. Bu durumu deney sonrasında kaleme döken araştırmacı deneyimini bu şekilde aktarıyor:

“Mükemmel bir biçimde uyuyordum! Bedenim ne zaman uyuyup ne zaman uyuyacağına kendi karar vermeye başlamıştı. Fark ettik ki benim uyku döngüm varsaydığımız gibi 24 saat değil 24 saat ve 30 dakikaydı.”

Kimi zaman Siffre’in bedeni 48 saatlik uyku-uyanıklık döngüsüne geçiyordu. Bu zamanlarda 36 saat uyanık kalıp 12 saat uyuyordu.

Siffre’in kendini adadığı bu deney, Dünya çapında Harvard Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi gibi büyük üniversitelerde uyku hakkındaki bilinmezlere ışık tutma isteği doğurdu.

Hayatımızın neredeyse 3’te 1’ini uykuda geçirdiğimizi düşünürsek, uykunun doğasını 1972 yılına kadar kimsenin merak etmemesi biraz ilginç olsa da, şu anda "daha iyi bir uyku" uyumak için bildiğimiz bilgilerin hemen hepsini Michael Siffre'in cesur atılımına borçluyuz.

Teşekkürler mağara astronotu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
donnie-darko

1-2 saat uykunun bana yettiği zamanlarım oldu gayette kendimi enerjik hissediyordum şimdi 7 saat uyuyorum kendime gelme süreci 2 saat sürüyor. Az uyumak en iyisi -.-

bulentdogan11

zaman kavramından izole olup kimi zaman 36 saat uyuyup 12 saat uyuma kısmında zamanı neye göre hesapladığını ben anlamadım

dawkins06

Güneşin konumuna göre olabilir

onur-arslan3

Uykusuz diyorlar bana, SIFFRE reyiz gel kapışak !

koala-neco

ossura ossura uyuyorum valla kaç saat uyuduğun değil rüyanda kimi gördüğün önemli -.-

overdoser

Sonucu da yazaydın..

Görüş Bildir