Daha Hızlı İyileşme, Daha Az Ağrı, Daha İyi Performans: Robotik Diz Protezi Ameliyatının Sağladığı 5 Fayda

22PAYLAŞIM

En son teknoloji ürünü olan robotik sistem, üstün özellikleri ile diz eklem protez cerrahisinde de ön plana çıkıyor. Robotik diz protezi ameliyatlarında diz eklemlerinde hasar görmüş ve aşınmış olan yüzeye, robotik destekle hasta anatomisine en uygun protez yerleştiriliyor. Robotik cihaz; yapılan bu cerrahi işlemin her aşamasını hassasiyetle planlayarak, ameliyatta yüzde doksan oranında bir başarı yakalanmasını sağlıyor. İşte bu son teknoloji sistemi sizin için daha yakından inceledik...

Not: Bu bir tanıtım içeriğidir.

Robotik diz protezi ameliyatı öncesinde; robotik el aleti ile hastanın diz eklem yüzeyi haritası çıkarılarak, bilgisayarda üç boyutlu modeli oluşturuluyor ve bu eklem modelinde protezin konulacağı alan, kesilecek yerler belirleniyor.

Ameliyat sırasında da robotik el aleti; cerraha görsel, işitsel, fiziksel olarak kılavuzluk ediyor. Klasik yöntemlerle karşılaştırıldığında, bu cerrahi uygulama hastaya birçok avantaj sağlıyor. Hasta ve doktor dostu olan robotik diz protezi ameliyatının en önemli beş faydasını sizin için sıraladık.

1. Başarı oranı yüksek!

Robotik diz protezi uygulamalarında; ameliyat öncesi robotik el aletinin çıkardığı üç boyutlu model üzerinde ince teknik detaylar hesaplanıyor. Bu aşamada; kemik kesim oranları, protez ölçüleri, protez parçalarının birbirine uyumu ve protezin konulacağı alan  tespit ediliyor. Geleneksel diz protezi ameliyatlarında, ortopedik cerrah ne kadar tecrübeli olursa olsun protezin pozisyonunu ayarlarken hata yapma payı bulunuyor. Robotla yapılan operasyonlarda; ameliyat sırasında robotun cerraha yaptığı uyarıcı bildirimler cerrahın, planlama dışına çıkmasının ve hata yapmasının önüne geçiyor. Böylece gözle görülenden daha hassas bir uygulamayla diz protezinin en doğru şekilde yerleştirilmesi sağlanıyor. Bu durum ameliyatın başarısını arttırıyor ve hasta kendi vücut yapısına özel bir proteze kavuşuyor.

2. Daha hızlı iyileşme, daha az ağrı, daha iyi performans.

Klasik diz protezi ameliyatlarına göre robotik  sistemle yapılan operasyonlarda daha küçük kesi, daha az kemik çıkarma ve daha az doku hasarı oluşuyor. Böylece hastada daha az ağrı oluşuyor. Ayrıca bu durum hastanın ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırıyor ve daha çabuk hareketlenmesini sağlıyor. Aynı gün hastalar destekle yürümeye başlayabiliyor. Aynı zamanda protezin hastaya en ideal şekilde yerleştirilmesi, dizlerin rahatlıkla tam bükülebilmesini de mümkün kılıyor. Bu durum hastanın dizini daha doğal hissetmesini, günlük yaşama daha kolay dönüş yapabilmesini sağlıyor.

3. Ek radyasyon riski yok.

Geleneksel yöntemlerden farklı olarak, robotik diz protezi ameliyatlarında hastanın diz eklem görüntüsü robotik el aleti kullanılarak yapılıyor. Bu sebeple ameliyat öncesi tomografi çekimine ihtiyaç duyulmuyor. Bu durum hastayı ek radyasyona maruz bırakmıyor.

4. Çevre dokulara daha az zarar veriyor.

Robotik sistem sadece kireçlenmenin zarar verdiği eklem kısmını hedef alarak o kısımda bulunan sağlıklı dokuları koruyor. Daha küçük bir kesi ile yapıldığı için dizi çevreleyen dokuya da daha az zarar veriyor. Ayrıca robotik diz protezi uygulamalarında çapraz bağların zarar görmesinin de önüne geçiliyor.

5. Protezin kullanım ömrü daha uzun oluyor.

Protez ameliyatlarında protezin ömrünü belirleyen en önemli unsur, zaman içinde oluşan aşınmadır. Bu durum  protezin çevresindeki kemiklerde kayıplara neden olarak protezde gevşeme yaratabiliyor.  Robotik diz protezi ameliyatlarında doğal eklem yapısına en uygun protez yerleşimi yapıldığı için sürtünmenin önüne geçilerek zaman içinde aşınma riski azalıyor. Böylelikle protezin ömrü çok daha uzun oluyor.

Daha detaylı bilgi ve uzman görüşü için buraya tıklayarak Op. Dr Fatih Kemal Doğan ile iletişime geçebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarını da sizin için aşağıya bırakıyoruz: 

  • Instagram: @drfatihkemal

  • Facebook: @drfatihkemaldogan

  • Pinterest: drfatihkemal

  • Twitter: @fatikem

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir