Başsavcılık'tan Cumhuriyet'e Jet Soruşturma

 > -

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesi yöneticileri ile iki köşe yazarı hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo'nun son sayısında, 4 sayfalık bir seçki yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri ile Hazreti Muhammed karikatürünü köşelerinde kullanan yazarlar Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan hakkında re'sen soruşturma başlattı. 

Savcılık, soruşturmayı, TCK'nın 216. maddesindeki "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçlamasına dayandırdı. Ceza Kanunu'nun bu maddesi uyarınca suçlu bulunanlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabiliyor.

Gazete, 'yaptığı uzun değerlendirmeler sonucu' yayınladığı 4 sayfalık seçkide Hazreti Muhammed karikatürüne yer vermemiş ancak iki yazar söz konusu karikatürü köşelerinde yayınlamıştı.

Suç duyuruları yapılmıştı

Cumhuriyet Gazetesi'nin Paris'te saldırıya uğrayan Charli Hebdo dergisinin yeni sayısından bazı karikatürleri yayınlamasıyla başlayan gerilim bugün de sürmüş, gazetenin iki köşe yazarının derginin Hazreti Muhammed'li kapağını köşelerinde kullanması üzerine bugün suç duyuruları yapılmıştı. 

Ankara'da Eğitim Bir-Sen, Konya'da Hukuki Araştırmalar Derneği (HUDER) ve AK Parti Karatay Gençlik Kolları, Cumhuriyet gazetesinin yöneticileri ve 2 yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Bazı kentlerde de, protesto eylemleri yapıldı. Bu eylemlerden biri, Cumhuriyet Gazetesi'nin birkaç kilometre uzağındaki Çağlayan meydanındaydı. Protestocuların birinin elindeki pankartta, "Eğer siz Charlie iseniz ben Kuachi'yim" yazıyordu.

Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

Twitter'dan yorumlar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir