Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çoklu Zeka Kuramına Göre Sen Aslında Hangi Mesleği Yapmak İçin Doğmuşsun?

22bPAYLAŞIM

Aslında herkes dahidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız, tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir.

İşte bu söz, çoklu zeka kuramının en net tanımıdır. Çoklu zeka kuramı sayesinde çocukların farklı öğrenme modellerine sahip oldukları ve buna saygı duyulması gerektiği öğrenildi. Her zihnin aslında bir derinliğe sahip olduğu, o derinliği keşfetmenin yollarının ve varacağı yerin farklılıkları ortaya çıkarıldı.

Bakalım, sizin zihniniz hangi konularda dahi fazla derinliğe sahip ve aslında siz hangi mesleği yapmak için doğmuşsunuz!

1. Zihin Algoritması

  • Hava durumu tahmini için kişisel gözlemlerini kullanmak

  • Bir bilim müzesini incelemek

  • Diğer insanların işlerini planlamak

  • Modern yazarların yazı stillerini araştırmak

  • Telefonla iş idare etmek

  • Planlar veya grafikler yapmak

Yukarıdaki önermelerden kaç tanesine sahipsiniz?

2. Ahmet aynanın karşısına geçip sol kulağını sağ eliyle tutarsa, kendini aynada sol kulağını sol eliyle tutuyormuş gibi görür?

3. Dürüst olma zamanı! Hafızana 1 ile 10 arasında bir puan vermeni istiyoruz.

4. Aşağıdaki harflerle 10 harften oluşan bir kelime oluşturduğunda bu kelime neyi ifade eder?

5. İş mülakatına gittin ve şu soruyu sordular: Bir saati en yaratıcı şekilde nasıl kırarsın?

6. İlk tepki:

Bu durumda ilk tepkiniz ne olurdu?

7. Peki, senin için hayatın anlamını sorsak?

Erdemin ve ahlakın peşinden gitmektir.
Seçimlerimizdir, aldığımız kararlardır, uygulamalarımızdır.
Hayat, anlam ifade etmeyecek kadar boş bir kavramdır.
Hiçliğin içindeki bir hiç olduğumuzun farkına varmaktır.

8. Bir yaşam hakkın daha olsa, hayata bakış açın nasıl olurdu?

9. Son olarak hayata bakış açının neye dayandığını sorsak? Bilimsel kanıtlar mı yoksa spiritüel inançlar mı?

İnsanlığı iyi etmelisin!

Sen, hayatla olan bağları oldukça kuvvetli, yaşamı boyunca edindiği bilgileri insanların yararına kullanmaktan hiç çekinmeyen birisin. İnsanları yaşamının merkezine almışsın ve onlara yardım etmekten zevk alıyorsun. Hatta yer yer hayata geliş amacının bu olduğunu düşünüyorsun çünkü onlara yardım etmek, acılarını dindirmek, çare olabilmek senin ruhunu besliyor. Oldukça mücadeleci bir yapın var ve senin için pes etmek diye bir şey yok. Çok zor bir anda, en doğru kararları alabilme yetisine sahip olduğundan ötürü sen kesinlikle doktor olmalısın! Çünkü oldukça ağır ama bir o kadar kutsal olan doktorluk mesleğini, ancak içinde senin gibi bir güç taşıyanlar yerine getirebilir.

Düşünce insanı!

Sen, sosyal algıları oldukça yüksek, aynı zamanda içinde sürekli soru sormaya ve öğrenmeye aç bir kişiliği yaşatan birisin. Pek çok insanın dile getirmeye cesaret edemediği soruları sorabiliyor, düşünülemeyeni düşünüyor ve elde ettiğin birikimleri sentezleyerek yeni bir bakış açısı yaratabiliyorsun. Felsefe ile olan sağlam ilişkin sayesinde duygu ve düşüncelerinin, anlam ve boyut derinliğini geliştirmişsin. Bunun sonucunda tüm önyargılardan, kalıplardan, klişelerden arınmışsın ve toplumsal olma kaygısı gütmüyorsun. Kısacası sen, karanlık bir odada, olmayan bir kara kediyi arayan kör bir insansın; filozofsun!

İnsanlığı güzel günlere sen götüreceksin!

Sen oldukça analitik, planlı-programlı ve zeki birisin. Sahip olduğun üstün zekan ile karşılaştığın hemen hemen her problemin üstesinden gelebildiğin gibi etrafındakilerin ne hissettiğini anlayıp onlara da hayatı kolaylaştırıyorsun. Zihnin öyle mükemmel çalışıyor ki etrafında mevcut olan her şey arasında bir bağ kurabiliyorsun. Karşılaştığın olaylara karşı çözüm odaklı yaklaşabiliyor, sorunları kolayca hallediyorsun. Zekândan kaynaklı,  içinde çok büyük bir enerji taşıyorsun. En önemlisi de akılcı ve gerçekçi davranarak insanlığa faydalı sonuçlar verecek konular üzerinde çalışmak oldukça ilgini çekiyor. Kısaca sen bu dünyaya yeni icatlar, yeni keşifler ve yeni teoriler bulmak için gelmişsin! Bilim insanı olmalısın!

İnsan zihni senin evrenin olmuş!

Sen, yüksek empati yeteneğin sayesinde insanların zihninde rahatça dolaşıyorsun. Bunun yanında, empati denilen kavramın, sadece ‘kendini karşındakinin yerine koymak’tan çok daha öte ve komplike bir şey olduğunun farkındalığında olan birisin. İnsanların zihninden akıp giden düşünceleri okumakla kalmıyor, bu düşüncelerden çözümler üretebiliyorsun. Bu elde ettiğin bilgileri de karşındaki insanla olan ilişkinin her safhasına ilmek ilmek örüyor, konuşmalarını buna göre şekillendiriyorsun. Kısacası sen insanların zihninde gezmeyi sürdürmeli, en önemlisi de psikolog olmalısın!

Sayıların Efendisi!

Sen, sayısal alanlara olan yüksek ilginle birlikte sayılar evreninde yaşayan bir dahi gibisin. Yaptığın işi her zaman büyük bir dikkat ve titizlik ile yerine getiriyorsun. Bu alışkanlığının sana sağladığı yaratıcılığın sayesinde, matematiksel işlemleri soyut olmaktan çıkarıyor, onları sanatsal bir aktivite gibi zihnine işliyorsun! Bu sebeple sen kesinlikle türü ne olursa olsun bir mühendis olmalı, yeni şeyler tasarlayarak insanlığın hizmetine sunmalısın!

Ruhunu sonsuz deryalarda yüzdüren bir sanatçı!

Sen, sınırları olmayan, gem vurulamaz bir ruha sahip olan birisin. Zihnin en derinlerinde gezmeyi seviyor, pek çok insanın hayal olarak gördüğü şeyleri yapmayı seviyorsun. Düşünürken hayal dünyanı gerçeklik haline getiriyor, gerçek dünyayı akla hayale gelmedik soyut renklerle boyuyorsun. Hayata bir şeyler katmaktan haz duyuyor, engin ruhunu, dar kalıplara, ofislere, kurallara hapsetmiyorsun. Sen sanatçı olmalı, ruhunu sonsuz deryalarda yüzdürmelisin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
berke-can-isik

Bilim insani cikti aslinda dusunuyorum

sude-rumeysa-sahin

Düşünce insanı!

beyza-bulut3

Bilim insanı ben??

hasan-yilmaz27

Ruhunu sonsuz deryalarda yüzdüren bir sanatçı! Sen, sınırları olmayan, gem vurulamaz bir ruha sahip olan birisin. Zihnin en derinlerinde gezmeyi seviyor, pek çok insanın hayal olarak gördüğü şeyleri yapmayı seviyorsun. Düşünürken hayal dünyanı gerçeklik haline getiriyor, gerçek dünyayı akla hayale gelmedik soyut renklerle boyuyorsun. Hayata bir şeyler katmaktan haz duyuyor, engin ruhunu, dar kalıplara, ofislere, kurallara hapsetmiyorsun. Sen sanatçı olmalı, ruhunu sonsuz deryalarda yüzdürmelisin!

idilozturk

o açıklama kısmında ki söz küçük prens kitabında geçiyor

Görüş Bildir