Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çok Film Annecim! Ortamlarda Sinema Gurusu Gibi Görünmek İçin Cepte Taşımalık Birkaç Tüyo

1.2bPAYLAŞIM

Yeni girdiğimiz ortamlarda bayılırız bir şekilde ön plana olmaya. Ama bazen biri çıkar, sinema konusundaki yetkinliğini konuşturup başlar ortamı hipnotize etmeye. Bir de görüş almaya kalkmasın mı herkesten.😬

Elbette siz de bu konularda iyi olabilirsiniz, ama yine de bir kaç tüyo hiç de fena olmaz yani. 😜

1. Sağlam bir film gurusunun "En sevdiğin tür ne," sorusuna vereceği cevap bellidir; Dram!

Çünkü korku ve aksiyon türleri, onlara göre yeni başlayanlar içindir.😅

2. Elbette öncelikle şunu söyler, "Ben konusuna göre değil, yönetmenine göre film izlerim."

Bir filmi izlemeye karar vermek için yönetmenine bakar. Şöyle muhteşem konusu varmış, böyle meşhur oyuncular yer alıyormuş falan, onlar için hikaye. 😙

3. Bilmeyenin ortamda epey hırpalandığı kült filmler vardır, onlar çıtır çerez olsa da mutlaka bilinecek ve iki üç cümle ile eleştirilecek.

Söz konusu yapımlardan bahsedilince aval aval bakarsanız, konuyu değiştirmek için ölü taklidi yapın lütfen. 😝

4. Örneğin The Shawshank Redemption'ı (Esaretin Bedeli) bilmeyeni dövüyorlar, o filmi hala izlemediyseniz hemen başlıyorsunuz, hemen.

Bu sadece onlardan biri ama hepsini aynı anda akıllara kazımak zor, en azından birinde uzmanlaşın yeter. 😘

5. Hollywood filmleri bir sinema gurusu için yüzeysel ve cılızdır, paylayan yıldız Avrupa Sineması'dır.

Hatta en kuzey taraflarından şöyle buz gibi filmler. 😋

6. Seri yapımları atlamayalım; The Godfather, Star Wars, The Lord of The Rings, Harry Potter... Bunlar bilinmek zorunda.

Baktınız olacak gibi değil, "Hollywood yok bende kardeşim, hep Avrupa ben," deyip geçin. 😉

7. Bilim Kurgu filmlerinin atası 2001: A Space Odyssey diyenlere "Hayır Metropolis tatlım," diyorsunuz.

Stanley Kubrick gönlümüzün, gözümüzün bebeği olsa da o efsane yapımındaki sahneler hala bugünkü filmlere esin kaynağı olsa da, Fritz Lang'ın sessiz filmi Metropolis, bilim kurguların baş tacıdır. 😘

8. Filmlerde her duyguyu tetikleyecek ya da zorla dürtecek efekt ve müzik kullanmak oldukça basite kaçmak olduğundan, siz daha az ama öz efektli ya da müzikli filmleri seviyorsunuz.

Müzikallerden bahsetmiyoruz herhalde ya da konusu direkt müzik olan filmlerden, söz ettiğimiz şey ajitasyon için ya da sizi ekstra korkutmak için kullanılan müzik ve efektler. Kaliteli bir yapım bunlara ihtiyaç duymaz ki. 😉

9. Sanat filmlerine bayılıyorsunuz ve izlemekten büyük keyif alıyorsunuz, çünkü onlar insanların iç dünyasının bir çeşit yansımasıdır.

Aynen böyle, bu kalıbı kullanarak o filmleri izleyip de sıkılanlardan farklı olduğunuzu ispatlıyorsunuz, çok havalı. 😂

10. Filmde kullanılan müzikler oldukça önemlidir, takip etmek gerekir.

Bazen bir film geçer not almasa bile, müzikleri öyle muhteşemdir ki filmi alır götürür.

11. Türk yönetmenleri asla atlamıyoruz elbette, mesela NBC açılımını bilmiyorsak büyük ayıp ederiz.

NBC yani artık dünyaca ünlü yönetmenlerimizden Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Fatih Akın, Reha Erdam ve daha sayamadıklarımız. 😍

12. Oscar komitesinin kararları sizin için kıstas değildir, ne de olsa içinde siyaset de var. Yine de yabancı dalda aday filmleri mutlaka izlersiniz.

Akademi ödüllerini takip etmek şart, hiç olmazsa heykellerin dağıtıldığının ertesi günü tam listeye şöyle bir bakın deriz. 😂

13. Alın size dünya sinemasından üç adet favori yönetmen; Micheal Haneke, Pedro Almodóvar, Asghar Farhadi.

Haneke'nin Amour (Aşk) filmi, Almodóvar'ın Hable con ella'sı (Konuş Onunla) ve Farhadi'nin Jodaeiye Nader az Simin (Bir Ayrılık) ve Forushande (Satıcı) filmleri Oscar heykelciklerini kucaklamıştı. 😇

Elbette daha bir sürü ince detayı var bu sinema dünyasının. Yorumlara siz de sizin kıstasınızı ekleyin.

Ve elbette herkes her konuda uzman olmak zorunda değil, "Canım ben keyfime göre izliyorum, o dediğin filmi de bilmiyorum, umrumda da değil," deyip geçebilirsiniz.

Kime ne.😉

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alper-tunga-taktak

İlk önce NBC'yi görünce, 'Ulan National Broadcasting Company'nin Türk yönetmenlerle ne lakası var!' Oldum. Sonradan anlaaaaaadııııım oldum. :P =))

m.-dursun

ispanyol filmleri izleyin, hint filmleri izleyin, akirs kurosava filmleri izleyin. birde 3. görseldeki filmi izleyin (12 kızgın adam)

cemallica

ennio morricone müzikleri efsanedir

paco-hernandez

aman keyfim neyi isterse onu izlerim ya haneke maneke uğraşamam öyle. en sevdiği film The Big Lebowski olan adamım ben...

akatsuki1971

şu kasvetli türk filmlerrini izleyip de bana anlat dediklerinde ne anlatıyorlar merak ediyorum. "haluk bilginer odaya girer" " eee?" " ee si girer ve 25 dakika odada durur" o kadar yani. ama adamlara kızamıyorum ,ağır aksak bunalımlı fotoğraf sanatçısı gibi kahve gri tonlarda uzun ve kasvetli sekanslar çekerek anadolunun ücra köşelerinde çekilecek filmler dışında yapabilecekleri bir şey yok çünkü. polisiye desen olmuyor çünkü bizde öyle malzeme yok. bilişsel suç siyasi skandal polis asker vs teşkilattaki bir yolsuzluk desen adamı fetöden sibiryaya yollarlar bilim kurgu hiç olmaz korku desen cin serilerinden artık gına geldi kopyala yapıştıra bağladılar senaryoları. Kalıyor yönetmenlere karlı içanadolu köy evinde sobalı evde yaşamını sorgulayan istanbullu entel dantel bozması bir adamın yaşamsal sorguları kimlik arayışları alafortonfonik düşünceleri...Sonra diyorlar türk sineması neden sığ.

Görüş Bildir