Çok Az Kişinin Bildiği Bu 15 Efsane Bilgiyi Okudukça Şaşkınlık Ayarlarınız Altüst Olacak!

317PAYLAŞIM

Öğrendiğiniz anda birilerine anlatma ihtiyacı hissedeceğiniz doyurucu bilgiler...

1. Nüfus cüzdanlarına eskiden kafa kağıdı denmesinin sebebi ilginç!

1863'te çıkan ilk nüfus cüzdanları biraz ağırmış ve bu yüzden fesin altında taşınırmış, hatta fesin içine dikildiği de olurmuş. Bu yüzden kafa kağıdı olarak anılmaya başlamış.

2. Macintosh daha çok Apple ürünü olarak bilinir ancak aslında erken olgunlaşan bir elma türüdür.

Bu elmaları keşfeden kişi, İskoç asıllı Kanadalı çiftçi John McIntosh olduğu için ismi ona dayanıyor.

3. Ankara'daki Esenboğa Havaalanı'nın ismi, Emir Timur'un kumandanlarından İsen Buga'dan gelmektedir. (İsen: Esenlik içinde - Buga: Boğa)

İsen Buga, fil birlikleri komutanıydı ve 1402'de Yıldırım Beyazıd ile Emir Timur'un karşı karşıya geldiği Ankara Savaşı'nda karargahını bugün kendi adıyla anılan yere kurmuştur.

4. İbni Sina tarafından 1000 yıl önce çizilen insan anatomileri: İç organlar, iskelet sistemi, sinir sistemi

5. Osmanlı'nın Balkan Savaşları'nda kaybettiği topraklar, haritalarda uzunca bir süreliğine esir vatan olarak (siyah renkte) tasvir edildi.

6. Aşık Veysel'in dizelerinde geçen "10 Para"

Güzelliğin on par' etmez 
Bu bendeki aşk olmasa 
Eğlenecek yer bulaman 
Gönlümdeki köşk olmasa

7. Marco Polo'nun (1254-1324) yer adlarını tanımlamasından yola çıkılarak oluşturulan bir harita.

Orta Asya için "Great Turkey", Anadolu için ise "Turcomania" ifadeleri kullanılmış.

8. 11 Eylül 2001'de Miami'de bir adam, taipan türündeki zehirli yılan tarafından sokulur ve hastaneye götürülür...

Bu yılanın zehrine iyi gelen ilaç ise ABD'de sadece New York ve San Diego'da bulunur. O gün ikiz kule saldırıları nedeniyle ABD'deki bütün hava trafiği iptal edilmiştir. Ölmek üzere olan adam yine de 2 jet eşliğinde San Diego'ya götürülür ve iyileşir. Bu uçuş, 11 Eylül saldırısı sonrasında ABD'de yapılan tek uçuş olarak bilinir.

9. Jaguar markası 1922 yılında İngiltere'de kurulduğunda ilk ismi Swallow Sidecar Company'ydi ve marka ismi SS olarak geçiyordu.

İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler'in SS birlikleri çıkınca, bu marka, isim değiştirmek zorunda kaldı. Son modelleri olan Jaguar'ı tamamen marka ismi yaptılar.

10. İstiklal Marşı 571 heceden ve 1453 harften oluşuyor. Tabii ki tesadüf olmasa gerek.

İlk yazıldığında harfler farklıydı, şimdi daha sade haliyle biliniyor.

11. Saat alarmının olmadığı dönemlerde çivili mum kullanılırmış.

Çiviler hafifçe muma yerleştiriliyor ve mum o kısma geldiğinde düşen çivinin gürültüsüyle uyanmak mümkün oluyormuş. Zekice.

12. Japonya'da babalara ücretli izin olarak "52 hafta" veriliyor. Babalar olur da bu süreçte çalışırlarsa maaşlarının %60'ını alabiliyorlar.

Türkiye'de ise babalara doğum izni olarak sadece 5 gün veriliyor.

13. ABD ve Avrupa'nın uzunluk, ölçü birimleri ve daha pek çok konuda farklı olduğunu biliyoruz; bu farklılıklardan biri de kavşaklar.

ABD ve Avrupa'nın uzunluk, ölçü birimleri ve daha pek çok konuda farklı olduğunu biliyoruz; bu farklılıklardan biri de kavşaklar.
ABD ve Avrupa'nın uzunluk, ölçü birimleri ve daha pek çok konuda farklı olduğunu biliyoruz; bu farklılıklardan biri de kavşaklar.

ABD'de dört yol ağzı şeklindeyken Avrupa'da dönel kavşaklar bulunuyor. Peki hangisi daha yararlı?

Bunu anlamak için Indiana'daki bir şehir bütün dört yol ağızlarını dönel kavşağa çevirmiş ve sonuç şu olmuş: Yılda 90 bin litre yakıt tasarrufu sağlanmış, yaralanmalı trafik kazaları %80 azalmış, toplam kaza sayısı ise %40 azalmış.

14. Soğuk Savaş döneminde CIA ajanları birbirlerine mesaj vermek için ayakkabı bağcıklarını kullanıyorlarmış.

15. Bozanın Osmanlı'dan günümüze dek gelmesinde önemli bir etken var: Bozanın öksürüğe iyi gelmesi.

Çünkü geceleri öksürük krizleri arttığı için bozanın geceleri satılması da bu yüzdenmiş.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
soyledim-gitti

Bizde 52 hafta ücretli izin olsa nufus patlaması yaşanır:)

ashirogi-muto

#13 Kazaların azalmasını anladım ama yakıt tasarrufunun mantığını anlayamadım :/

soyledim-gitti

Düz kavşakta trafik ışığında bekleniyor dolayısıyla dur kalk ve bekleme sırasında gereksiz yakıt harcanıyor.Dönel kavşakta ise yol müsait ise durmadan devam edebiliyorsunuz. Kavşağa giren diğer araca göre hızınızı azaltıp/arttırıp yine tam durmadan uygun zamanda geçiş yapabiliyorsunuz.

ashirogi-muto

Anladım. Güzel düşünülmüş. Teşekkürler :)

queen_of_the_7_kingdoms

#14 wanted izleyenler bilir yalnız hepsi birbirine benziyo,nası akıllarında tutuyolar?...

feyk

#15 bozanin osmanlidan gunumuze gecicisini cok bilmiyorum, bu oksuruk konusunda bir sey diyemiyecem ama osmanlida boza askerlere guc vermesi icin tercih ediliyordu, bir nevi besin takviyesi. lakin o zamanki boza bugunkinden farkli daha fermanteydi ve alkol iceriyordu. evliya celebi seyahatnamesinde alkol icerdigi halde islamin ordusuna guc verdigi icin iyi bir sey olarak tarif ediyor. yani avrupadaki biranin osmanli karsiligi denebilir. alkol icerdigi icin haliyle bozaci bekrileri - boza ayyaslari cok oluyordu. hatta cok fazla boza tuketmekden eklem hastaliklarina yakalananlar olurmus. bozacilarin ve boza mudavimlerinin merkezide eski unkapaniymis.

soyledim-gitti

Bildiğiniz gibi fermante olan herşeyde alkol vardır zaten. Meyvelerde bile. Orduya içirilen bozada şarhoşluk verecek kadar alkol olduğunu sanmıyorum. Unkapanında ise bence alkol içebilmek için bozayı bilerek aşırı fermante ettirmişlerdir:)

feyk

ordudaki kullanimi konusunda evliya celebinin yalancisiyim. bugun bildigimiz dusuk alkollu yuksek kivamli boza osmanlinin son zamanlarinda ortaya cikip hizla populer olmus. yanlis hatirlamiyorsam balkan kokenli. oncesinde eski bozalarin yogunlugu bugunkinden daha az, daha aci ve tabi daha yuksek alkollu.

veli-durak

#11 Alarm erteleme bile varmış :)))

Görüş Bildir