Görüş Bildir
Haberler
Çocukların Programlama Öğrenmesini Sağlayan İpad Uygulaması: Scratchjr

Çocukların Programlama Öğrenmesini Sağlayan İpad Uygulaması: Scratchjr

Onedio Medya
08.08.2014 - 15:08 Son Güncelleme: 08.08.2014 - 15:20

Çocukların Programlama Öğrenmesini Sağlayan İpad Uygulaması: Scratchjr

Kod okuryazarlığı hakkında bugüne kadar çok sayıda organizasyon, girişim ve sosyal sorumluluk projesini Webrazzi’ye taşımıştık. Bugünkü konumuz ise ScratchJr isimli iPad uygulaması .

MIT Media Lab, Tufts University ve Playful Invention Company işbirliğiyle üretilen uygulama, 5-7 yaş arası çocukların programlama öğrenmesini hedefliyor.

Arkasında yine MIT’nin bulunduğu Scratch‘in biraz daha küçük bir yaş grubuna hitap etmesi için basitleştirilmiş bir hali olan ScratchJr’da çocuklar uygulamanın yönlendirmeleriyle beraber kendi hikaye ya da oyunlarını oluşturabiliyor.

Tamamen İngilizce olan uygulamada çocuklar hikaye ya da oyun içindeki karakterlerini çizebiliyor, diledikleri renge boyayabiliyor. Bunun dışında uygulamadaki yönlendirmelerle beraber akışı oluşturan ve bazı kontrolleri yapan çocuklar; problem çözme, analitik düşünme ve komplike bir problemi küçük parçalara ayırma gibi yetenekler kazanıyor. Böylelikle çocuklar her ne kadar kod yazmasalar da kod yazmak için sahip olmaları gereken bakış açısına çok küçük yaşlarda alışmaya başlıyor.

5-7 yaş arası çocuklara; ilerleyen dönemde yazılımla ilgilenseler de ilgilenmeseler de sahip olmalarının her zaman avantaj yaratacağı beceriler kazandıran bu uygulamayı tüm ebeveynlere ve öğretmenlere çocuklara kullandırmaları adına -İngilizce bariyerine rağmen- tavsiye ediyoruz.

Kaynak: http://webrazzi.com/2014/08/08/scratc...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın