Görüş Bildir
Haberler
Çocukları PKK'da Olan Aileler Ankara'da

Çocukları PKK'da Olan Aileler Ankara'da

Fatih UZUN
23.06.2014 - 21:55

Diyarbakır'da, PKK'nın dağa götürdüğü çocuklarını geri almak için ailelerin başlattığı eylem sürüyor. Aileler, seslerini duyurmak için Ankara'ya gitti.

Terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttikleri çocuklarına yeniden kavuşabilmek umuduyla Diyarbakır'da bir süredir oturma eylemi yapan aileler, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis'te bazı siyasilerle görüşerek destek istemek için eylemlerini bir süre Ankara'da sürdürme kararı aldı.

Ellerinde, 'Yaşı kaç olursa olsun evlatlarımızı istiyoruz' yazılı pankartla eylem yaptıkları Dağkapı Meydanı'nda toplanan aileler, otobüse bindi.

Evlatlarını yeniden bağrına basacakları umuduyla otobüse binen bazı annelerin gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Annelerden bazıları çocuklarından geriye kalan giysileri koklayıp gözyaşı dökerken, bazıları ise Yasin-i Şerif okuyarak dua etti.

'Eylemi kitleselleştirmek için eylemi Diyarbakır'dan Ankara'ya taşıyoruz'

Aileler adına açıklama yapan terör örgütü PKK tarafından kandırılarak dağa götürüldüğünü belirttiği kardeşi Fatih Eren (19) için oturma eylemine katılan Erhan Eren, oturma eylemlerine bir süre Ankara'da devam edeceklerini ifade ederek, amaçlarının destek istemek olduğunu söyledi.

Ailelerin yaklaşık 40 gündür Diyarbakır'da oturma eylemi yaptığını hatırlatan Eren, 'Aileler artık siyasetin ve çözümün merkezi Ankara'ya gitme kararı aldı. 15-16 yaşındaki çocuklar bırakılmaya başlandı. Fakat 16 yaşın üzerindeki çocuklar ne olacak? Aileler Ankara'da yaşı ne olursa olsun tüm çocuk ve gençlerin bırakılması konusunda yasal zemin oluşturulmasını talep edecek. Çünkü annelerin gözünde onlar her zaman çocuktur. Eylemi kitleselleştirmek için eylemi Diyarbakır'dan Ankara'ya taşıyoruz' diye konuştu.

Bitlis'in Hizan ilçesinden dağa götürüldüğünü belirttiği lise 3'üncü sınıf öğrencisi 17 yaşındaki oğlu Vedat Aydın için Diyarbakır'a gelerek oturma eylemine destek veren Leman Aydın, AA muhabirine, gözyaşları içinde 4 Nisan'da dağa götürülen oğlundan bir daha haber alamadığını söyledi.

'Ankara'ya büyük ümitlerle Başbakanımızla görüşmeye gidiyoruz'

'30 gündür Diyarbakır'dayım. Daha önce oğluma kavuşmak için Hizan'da eylem yapıyordum. Orada bir sonuç alamadım, Diyarbakır'da da. İnşallah oğluma kavuşmak için hayırlı bir gelişme Ankara'da olur' diyen Aydın, sevinç ve hüznü bir arada yaşadığını söyledi.

'Sayın Başbakanımızın yanına gidiyoruz. Cumhurbaşkanımız, bakanlar ve milletvekillerimizle görüşüp çocuklarımızı herkesten isteyeceğiz' diyen Aydın, çocuklarına kavuşabilmek için herkesten destek beklediklerini kaydetti.

CNNTürk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın