Görüş Bildir
Haberler
Çocuğunuz Okula Başlamaya Hazır mı?

Çocuğunuz Okula Başlamaya Hazır mı?

Melda Köksal
19.06.2014 - 14:05 Son Güncelleme: 19.06.2014 - 15:45

Günümüzde eğitim sistemi 4+4+4 şeklinde sürmekte ve anaokuluna devam eden çocukların anne-babaları ilkokula başlama ile ilgili kafa karışıklığı yaşamakta. Bu sorunun cevabı ise uzman görüşleriyle birlikte daha net gözümüzün önüne geliyor. Unutmayalım çocuğun kronolojik yaşı kadar sosyal- duygusal ve bilişsel hazır oluşu da ilkokula başlama zamanını belirleyecektir. Çocuğun bilişsel gelişimi ile ilgili elimizde bulunan kaliteli testlerin en önemlilerinden biri ‘Metropolitan Okul Olgunluğu’ testidir.

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Uygulaması Neleri Nasıl Ölçer?

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi 4,5 yaşından itibaren uygulanabilir, işlevselliğinin en çok olduğu yaş ise 5 yaş civarıdır. Özellikle yılın son altı ayında doğmuş çocukların ailelerinin okula başlatsak mı başlatmasak mı düşüncelerini bilimsel bir metodla aydınlattığımız bir uygulamadır.

Metropolitan 6 alt testten oluşur. Bu alt testler Kelime Anlama, Cümleler, Genel Bilgi, Eşleştirme, Sayılar ve Kopya Etme’dir. Kelime anlama alt testtinde çocuğun kelime bilgisi, nesneleri tanıma, işitsel algı ölçülür. Cümleler alt testinde sözel uyaranı algılama ve anlama, işitsel dikkati ve yönerge takibi ölçülürken, Genel Bilgi alt testi ise çocukların yaşayarak öğrendikleri bilgisine dayanır. Öğrendiklerini geri çağırabilmeleri ve mevcut bilgilerini yeni durumlara uyarlayıp neden-sonuç ilişkisi kurabilmelerini kapsar. Çocuklar bu dönemde henüz ilkel işlem döneminde olduğu için neden-sonuç ilişkisi somut nesneler üzerinden başlamaktadır.

Eşleştirme alt testinde de çocukların görsel dikkatini değerlendirilir. Sayılar alt testine geldiğimizde basit toplama çıkarma işlemleri, ritmik sayma, sayı bilgisi, büyük- küçük kavramı ile saat tanıma kavramları ölçülür. Kopya etme alt testi ince-motor kas gelişimi ve el-göz koordinasyonunu ölçümler.

Tüm bu gelişim alanları ilk okula başlarken öncelikli hazır olması gereken alanlardır. Çocuğun okuldaki başarısı ve okula uyumu bu gelişimin yeterli düzeyde olmasıyla yakından ilişkilidir.

Sevgili anne ve babalar unutmamalıyız ki fiziksel ve bilişsel gelişimin yanında sosyal ve duygusal gelişimin de aynı düzeyde yeterli olması çocuğumuzun okul hayatına ilk başladığı günleri daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Çocuğumuzun bilişsel becerileri yeterli ise sosyal uyum envanteri gibi ya da anaokulu gözlem raporları gibi çocuğun sosyal ortamdaki duruşunu da göz önünde bulundurmalıyız.

haber kaynağı: 724saglik.org/bebek ve çocuk sağlığı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın