Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çılgın Türklerin Teknolojideki Büyük Atılımı: Kimyasal Atıkları Emen Mucize Bikini

 > 
321PAYLAŞIM

Son zamanlarda teknoloji alanında yepyeni atılımlarla bizi gururlandıran Türk icatlarına bir yenisi daha eklendi: Kimyasal atıkları temizleyen bikini!

Pek çok güzellikle dolu olan denizler ve okyanuslar kirlilikle mücadele ediyor.

Peki biz insanlar bu kirliliğe katkıda bulunmak dışında ne yapıyoruz?

Pek çoğumuz hiçbir şey...

İşte bu soruyla harekete geçen UC Riverside elektrik mühendisliği profesörü Mihri Özkan, teknolojik bir bikini icat etti.

"Sponge Suit" adını verdiği bu bikini sayesinde yüzerken aynı zamanda çevreye olan vazifenizi de yerine getirmiş oluyorsunuz.

Çevreyi kirletmediğiniz gibi, onu temizliyorsunuz da!

Üstelik sponge maddesinden yapılan bu ürün Reshape15: Wearable Technology yarışmasında birincilik ödülü de aldı.

Bikininin değil, kullandıkları maddenin işlevselliği önemli!

Pratiklik açısından büyük bir etki yaratamayacağının zaten farkında olan Mihri Özkan ve Ph.D öğrencileri Daisy Patino ve Hamed Bay'in asıl dikkat çekmek istedikleri şey, kullandıkları maddenin işlevselliği!

Geliştirilmesine dört yıl önce başladıkları bu özel maddenin adı: Sponge!

Su hariç her şeyi emen, bol boşluklu karbon bir yapıya sahip bu madde, petrol ve kimyasal akıntıları toplayabiliyor. Üstelik bütün bu işlevselliğine karşın, oldukça hafif ve esnek de!

Kendi ağırlığının 25 katı ağırlığında kimyasal atık emebilen sponge'ın üretimi doğaya zarar vermiyor ve fiyatı da oldukça uygun!

Sponge Suit'in şekli malzemesinin bol boşluklu ve ağ gibi olan yapısından ilham alınarak oluşturulmuş.

Bikininin ağırlığı sadece 54 gram, 250 santimetrekarelik bir yüzey alanına ve 2 milimetre kalınlığına sahip. Mucizevi madde olan sponge dolgusu, emiciliğini kaybetmeden önce 20 kez kullanılabiliyor.

Emdiği kimyasalları, malzemenin boşluklarında tutuyor ve böylece insan vücuduna temas etmesi engelleniyor.

Sponge'ın emdiği kimyasal atığı bırakması ise, ancak 1000 santigrat derecenin üzerinde sıcaklıkta ısıtılmasıyla mümkün.

Mucizevi maddenin kirlenen deniz ve okyanus sularının temizliğinde kullanılacağına hiç kuşku yok, ancak bikini modelleri seri üretime geçilir mi işte bu ise bilinmiyor.

Mihri Özkan ve ekibini bu duyarlı çalışmaları için tebrik ediyor ve çalışmalarının en kısa sürede hayata geçirilmesini temenni ediyoruz!

Peki, yıllardır zarardan başka bir şey vermediğimiz Dünyamız için kulaç atıp, bir avuç bile olsa kimyasal atık toplamak hakkında sen ne düşünüyorsun?

Fikir harika, ben kesinlikle varım!
Madde halini destekliyorum, ama bikini hali işe yaramaz.
Bir işe yarayacağını düşünmüyorum.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gemileriyaktim

Kendi ırkından birine destek çıkmayan tek ülkeyiz. Kızlarımıza 'kezban' , erkeklerimize 'kamil' , mucitlerimize 'saçma' diyoruz. Ne diyeyim , komik.

perinsb

O sırada Türkiye'de California Üniversitesi'nde profesör olan mühendisin projesine yorum yapıp açık bulmak zaten pek sevgili Onedio okurlarına kalmıştı. Bu sevgili Türk milleti meyve veren ağacı her zaman taşladığı için (ki bu ağaç ister Nobel ödülü alsın,ister Twitter'ın açığını bulup teknolojinin beşiği olan Silikon Vadisi'ne davet alsın,isterse de California Üniversitesi'nde profesör olsun fark etmez) bu aşağıdaki yorumlar ve benzerlerini,Türk olup da mucit olan ve güzel,işe yarar icatları olan kişilerle ilgili haberlerin altında görmek mümkün. Yabancı biri yapsa ''Abi adamlar yapıyor ya,biz anca hede hödö!!'' diyen kişilerin hayatlarında yaptıkları en büyük deneyin kağıt parçaları ve tarak deneyi olup, bu deney sonucunda tarağın kağıt parçalarını çektiğini görüp ''NASIL LAN'' dediklerini unutmamak gerek. Ülkede bilime verilen değer çok açık,bilim insanlarına verilen değer çok açık o yüzden çok da kızmamak lazım.

mahsung

Bu kadar haklı olmak zorunda mıydın ? :)

ayakkabici-katniss

bikini yerine daha farklı şeyler olabilirdi fakat bikini harika tasarlanmış bayıldım

h.alev

tasarımıda mikemmmmmeeeellll olmuş yaaaaaaaa

saraptortusu

haşomalılar "bakın denizi en çok biz temizliyoruz sevap point wohoo" demezse bende bişey bilmiyorum :D (ben olsam ben de derim allah aşkına aptalca cevaplar vermeyin)

ozgur-can3

ne sacmaliyosun sen

Görüş Bildir