Çiftlik Bank Hakkında Bakan Tüfenkci'den Açıklama: 'Bir Saadet Zinciri Oluşturma Teşebbüsü, İnsanlar Aldatılıyor'

 > 
100PAYLAŞIM

Gündeme geldiği günden bu yana hakkında birçok yorum yapılan 'Çiflik Bank' hakkında resmi düzeyde açıklama geldi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci 'belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurduklarını ve insanları aldattıklarını görüyoruz' ifadelerini kullandı.

Çiftlik Bank için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gıda ve Tarım ve Bakanlığı harekete geçmiş inceleme için müfettişler göndermişti.

Çiftlik Bank'ın Twitter hesabından, şirket CEO'su Mehmet Aydın'ın, aralık ayında Kuala Lumpur'da Bakan Faruk Özlü'nün elinden ödül alacağına yönelik bir paylaşımda bulunulmuştu.

İddiayı yalanlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da suç duyurusu da dahil olmak üzere her türlü hukuki girişimde bulunma kararı almıştı.

Bugün de Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'den uyarı niteliğinde açıklamalar geldi. Tüfenkci sistem için 'sanal bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor' ifadelerini kullandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, "ÇiftlikBank'ın esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu, arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyor. Sanal bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. " dedi.

Tüfenkci benzer sistemlere de değinerek 'sanal çiftlikler' vurgusunda bulundu ve 'sonuç itibarıyla dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz' dedi.

Açıklamanın ilgili bölümü şu şekilde: 

"Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak, kimi oyun pazarladığını ifade ederek, kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek, kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ifade ederek, reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurduklarını görüyoruz. Bu kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor. Ama baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibarıyla dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz."

Bakan ayrıca müfettişlerin kısa zaman içerisinde raporlarını neticelendireceğini belirtti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir