CHP'li Böke'den Bugün'e Yanıt: 'Onlar Adına Ben Utandım'

 > -

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Selin Sayek Böke, kayyum atanan Bugün gazetesinde ailesiyle ilgili yapılan bir haber için açıklama yaptı. Böke, "Benim ailem, kökenim ortada. Bununla ilgili ne bir şey gizledim, ne de korktum. Benim bundan utanacağımı düşünerek bu nefret suçun işleyenler adına ben utanıyorum" dedi.

Bugün gazetesi, CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke'yi hedef almış, ‘CHP Sözcüsü Böke vaftiz edilmiş' manşeti atmıştı.

Kayyum Yönetimindeki Bugün'den CHP'li Böke Hakkında Ayrımcı Haber - onedio.com
Kayyum Yönetimindeki Bugün'den CHP'li Böke Hakkında Ayrımcı Haber - onedio.com

Gazeteye yanıt veren Böke, şu ifadeleri kullandı:

"Bu siyaset ve bu gündem Türkiye’de, onlarca, yüzlerce nefret suçunun her gün işlenmesine sebep oluyor. Dün de kayyumlu gazete tarafından bir kez daha bir nefret suçu işlendi. Bunun muhatabı ben ve ailemdik. Biz ne ilkiz ne de tekiz. Şunu bilmenizi isterim, biz tek olmadığımız için ben burada bu açıklamayı yapmak zorunda hissediyorum. Türkiye’de ayrımcılığa uğrayan, yok sayılan, kimlikleri, inançları sorgulanan, yaşam alanları her gün daraltılan bu ülkenin tüm vatandaşları adına ben bu açıklamayı yapıyorum. Bir kez yapıyorum ve son kez yapıyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak bu çağda, böyle bir nefret suçuna dair bir açıklama yapmak zorunda kalmaktan da utanç duyuyorum. Bu utancı bize kimsenin yaşatmaya hakkı yok."

"Bu nefret suçunu işleyenler adına ben utanıyorum"

Benim ailem, kökenim, soyum ortada. Bu konuda bugüne dek ne bir şey sakladım ne de gizledim, ne de korktum. Gizleyeceğim, saklayacağım, korkacağım hiçbir şey yok. Benim bundan utanacağımı düşünerek bu nefret suçun işleyenler adına ben utanıyorum. Benim ailem yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan, herkes kadar buralı, herkes kadar bu ülkenin yurttaşı ve hayatları boyunca bu ülkeye hizmet etmeye kendilerini, adamış insanlar. Soya sopa çok meraklı olanların merakını da gidereyim; ailemin bir tarafı Hristiyan, diğer tarafı Müslüman. Her ikisi de kültürü zengin Anadolu’nun çocukları. Ben o zenginliğin içinde büyüdüm.

"Bu ülkeyi bu karanlık zihniyete asla teslim etmeyeceğiz"

Ben siyasete bu ülkede hiç kimsenin hiçbir nedenle ayrımcılığa uğramadığı, sözde değil gerçekten demokrasi, gerçekten laiklik olan bir Türkiye inşasında mücadelenin ortağı olduğu için girdim. Ben yalnız değilim, milyonlarla beraber bu mücadeleyi de vermeye devam edeceğim. Bu açıklama, Türkiye’de her gün ayrımcılığa uğrayan, kimliklerinden dolayı kendi topraklarında yabancı hissettirilen ve Türkiye’nin bu ayrımcı zihniyete teslim olmaması gerektiğine inanan, bu topraklarda ortak yaşama kültürüne değer verenlerin ve bu değere sahip çıkmakta kararlı olanların mesajıdır. Biz bu mücadeleyi kazanacağız. Bu ülkeyi bu karanlık zihniyete asla teslim etmeyeceğiz."

Böke'nin bugün yaptığı basın açıklamasının tamamı ise şöyle;

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir