Görüş Bildir

Cezası “Irkçılık” Olarak Onanırsa, Olimpiyatlardan Men Edilecek

Haberler
> Cezası “Irkçılık” Olarak Onanırsa, Olimpiyatlardan Men Edilecek

Cezası “Irkçılık” Olarak Onanırsa, Olimpiyatlardan Men Edilecek

Gezi Parkı eylemleri sırasında Twitter’dan yaptığı paylaşımlarda gösterilerin ‘Ermeni işi’ olduğunu savunan ve Mehmet Okur’u vatan hainliği ile suçlayan, Taksim’deki eylemlere katılanlara hakaretler yağdıran milli güreşçi Rıza Kayaalp, FILA tarafından verilen ve ertelenen 6 ay müsabakalardan men cezası onanırsa 2016 olimpiyatlarından men edilebilecek.

Rıza Kayaalp’in 16-22 Eylül 2013 tarihinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Büyükler Dünya Güreş Şampiyonası’nda yarışabilmesi için, Türkiye adına FILA’da görevli delegelere spor bakanlığı ve spor genel müdürlüğü tarafından baskı yapılmıştı. Türk delegelerin bireysel çabaları ve federasyonun görüşmeleri ile sporcunun 6 aylık cezası Dünya şampiyonası sonrasında görüşülmek üzere ertelenmişti.

Ancak Macaristan’da yapılan dünya şampiyonasında, Kayaalp’in durumu görüşülemedi. FILA Disiplin Kurulu Başkanı ve FILA Başkan Vekili İtalyan Matteo Pellicane o dönemde kanser tedavisi nedeniyle hastanede yatıyordu. 09.12.2013 Aralık ayında tedavi gördüğü hastanede vefat eden Pellicone’nin yerine kimse atanmamıştı. Bu nedenle Fıla disiplin kurulu o tarihten bu güne kadar toplanmadı.

Edinilen bilgiye göre FILA Yönetim Kurulu 28-29 Şubat tarihlerinde Roma’da toplanacak. Bu toplantıda FILA Disiplin Kurulu başkanı vefat eden Matteo Pellicane’in yerine dosyaya, FILA Hakimi ve spor avukatı Aldo Albanese’nin bakacağı öğrenildi. Rıza Kayaalp’in 6 aylık ertelenen cezasını onanır ve ”Irkçılık” olarak değerlendirilirse Rıza, 2016 Olimpiyatlarından men edilebilecek. ”ırkçılık” konusunda hassas olan (IOC) Uluslar Arası Olimpiyat Komitesi disiplin kurulu, disiplin talimatına göre daha önce bir Yunanlı sporcunun söylemlerini ”ırkçılık” olarak değerlendirerek Olimpiyatlardan men etmişti.

ZETE

Kaynak: http://zete.com/2014/02/cezasi-irkcil...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
mehmet

ay hadi inşallah