Çernobil Faciasından 32 Yıl Sonra Arda Kalanların Görüldüğü 14 Çarpıcı Fotoğraf

221PAYLAŞIM

Çernobil'in hayalet kalıntıları ve Pripyat'ın yakınlarındaki terk edilmiş kasabanın fotoğrafları, nükleer felaketten 32 yıl sonra bir macera fotoğrafçısı tarafından çekildi.

Ürpertici fotoğraflar; durmuş dönme dolap, bebek beşikleri, tozlu masalarla dolu sınıflar, yıkık dökük bir sahnede duran piyano, üzerindeki taşları kırılmış olan satranç tahtası, üzerileri oyuncaklarla dolu bebek yatakları ve paslanmış çarpışan arabalar gibi görüntüler gösteriyor.

İnsanın içini burkan çarpıcı görüntüleri The Sun'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/news/8068545/ch...

1. Romen fotoğrafçı Cristian Lipovan, ürkütücü kalıntıları fotoğraflamak için Kuzey Ukrayna'da Çernobil'den 29 km uzaklıktaki yasak alana gitti.

2. Güç santrali ve yakınındaki 50.000 kişiye ev sahipliği yapmış Pripyat kasabası tahliye edildikten sonra geriye kalanlar 32 yıldır dokunulmamış halde duruyorlar.

3. Lipovan bazı açıklamalarda bulundu:

''Fotoğraflarda bir zamanlar orada yaşayan halkın üzücü ya da mutlu hikayesini görebilirsiniz. Çernobil ve Pripyat benim şu ana kadar içinde bulunduğum en güzel macera oldu. Burayı görmek hayatımı değiştirdi. Artık etrafımdaki her şeyin kıymetini biliyorum.''

4. Fotoğrafçı daha sonra 2011 yılında bir tsunaminin sebep olduğu nükleer felaketten sonra terk edilen Japonya'nın Fukushima bölgesine de gideceğini söyledi.

5. Çernobil'de yaşanan olay, 1986 yılında 25 Nisan'ı 26 Nisan'a bağlayan gece bir güvenlik testi sırasında 4 numaralı reaktörün aşırı ısınması sonucu meydana gelen dünyanın en büyük nükleer kazasıydı.

6. Dokuz gün boyunca ardı arkası kesilmeyen patlamalar ve yangın, Avrupa'ya atmosfer ile radyoaktif parçacıkların yayılmasına sebep oldu.

7. İlk başta olay anında ölen 2 kişi ve sonraki haftalarda radyasyon hastalıklarına yenik düşen onlarca kişi de dahil olmak üzere 31 kişi hayatını kaybetti.

8. Kazadan sonra kansere yakalanıp da hayatını kaybedenlerle birlikte ölü sayısı 4.000'e ulaştı.

9. Pripyat'ın yerel kasabası bugün hala tehlikeli olan radyasyon seviyeleri nedeniyle yaşanmaz hale geldi.

10. Kasaba ilgi çekici bir turistik yer haline geldi.

11. Fakat ziyaretçilerin, fazla radyasyona maruz kalmamaları için kısa süreliğine orada bulunmalarına izin veriliyor.

12. Geçtiğimiz yıl başka bir fotoğrafçı, eski Sovyetler Birliği'nde yıkım bölgesinin yakınlarında büyüyen genç nesile kalan ürkütücü mirası fotoğraflamıştı.

13. Her şey, parçalanan reaktörden sızmayı engellemek için tasarlanan devasa büyüklükteki kalkan üzerinde başlamıştı.

14. Bilim insanları, radyoaktif bölgede yaşayan kurtların Avrupa'da mutant genleri yaymasından korkuyorlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayhansenturk123

Dizifilm720 üzerinden dizisini izleyebilirsiniz. Çok güzel bir dizi. Tüyleriniz diken diken olacak.

haci-dayi

bizzat gittim buraya.özel kıyafetler giydirerek radyasyon ölçen cihazlar ile rehberler eşiliğinde belli yerlerini dolaşabiliyorsunuz.insan bir çok duyguyu bir anda yaşıyor.değişik manzaralar insanı değişik düşüncelere sürüklüyor.dönemin bakanı tv de çay içmişti radyasyon yok diye.onu da hatırladım şimdi.20 yıl sonra karadenizde neredeyse her evde bir kanser hastası mevcut oldu.kurbanlarından biri de güzelim kazım koyuncu.allah rahmet eylesin.gencecik gitti .

evelyn.mchale

Normalde youtuberlaeı hiç sevmem ama Nova Prospekt kanalı buraya gidip güzel bir video çekmişti. Hatta enkazda bir cesede bile rastlamışlardı. İzlemenizi öneririm.

Gizli Kullanıcı

2008'den beri en büyük hayalim Pripyat'ı ve çevresini gezmek.

mmurat

Mutasyonların canlıları geliştirdiğini söyleyen ateistler, Çernobile çıplak şekilde girebilirler! Belki mutasyona uğrayıp Wolverine dönüşürler!! Bilim mutasyonlar zararlı diyor, Evrim değil diyor, hangisi gerçek! tabi ki bilim.. Evrim bilimsel değildir!

mmurat

Anlatayım! Kuyruk sokumu kemikleri kendi aralarında, oynamaz eklemlerle kaynaşmışdır. Kuyruk sokumu kemiğinde, iki tane de çıkıntı kemiği vardır. Bu çıkıntı kemikleri, oturma anında sağa ve sola kaymaları önler. Kuyruk sokumu kemiği, kendini besleyen coccigeal arter, kirli kanı toplayan coccigeal yeni ve kendi yapısına uygun coccigeal sinire sahiptir. Evrimcilerin dediği gibi bu kemik işe yaramaz ise, bu bağların ve kemik yapısının fizyolojik fonksiyonlara uygun olmasına ne gerek vardır? Adalelerin görevlerini tam yapabilmeleri için, kemiklere yapışmış olmaları gerekmektedir. Kuyruk sokumu alınan hastalar, anüsün kasılma gücünde azalma ve anüse batma gibi bir his şikâyetiyle doktora başvurmaktadırlar. Kuyruk sokumu kemiğine fazlalık demek, bu organın anatomisi, fizyolojisi, biyokimyasını bilmemek demektir. 1-Doğum Bilgisi. Prof. Dr. Ali Gürgüç (E.Ü.T.F. Kadın Doğum. ABD) 2- Atlas der Anotomie dee Menschen. Kemikler, Bağlar, Eklemler. Cilt:1.

mmurat

başta körelmiş dediğin kuyruk sokumunun şimdi işe yaradığını söylüyorsun demek ki bilmeden konuşmamak gerekiyormuş. Ayrıca işlevi olan yani çalışan bir yapıdan körelmiş organ olmaz, bir zamanlar diye başladığınız masalları bilime dahil etmeyin. Yapısal olarak kuyruk sokumu kemiktir, kuyruk kastır. İnsanın kuyruğu varsa ara fosilini gösterin ama dikkat et maymun olmasın..

Görüş Bildir