Görüş Bildir
Haberler
Çatlayan Ekranlar Tarihe Karışıyor

Çatlayan Ekranlar Tarihe Karışıyor

Batuhan
09.06.2014 - 13:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Çatlayan Ekranlar Tarihe Karışıyor

ABD'li bilim insanları, akıllı telefonlarda en sık yaşanan arızalardan biri olan çatlak ekranları tarihe karıştıracak bir gelişmeye imza attıklarını duyurdu.

Akron Üniversitesi araştırmacıları, polimer bir yüzey üzerindeki elektrotlardan oluşan şeffaf bir film geliştirdi. Son derece esnek ve sağlam olduğu belirtilen film, bir gün akıllı telefon ekranlarını korumak için kullanılabilir. Yeni teknoloji aynı zamanda ekran maliyetini de ciddi ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

Akıllı telefonların çoğunda ekranları korumak için indiyum kalay oksit kullanılıyor. Şeffaf, elektriksel bir iletken olan madde, geliştirilmesi oldukça zor ve maliyetli olduğu gibi, kolayca kırılabiliyor.

Akron Üniversitesi'ndeki çalışmada yer alan Yu Zhu, 'geliştirdikleri filmin, şeffaflık ve iletkenlik derecesinde indiyum kalay oksitle aynı seviyede olduğunu' belirtti. Zhu, yapılan 1000 sağlamlık testinin ardından filmin şekil ve sağlamlığını koruduğunu, aynı zamanda aşırı esnek olması sayesinde çok ucuza üretilebildiğini ifade etti.

Zhu, yeni teknolojinin mobil cihaz piyasasında indiyum kalay oksitin en büyük rakibi olarak belirmesini ümit ettiklerini söyledi. Akıllı telefonların ekranlarını korumak için günümüzde en çok başvurulan iki teknoloji, sırasıyla Corning ve GT Advanced Technologies şirketleri tarafından geliştirilen Gorilla ve Sapphire Glass. Ancak her iki teknolojide çatlak ve kırıkları kesin olarak önleyemiyor.

Kaynak: Digital Trends

Kaynak: http://www.aljazeera.com.tr/haber/cat...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın