Buraya Bakar mısınız? Sizinle "Body Shaming" İle İlgili Konuşmamız Gereken Bazı Şeyler Var!

905PAYLAŞIM

Sizinle bazı örneklerle beden aşağılama konusuna dair birazcık konuşmak istedik. Sizin bu konu hakkında neler düşündüğünüzü de merak ettik. Düşüncelerinizi yorumlara yazmayı unutmayın. 😊

Keyifli okumalar! 

Öncelikle Body Shaming yani bedeni aşağılama, standart güzellik algısının dışında kalan insanlara uygulanan bir çeşit baskı. Bu baskı hem erkeklere hem de kadınlara uygulanabiliyor fakat genellikle kadınların Body Shaming'e maruz kaldığı kesin...

Özellikle göz önünde olan biriyseniz, herkes bedeninizle ilgili yorum yapma hakkını kendisinde buluyor. Ünlüyseniz ve bir de kadınsanız kesinlikle o standart, sonradan yaratılmış güzellik algısının dışına çıkma hakkınız yok.

Eğer ki çıkarsanız da, aşağıda birazdan okuyacağınız örneklerle karşılaşabilirsiniz. Peki, bununla ilgili birkaç soru soralım ve naçizane cevaplarımızı verelim. Katılırsınız ya da katılmazsınız orası sizin bileceğiniz iş tabii ki.

İlk sorumuz şöyle; Body Shaming ifade özgürlüğü kapsamına girmiyor mu? Hayır girmiyor çünkü birilerini sırf bedenlerinden dolayı aşağılayarak ifade özgürlüğünüzü kullanmış olmuyorsunuz.

Yani ifade özgürlüğünün arkasına sığınmak oldukça saçma.

Eleştiri hakkımız yok mu? Var, var tabii ama eleştirinin de bir sınırı var güzel kardeşim.

"Demokratik toplumlarda aşağılayıcı olmamak kaydıyla sınırsız bir eleştiri olanağı vardır." cümlesinden yola çıkarak söyleyebiliriz ki; bir kişiyi -ünlü olsun ya da olmasın- aşağılayıcı bir şekilde eleştiremezsiniz.

Karşınızdaki kişiyi aşağılamadığınız sürece tabii ki de eleştirme hakkınız vardır.

Gelelim vereceğim örneğe! Geçtiğimiz günlerde Hande Erçel'in bir röportajı yayınlandı.

Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz

Hatırlarsınız geçen yıl kendisine Kerimcan Durmaz sosyal medyada "Ay gerçekten kusucam artık bu bazlamadan." diyerek Erçel'in fiziksel özelliğiyle dalga geçen bir yorum yapmıştı.

Erçel'e de röportajda neler hissettiği sorulmuş. O da gayet yerinde ve haklı bir cevap vermiş.

Üzüldüm. Sosyal medyada negatif içerik çok hızlı yayılıyor ve bazen bu olumsuz yorumlar zorbalığa dönüşebiliyor. Zorba, izleyicisi olmadan zorbalığı sürdürmüyor ama izleyici alkışladıkça zorba da zorbalığını artırıyor. Benim yaşadığım da böyle bir şeydi. Herhangi birinin yüzümüze söyleyemeyeceği şeyleri, sosyal medya üzerinden söyleyip üstüne üstlük bir de bununla şöhret olan insanlar var. Ki bu söylemlerin birçoğu insanların fiziksel özellikleriyle dalga geçmek üzerine kuruluyor. Çünkü ne yazık ki kötü yorumlar iyi yorumlardan her zaman daha çok dikkat çekiyor.

Durumun eleştiri değil de "siber zorbalık" olduğunu anlatan Erçel, "Bir insanın doğuştan gelen fiziksel özelliklerini tartışma konusu edemezsin. Elbette beğenmeyebilir, beğenmediğini özgürce ifade edebilirsin. Ancak bunu bir sıfata, organize saldırıya çevirdiğinde işler değişiyor. " diye de ekliyor.

Bu sadece hakaret değil; şiddet ve taciz oluyor aynı zamanda. Tam anlamıyla psikolojik, sözel şiddet. Şiddet, özellikle kadına şiddet sadece fiziksel değil yaşadığımız dünyada. Ben de buna karşı sessiz kalmamaya karar verdim. Çünkü bunu yalnız ben yaşamıyorum.

Erçel, bu kişilere yönelik dava açmakta ya da zorba demekte de son derece haklı! Sosyal medyayı kullanırken, insanların kişilik haklarını ihlal etmemeye ve eleştiri de olsa bir sınırın olduğunu unutmamaya gayret edin.

Unuttuğunuzda ya da umursamadığınızda  "Bize dava açıyorlar." diye de ağlamayın!

Yani kısacası, kimse sizin kafanızda belirlediğiniz o güzellik çemberinin içerisinde olmak zorunda değil! Kişinin zayıf, şişman, uzun ya da kısa olması sizi değil ancak ve ancak ilgili kişiyi ilgilendirir. 😇

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sahin-cakir

öyle tipler koymuşsunuz ki kendilerinde herkesi aşağılayacak hakkı gören insanlar için mi üzüleceğiz? Ayrıca kerimcan'ın bu sayfada övüle övüle bitirilemediğini de görmüştük.

mevlanasabri

Danlanın da kerimcanın da canı cehenneme medyanın şaklabanları bu toplumun aynasıdır. Siz gerizekalı iğrenç gereksiz bomboş insanlarsınız ne kendinize ne çevrenize hiçbir ama hiçbir faydanız yok keşke ölseniz...

pretosaetre

Onedio sen nasıl bir sayfasın. Ulan daha dün danlaya hande erçele laf sokan içerikleri onaylıyosun bugün gelmiş burda böyle bir içeriğe yer veriyorsun hazırlayanlar farklı olsada sizin daha tutarlı olmanız lazım bune aq bütün yaz boyunca bazlama surat diye yapılan paylaşımları burda komedi altında paylaşan siz,Danlanın yada başka kötü özellikleri olanlara alttan laf sokanları derleyip yine komik diye paylaşan siz sonra da burda ''nasıl olsa feminizim anlayışından destek toplayıp prim kasarım'' düşüncesi altında destek içerikleri yapan siz sizin ben değişikliğinize sokiyim bi tutarlı olun amk bu ne ya

halil.mntkn

3 noktadan eleştiri getireceğim. Öncelikle, evet, insanların dış görünüşlerinden dolayı onları aşağılamak doğru değil. Hele ki bu onların doğal halleriyse, değiştirebilecekleri bir şey değilse. Ancak obezite gibi sağlıksız durumlara işaret etmek ya da belli bir kültürü ve anlayışı korumak (ya da değiştirmek/yıkmak) adına dile getirilen "ölçülü" eleştiriler nefret söylemi muamelesi göremez, görmemelidir. İkincisi, böyle bir hassasiyeti alt sınıftan görülen bir insan davranışlarından değil görünüşünden dolayı "tam bir kıro", "bunda tecavüzcü tipi var", "yobaza benziyor", "köylü" vb ifadelerle aşağılanmaya çalışıldığında da görmek isteriz. Sadece, gece klüplerinde bir gecede harcadıkları parayı bir yılda kazanamadığımız bazı hanımefendilere kilolu ifadesi biraz daha nahoş şekillerde söylendiğinde değil. Üçüncüsü ise neden "body shaming"? Dış görünüşten dolayı hor görme eylemi İngiliz dilinde mi yapılıyor ülkemizde ki İngilizce ifadelerle terimlendiriliyor?

serhan.silkin

Bi insan sevince geçmiş olsun. Kilo boy vücut aşağılama , beyin aşağılama geç bunları ..yeri değil ama söyleyim dedim.

Görüş Bildir