Bu Zamana Kadar Gerçek Olduğunu Düşünerek Yıllarca Kandırıldığımız Photoshoplu 16 Görsel

135PAYLAŞIM

Baya baya gözlerimizi boyamışlar.

Kaynak: https://www.boredpanda.com/fake-news-pho...

1. Kusursuz zamanlama ile çekilmiş gibi duran fotoğraftaki geyik, sonrada yerleştirilmiş.

2. Güney Avustralya'da bulunan Inneston Gölü'nün Instagram'daki görüntüsü ve gerçekteki hali...

3. Venedik kanalları donabilir fakat bu fotoğraflarda öyle bir durum söz konusu değil.

Venedik'te bulunan kanalların donma ihtimali vardır fakat bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle şehir, sıcak hava yaydığı için de su çok tuzludur. Neyse biz esas konumuza dönelim. Gördüğünüz fotoğraftaki buz, Baykal Gölü'nden alınmış bir karedir.

4. Doğal olmasını çok isterdik fakat Japonya'da ayı şeklinde bir orman yok.

Görüntü, insanlar bölgeye girmeden önce sadece ayıların bulunduğu bir adanın hikayesini anlatan Instagram sanatçısı Fabien Barrau'nun dijital çalışmasına aittir.

5. Büyük Kanyon'un bu fotoğrafı uzaydan çekilmiş gibi görünecek şekilde düzenlendi.

Görsel, Reddit sitesinden paylaşıldıktan sonra birçok kullanıcı tarafından gerçek olduğu düşünüldü ve herkes Büyük Kanyon'un büyüklüğü konusunda oldukça şaşırdı. Ancak, bu görsel de gerçek değil. Fotoğraf, Travis Odgers tarafından helikopterden çekildi ve üstünde oynamalar yapıldı.

6. Fotoğrafın Arnold Schwarzenegger'e ait olduğu doğru fakat sosyal medyada söylendiği gibi turist olarak çekilmiş bir fotoğraf değil.

Sosyal medyada trend olan bu fotoğrafta Arnold’un New York’a turist olarak gittiği iddia edilmesine rağmen gerçek pek de öyle değil. Aslında bunun, Herkül New York'ta filminden bir tanıtım fotoğrafı olduğu ortaya çıktı. Film, 1960'lı yılların sonunda çekildi ve aslında Schwarzenegger da o zamanlar Amerika Birleşik Devletler'ne geldi fakat sosyal medyada söylendiği gibi ilk defa New York'a geldiğinde verdiği tepki söz konusu değil.

7. Aslında, fotoğraftaki sevimli dostumuzun ağzında maytap yok.

Özellikle Tumblr gibi sitelerde kullanılan bu görseldeki maytap sonradan eklendi. Aslında mantıklı düşündüğümüzde, köpeklerin maytaptan korkarak uzaklaşacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

8. Bu fotoğraf Mısır'da değil, Universal Stüdyoları Singapur'da çekilmiş.

9. Fotoğraf, söylendiği gibi the Beatles grubunun evinde verdiği pijama partisinden değil, 1966 yapımı The Great St Trinian's Train Robbery (Büyük St Trinian'ın Tren Soygunu) filminden bir kare...

10. Aslında sizlerin de tahmin edeceği gibi fotoğraf gerçek değil. 1 Nisan şakası yapmak için photoshop yardımıyla oluşturulmuş sevimli görseller...

Sahibi Christopher Cline tarafından yapılan video ve fotoğraflar The Dodo tarafından da paylaşılmıştı. Christopher daha sonrasında köpeğin orijinal boyutunu da çekerek sosyal medyada paylaşmıştı.

11. Istakozların çeşitli renklerde olabileceğini hepimiz biliyoruz fakat mor ıstakoz, nadir görülen bir tür yakaladığını iddia eden Keith Potter'ın photoshop yapmasıyla ortaya çıktı.

Birçok haber kuruluşu durumu gerçekmiş gibi insanlara aktardı ve bilimin, mor ıstakozların gerçek olabileceğini öne sürdüğünü de belirtti.

12. Geçtiğimiz günlerde #10yearschallenge hashtagiyle paylaşılan fotoğraflardan da bir çelme yemişiz.

13. Suriye'de çekilen bu fotoğraf da, fotoğrafçı tarafından kurgulanarak çekilmiş ve mezarların içi de boşmuş.

14. Bunun gerçek olabilme ihtimaline %5 falan vermiştik zaten.

15. Hindu festivali zamanında çekilen bu fotoğraf, aslında farklı renklerle gölgelenmiş uydu görüntüleridir.

16. Top şeklinde alüminyum folyoyu mikrodalga fırına koymanız onu pürüzsüz hale getirmez ve hatta oldukça da tehlikelidir.

"Alüminyum folyodan yapılmış bir topu, birkaç dakika mikrodalga fırına koyarsanız gerçek bir topa dönüşür. Bunun işe yaradığına inanamıyorum."

Siz, kandırılmamız konusunda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-yildiz24

trilye ait fotoğraflarda köşe başında eski ahşap bir ev vardır. filtrelerle neredeyse mükemmel durur. neyse bizde baktık instagramda kalktık gittik bakıyorum köşede öyle bir ev yok iki kere dolandım gördüm sonra alakası olmayan bir yerdi. ve orada dedim ki bir daha asla instagram bir yeri beğenip gitmeyeceğim

kurtali1983

Mikrodalgaya metal hiç bir şey konulmaz.

beetle-juice

Valla burda emeğe saygı demek lazım elemanlar işini sağlam yapıyor bizde ise uçan tank yapıp 2023 e uçan araba tank v.b şeylerle dolduruyorlar :)) (inanan kitlede az değil hani)

feyk

gercekden post truth devirini yasiyoruz. photoshop ile artik hangi fotonun gercek hangisinin kurmaca oldugunu ayirmak imkansiz hale geldi. deep fake ile herhangi bir kisiye herseyi soyletebiliyorlar. yapay zeka teknolojileri ilerledikce artik video ve ses kayitlarinida ayirmak imkansiza yaklasacak. neyin gercek neyin sahte oldugunu bilemediginiz korkunc bir bilgi kirliligi olusuyor.

bunedirya

İstakoz mevzusu gerçek ama mor değiş mavi. Hatta çift renkli olanı da var.

Görüş Bildir