Bu Sefer Yapmamanız Gerekenleri Söylüyoruz! Planlı Çalışmayı Bir Türlü Başaramıyorsanız Bunlara Dikkat!

-
Abone ol

Özellikle öğrenciler ve freelance çalışanlar buraya! Bunca zaman planlı bir yaşam için yapmanız gerekenleri söyledik, ‘nasıl plan yapılır’ın yollarını gösterdik. Artık herkes az çok kendi planını oluşturabiliyor ama düzenli bir şekilde devam edebiliyor mu? Peki tam olarak nerede yanlış yapıyoruz? Yapmamız gerekenler tamam da ya yapmamamız gerekenler... Onlar da burada;

1. Acele etmeyin!

Hem yapmanız gereken işleri bitirmek için hem de programızını bir an önce düzene sokmak için acele etmeyin. Acele, gereksiz stres demektir.

2. Saati saatine plan yapmayın.

Evet ne yapacağınızı bilin ama ‘Şu işi şu kadar saatte bitireceğim’, ‘Şu iş için bu kadar vakit yeter’ şeklinde kendinizi sınırlamayın.

3. Aynı yaşam düzeninize devam etmeyin.

Hayatınızdaki tek değişiklik çalışma planınız olmasın. Örneğin aynı anda kahvaltı saatinizi değiştirebilir, beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyebilir ya da hayatınıza 10 dakikalık bir sabah sporu ekleyebilirsiniz. Böylelikle siz farkında olmadan yeniden eski düzeninize doğru dönmeniz zorlaşır.

4. Bir başlayalım da zamanla şekillenir demeyin.

Bir gün içinde yapacaklarınızı ya önem sırasına göre ya da tahmini bitirme sürenize göre sıralayın. Yapacaklarınızın karşısında saatlerce elinizin hangisine gideceğini beklemeyin.

5. Her gün aynı şekilde çalışmayın.

Günleri hafta içi  - hafta sonu ya da sevdiğiniz günler - diğer günler şeklinde ayırın ve her iki grup için ayrı çalışma stili oluşturun.

6. Hayatınızdaki önemli şeylerden ödün vermeyin.

Sevdiğiniz şeyleri hayatınızdan tamamen çıkarmayın ya da çok fazla özleyeceğiniz kadar azaltmayın.

7. Başlamak için ayın 1’ini, pazartesiyi ya da saat 9’u beklemeyin.

Ya başlamayı beklediğiniz o an önemli bir işiniz çıkarsa?

8. Başkalarının çalışma stillerini uygulamaya çalışmayın.

Örneğin ısrarla söylenen yapılacak listesi oluşturmak sizi geriyorsa, liste uzadıkça strese giriyorsanız net bir liste yapmayın.

9. Önceki gün yapamadıklarınızı bir sonraki gün bitirmeye çalışmayın.

Belki de en önemli madde bu. Bitiremediklerinizi bir sonraki güne sığdırmak için uğraşmayın. Az ise tabii ki deneyin ama örneğin tüm gün çalışamadıysanız ve sınırlı süreniz varsa, yetiştiremediğiniz işleri bir kaç güne eşit yayın.

10. Bahsetmeyin!

Fight Club'a girmiyoruz sadece çalışacağız diyor olabilirsiniz fakat yine de çalışma planınızdan ya da yapacak işlerinizden birilerine bahsetmek size gereksiz bir sorumluluk yükleyecektir.

11. Planınızı bir kez bozduğunuzda bütün düzeni bozmayın.

Bütün diyetlerin bitme sebebi… Bırakmayın. Kaldığınız yerden bir sonraki gün devam edin.

12. Yapabileceğinizin üstünde planlar yapmayın.

13. Akışa kapılmayın.

Dikkat dağınıklıkları, küçük molaların gereksiz uzaması mutlaka planınızı aksatacaktır ama kısa sürede kendinize gelebileceğiniz, dikkatinizi toplayabileceğiniz yöntemler geliştirin.

14. Her sosyal paylaşım sitesine üye olmayın.

Vaktinizin çoğunu bunların aldığının farkındasınızdır. Sosyal medyaya harcadığınız gereksiz zamanı azaltmak için kendi yönteminizi oluşturun. Bu d onlaran biri.

15. Aynı anda 3-4 diziyi takip etmeyin.

Her biri için bir bölüm daha deseniz…😅 Hatta dizi 1 saatin üzerindeyse bir bölümü de iki güne yayarak izleyebilirisiniz.

16. Çalışma temponuza göre haftanın birkaç günü çalışmakla ilgili hiçbir şey yapmayın.

Bir günün ise sadece bir kaç dakikasını, o hafta içinde yapacaklarınızı planlamaya ayırıp günün geri kalanında çalışmakla ilgili hiçbir şey düşünmeyin.

17. Çok fazla uyumayın.

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu uyku süresini belirleyin. Bu süre 8 saati geçmez, kendinizi kandırmayın. Uykuda geçirdiğiniz gereksiz süreyi azaltın.

18. Aralıksız, saatlerce çalışmayın.

10+2 , 50+10 gibi çalışma+mola süreleri deneyin. İşinize göre kendinize uygun olanla devam edin.

19. Çalışırken yemek yemeyin.

Bu hem sağlığınız için hem de yaptığınız iş için oldukça gereksiz bir yöntem. Yemek yediğiniz süreyi uzun bir mola olarak düşünebilirsiniz.

20. Bu konudaki her kişisel gelişim önerisini dinlemeyin.

Önerilerden yola çıkarak kendi yönteminizi belirleyin.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nazox

daha çok böyle içerik gelsin

bahar-cicegim

arada ders kitaplarından başka kitap okuyun mesela Dan Brown kitapları gibi

Görüş Bildir