Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Coğrafyaya Ait 11 Sıradışı Yabancı Müzisyen

 > -
Abone ol

Biraz Ortadoğu,biraz Akdeniz,biraz Avrupa'nın güney kıyılarına bulanmış,bir o kadar da Balkanların harmonisinden fırlamış müzisyen,grup veya toplulukları sergiliyoruz.Tüm bu ezgileri dinlerken Dünya'nın ilk medeniyetlerinin bu coğrafyadan çıkmış olduğunu anımsıyoruz

1. Light in Babylon

Kendilerini İstiklal'de de dinlemiş olabileceğiniz İsrail,Fransa ve Türk müzisyen üçlüsünden oluşan sıradışı bir Gypsy topluluğu olan grup sizi 15.yy'a götürecek melodileriyle büyülüyor.Yola sokak müzisyenliğinden başlayan ve buna rağmen dünya çapında kitlelere sahip olan grup,etkinliklerine konserler ve yeni projelerle devam ediyor.Grubun İstanbul,Hinech Yafa,Geut ve Bederech el Hayam çalışmaları dikkat çeken parçaları arasında...

2. Dhafer Youssef Quartet

1967 Tunus doğumlu olan Dhafer Youssef şu an Viyana'da yaşıyor.Türkiye'de de Hüsnü Şenlendirici ile bir çok projeye imza atan udi,aynı zamanda sıradışı sesi ve rezonansıyla dinleyicileri büyülüyor.Endülüs müziğini Sufi müzikle sentezleyen Dhafer Youssef,farklı milletletrden müzisyenlerle oluşturduğu Quartet'lerle Jazz festivallerinin vazgeçilmezi.En popüler parçalarının başında Les ondes orientales,Odd elegy,Soupir Eternel ve 39th Gülay(feat.Hüsnü) geliyor.

3. Azam Ali & Niyaz

İran kökenli müzisyen fransa, isveç, bizans, arap ezgilerini yorumluyor.Bir çok ülkede Niyaz ve Roseland gruplarıyla sahne alan müzisyen Türkiye'de de Mercan Dede'yle ortak bir projede buluşmuşlar.Özellikle Portals of Grace albümüznde 13.ve 14.yy'a ait eserleri yorumlamıştır.Şarkıcı aynı zamanda Türkçe parçalara da albümlerinde yer vermiştir.

4. Orphaned Land

İsrail'in bağrından fırlamış bu grup aslında tam bir Ortadoğu müziği icra ediyor.Grubun isminden de anlaşıldığı gibi öksüz toprak parçasının ruhunu Rock müzik eşliğinde bizlere servis ediyor.Norra el norra,Ocean Land,Sapari gibi popüler parçalarının yanısıra Erkin Koray'ın estarabim coverı ve Hepsi bir oarçası grubun ne denli Türkiye sevdalısı olduğunu da gösteriyor.

5. Mohsen Namjoo

İran'ın Bob Dylan'ı olan müzisyen12 yaşında setarla müzik hayatına başlangıç yaptı.Sıradışı vokal tarzı ve gırtlak yapısıyla dinleyenlere eşsiz lezzetler sunan Mohsen Namjoo 2009 yılında Kuran'dan ayetleri eserlerinde bulundurmaktan hapis cezasına çarptırılmış.En popüler şarkıları başında Toranj,Ey seraban,Nobahari ve Zolf bar Baad bulunuyor...

6. Oi Va Voi

Bir diğer çok uluslu sıradışı müzik topluluğu ise Oi Va Voi...  Grubu dinlerken hem Aşkenaz hem de Sefarad Yahudilerinin müziklerinin etkisinin yanı sıra Klezmer ve Yahudi İspanyolcası, Doğu Avrupa, özellikle Bulgar halk müzikleri ve çağdaş elektronik müziğin etkileri görülür.Refuge,Ladino song ve Magic carpet başıca popüler parçarıdır.

7. No Blues

Hollandalı folk blues grubu No Blues bir çok eserinde Arap ezgilerini İngilizce liriklerle sentezleyerek farklı tatları bize sunuyor.Türkçe birçok şarkıya da hayat veren grup 2007'de kurulmuş.Black Cadillac ve Farewell Shalabiye popüler parçalarıdır.

8. Flametal

Flamenko müziği Metal ve Rock altyapılarla buluşturan Sevillanas band Flametal,öyle müzik mi olur diyenlere gayet güzel cevap veriyor.The Elder albümü ve Bruja tortura,P'alla Al inferno vas ve de Por Arriba şarkıları dikkat çekenlerin başında geliyor...

9. Beirut

Zach Condon'ın solo projesi olan indie Rock grubu yine çok uluslu bir yapıda.Özellikle Balkan müziğini üflemeli ve vurmalı çalgılarla yorumlayan tamamen akustik kayıtlara sahip topluluk,farklı mekanlarda,farklı akustiklerde farklı projelerle karşımıza çıkıyor.Postcards from Italy,Gulag Orkestar,Nantes,Elephant Gun ve Rhineland grubun bilinen şarkılarının başında geliyor...

10. Esma Redžepova

Balkanların yetiştirdiği sapına kadar alaylı yegane müzisyen Esma Redzepova bu listede illa ki olmalıydı.8000'den fazla konsere imza atan sanatçı,Suzan Kardeş ve Kardeş Türkülerle de bir çok projede yer almıştır. Dzelem dzelem,Leno,Ma Ker Tu ve Caje Sukarije en önemli şarkılarındandır.

11. Aziza Mustafa Zadeh

Biraz uzaklardan aramıza katılsa da Jazziza kardeş dövlat kontenjanında listeye girmeyi başarıyor.Aslında bu onun uluslararası başarısından da kaynaklanıyor olabilir.Post-agresif piyano çalma tekniğine progressive yumuşak vokalleri eşlik edince ortaya muazzam bir iş çıkıyor şüphesiz.Ladies of Azerbaijan,Shamans,Dance of Fire şarkılarının yanısıra kendisine orjinal şekilde Ayrılık parçasını dinleyebilirsiniz.

12. Bonus:Kardeş Türküler

Dön dolaş ülkemize döndüğümüzde aynı lezzeti bulabileceğimiz topluluklarında var olduğunuz unutmayalım. Laz, Gürcü, Çerkez, Çingene, Makedon, Alevi, vs. ezgileri bu grubun neden Kardeş olduğunu bizlere açıklıyor...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

Güzel Liste !

Gizli Kullanıcı

Ek olarak... Le Trio Joubran - Masar

m.-dursun

siya siyabend

ozan-semih-dogan

Beirut, Azam Ali ve Mohsen'e ek olarak; Gevende'yi de koyabiliriz bu listeye. Ülkemizde pek bilinmese de yurtdışında pek çok konser vermişlerdir. Özellikle Corsica-Fransa'daki şu konseri benim için ayrı bir yere sahiptir:

Görüş Bildir