Boğaziçi Üniversitesi'nde Okuyan Öğrencinin İsviçre'den Aldığı Kafa Karıştıran İş Teklifi ve Bazı Gerçekler

124PAYLAŞIM

Kim olsa kafası karışırdı...

Özellikle son yıllarda Türkiye'den yurt dışına hatırı sayılır bir göç dalgası yaşanıyor. En çok da gençler "Burada sürüneceğime yurt dışında kaldırım taşı bile olurum." düşüncesiyle ülkeyi terk ediyor.

Yeteneği olsun ya da olmasın, okumak için gitsin ya da gitmesin gençler bir şekilde başka ülkelere ayak basmak istiyor. Onlara Türkiye'de cazip gelen herhangi bir alan bırakılmadı çünkü.

Kendi topraklarında nefes alamayan genç nüfus kurtuluşu diğer devletlerde buluyor. Bana sorarsanız bu çok acı!

İnsanların doğup büyüdüğü topraklarda artık kendini var edemeyeceklerini düşünüp çareyi yabancı kollarda araması bu ülkenin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri değil mi?

Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okumuş olsalar bile bu ülkenin imkanları yeterli gelmiyor onlara. Kendilerini istedikleri şekilde geliştiremiyorlar. Geliştirseler de maddi olarak karşılığını alamıyorlar.

Bu çocuklar emeklerinin karşılığını alamadıkları bir yerde yaşasınlar ki?

Türkiye'de sigortalı bir işte ömür çürütmek yerine insanlar yurt dışında çocuk bakmayı, hayvan gezdirmeyi ya da karın tokluğuna yaşamayı kabul ediyorlar.

Çocuk baksalar, garsonluk yapsalar ya da bulaşık yıkasalar dahi kaliteli bir yaşam sürdüklerini hissediyorlar.

Boğaziçi'nde Elektrik Elektronik Mühendisliği bölümünü okuduğu söylenen bir öğrencinin Boğaziçi Üniversitesi'nin itiraf sayfasına yazdığı bu mesaj da gençlerin içinde olduğu durumu gayet net bir biçimde gösteriyor.

İsviçre'de daha önce bir program aracılığıyla köpeklerine baktığı aileden yeni bir teklif almış bu genç. 3400 Euro maaş karşılığında evlerine çağırıyorlar. Boğaziçili öğrenci de bu konuyla ilgili tereddüt yaşamış.

Gördüğünüz gibi bu ülkede en iyi üniversitede okuyor olmanız pek bir önem arz etmiyor. Köpek bakıcılığı teklifi bile aklınızı karıştırabiliyor. Neden karıştırmasın ki? Türkiye'de Boğaziçi diploması almak yerine İsviçre'de köpek bakmak daha cazip geliyor.

Peki siz Boğaziçi Üniversitesi'ni yarıda bırakıp 3400 Euro için İsviçre'ye köpek bakmaya gider misiniz?

Koşa koşa giderim.
Asla gitmem.
Diplomayı aldıktan sonra giderim.
İsviçre'de kaldırım taşı olmayı bile kabul ederim.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selcukbegg

ya köpek ölürse mk

selcukbegg

değil 3400 euro, 10 bin euro da verseler boğaz içi bırakıp gidilmez. mezun ol zaten mühendislik yapmaya gidersin. boğaziçi lan bu boru mu ?

hacibektasi-veli

" 3400 EURO = 34000TL 2 yıl çalışsa 24x34000= 816.000TL" herkesin aklında böyle bir hesaplama geçmiştir diye düşünüyorum, şahsen benim geçti :(

bookworm

Eğitimini dondurup, transkriptlerini, evraklarını vs. doldurup gitmesinde fayda var. 1 yıl takılır ya da daha uzun okulunu devam ettireceği bir yer arar, hesap kitap yapar ve geçişini sağlar.

svgdnr

%76 değil %100 dışarı gitmek istiyo

Görüş Bildir