Görüş Bildir
Haberler
BMGK Bugün Gazze İçin Toplanacak

BMGK Bugün Gazze İçin Toplanacak

adem kara
18.07.2014 - 12:11

BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği kara saldırısını görüşmek için Ürdün'ün talebi üzerine toplanacak.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), hem Ukrayna'da yolcu uçağının düşmesi hem de İsrail'in Gazze'ye kara saldırısı başlatması nedeniyle yoğun bir güne hazırlanıyor.

BMGK, bugün önce New York saatiyle 10.00'da (TSİ 17.00) bir araya gelerek Malezya Havayolları'na ait uçağın düşmesinin nedeninin tespiti için kurulması istenen uluslararası soruşturma komisyonunu ve olaya ilişkin izlenecek yol haritasını ele alacak.

Konsey öğleden sonra da gündeme Gazze'yi alacak. Ürdün'ün talebi üzerine BMGK, New York saatiyle 15.00'te (TSİ 22.00) toplanarak İsrail'in Gazze'ye kara operasyonunu görüşecek. BMGK'nın daimi üyesi ABD'nin tavrı nedeniyle toplantıdan İsrail'i caydıracak bir karar ya da açıklama çıkması beklenmiyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun dün yaptığı açıklamada, iki konuya da değinmiş, düşen uçağa ilişkin 'Konunun aydınlatılması için uluslararası şeffaf bir soruşturmaya ihtiyaç var' demişti.

İsrail'in Gazze'ye saldırısını da değerlendiren Ban, 'İsrail'e sivil can kayıplarını durdurması için çok daha fazlasını yapma çağrısında bulunuyorum. Bu soruna askeri yöntemlerle çözüm bulunamaz' diye konuşmuştu.

Muhabir: Mustafa Keleş | AA

Kaynak: http://www.aa.com.tr/tr/manset/360601...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0