BM Kampına Saldırı: 48 Ölü

13PAYLAŞIM
BM Kampına Saldırı: 48 Ölü

Güney Sudan’da silahlı bir grubun BM kampına girerek sivillerin üzerine ateş açması sonucu en az 48 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

Güney Sudan’ın Bor kentinde, dilekçe sunmak istediklerini ve barışçıl gösterici olduklarını belirterek yaklaşan silahlı kişiler zorla BM kampına girdi. Sivillerin sığındığı yerleşkeye zorla giren silahlı grubun açtığı ateş sonucu en az 48 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

BM’nin Güney Sudan’daki yöneticisi Toby Lanzer, 350 kişilik grubun ana kapıyı kırıp içeri girdiğini ve içerdekilere rastgele ateş açtığını söyledi.

BM Barış Gücü'nün saldırganlara ateşle karşılık verdiğini ve onları püskürttüğünü belirten Lanzer, saldırganların sivil kıyafet giydiğinden ötürü kim olduklarını söylemenin zor olduğunu belirtti.

Saldırının gerçekleştiği esnada Bor kentindeki yerleşkede, beş bine yakın sivil sığınmacı bulunuyordu.

ABD'den kınama

ABD'nin BM Büyükelçisi Samantha Power, Güney Sudan'da BM hedef alan saldırıyı kınadı.

BM'nin Güney Sudan'daki bu yerleşkelerinin 'dokunulmaz' kabul edilmesi gerektiğini söyleyen Power, "Bu korkunç saldırıların sorumlularının bulunması için ABD olarak elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz" dedi.

Çatışmalar yaşanıyor

Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir ile eski vekili Riek Machar arasındaki siyasi çekişme 15 Aralık'ta etnik çatışmalara yol açmıştı.

Bölgede ufak çaplı silahlı direnişler, sığır kaçırma yüzünden çatışmalar ve sınır gerginlikleri görülse de, bütün bunlar başkent Juba'dan uzakta yaşanıyordu.

Gerginlik sinyalleri ise geçen Temmuz ayında, etnik çoğunluk Dinka grubundan Cumhurbaşkanı Kiir'in, ikinci en büyük etnik grup Nuer'dan olan yardımcısı Machar'ı görevden almasıyla başladı.

Güney Sudan'da 15 Aralık'tan bu yana süren çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi, 1 milyondan fazla kişi de yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı.

Petrol büyük sorun

Dünyanın en yeni devleti olan Güney Sudan, uzun ve kanlı çatışmaların ardından 2011 yılında Sudan'dan ayrıldı.

Petrol zengini olan Güney Sudan, bununla birlikte yıllarca süren iç savaşın yüzürden dünyanın en az kalkınmış bölgelerinden biri.

Güney Sudan, 2011 yılındaki referandumda oy çoğunluğuyla Sudan'dan ayrılma kararı aldığından beri, hükümetin başlıca kaygısı Hartum yönetimiyle anlaşmazlıkları takiben, petrol akışını sağlamak oldu.

Kaynak: Reuters ve Anadolu Ajansı

Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir