BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna İçin Acil Toplantı Kararı Aldı

 > 
11PAYLAŞIM

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın doğusundaki askeri hareketlilik üzerine olağanüstü toplantı kararı aldı.

BM Güvenlik Konseyi, Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev'in ülkenin doğusundaki askeri hareketliliğe ilişkin uyarılarının ardından acil toplanma kararı aldı.

BMGK Kasım ayı başkanı ve Avustralya'nın BM Daimi Temsilcisi Gary Quinlan, acil toplantının bugün New York saati ile 14.30'da (TSİ: 21.30) gerçekleşeceğini açıkladı.

Ukrayna'nın BM Daimi Temsilcisi Yuriy Sergeyev, BM'de yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna sınırına çok sayıda asker yığdığını ve Ukrayna'daki ayrılıkçılara yeni silah desteği yaptığını ileri sürerek, "Son gelişmeler gösteriyor ki Rusya, Ukrayna'ya yönelik büyük bir saldırı planlıyor. Bu konuda BM'nin en kısa sürede bilgilendirilmesi lazım" ifadelerini kullandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu'ndan yapılan açıklamada da "Ülkenin doğusunda görev yapan AGİT gözlemcilerinin, Donetsk'in merkezine 3 kilometre mesafede kente doğru ilerleyen kime ait olduğu belirsiz 43 askeri kamyon tespit ettiği" kaydedilmiş, bu kamyonların 5'inin 120 milimetrelik havan toplarını, yine 5 kamyonun ise çok namlulu roketatar sistemlerini taşıdığı belirtilmişti.

  • AA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir