Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Biz Söylemiyoruz Bilim Söylüyor: Eski Sevgiliniz Arkadaş Kalmak İstiyorsa Psikopat Olabilir!

-

İnsanlık tarihinin belki de en kadim sorularından birisidir, eski sevgili ile arkadaş kalmanın normal olup olmadığı?

Pek çok yerde tartışılmış, pek çok insan tarafından da farklı farklı yorumlanmıştır.

Bazılarına göre imkanı yoktur böyle bir şeyin…

Bazılarına göre ise neden olmasındır? Çünkü ona eski sevgili demek yanlıştır.

Peki, tüm bunların ötesinde bilim ne der bu konuya?

Olayın taraflarının psikolojileri hakkında ne söyler bilim bize? Normal midir eski sevgili ile arkadaş kalmaya çalışmak?

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, eğer eski sevgiliniz sizinle arkadaş kalmak ve görüşmeye devam etmek istiyorsa ortada büyük bir problem var demektir.

Hatta daha da ilerisi, o kişinin psikopat ya da narsist olma ihtimali oldukça fazladır.

Personality and Individual Differences adlı bir derginin yaptığı araştırmaya göre öncelikle iki farklı denek grubu belirlendi.

İlk gruba eski sevgilileri ile hangi sebepten ötürü arkadaş kaldıkları soruldu. Daha sonra ise bu gruptan alınan cevaplar diğer denek grubuna sunuldu ve bu sebepleri önem sırasına göre sıralamaları istendi.

Ayrıca, bu denek gruplarına karanlık kişilik özelliklerine ortaya çıkaracak bir de fazladan test uyguladılar. Kulağa nahoş geliyor, değil mi? 

Gerçekten öyle...

Elde edilen bulgular ise oldukça ilginçti çünkü psikopatlığa ya da narsistik duygulara yatkın olanların, ayrılık sonrası arkadaş kalmaya daha sıcak baktıkları görüldü.

Ayrıca karanlık kişilik özelliği testinde yüksek puan alanların da arkadaşlık seçimlerini belli bir nedene dayandırarak yaptıkları görülmüş. Örneğin maddi ya da manevi bi fayda veya seks gibi daha genel bir beklenti.

Çalışma sonunda elde edilen sonuçlara göre eski sevgilileriyle samimi olma isteği güdenlerin çoğunun nedeni duygusal şeyler.

Örneğin erkekler, eski sevgilileriyle arkadaş kalırken seks yapma olasılığını daha çok göz önünde bulunduruyor.

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki psikopat ruhlu olan kişiler, insanlarla olan ilişkilerinde genellikle edineceği faydaları düşünür.

Kısacası eski sevgiliniz -erkek ya da kadın- sizinle arkadaş kalmaya çalışıyorsa, onunla olan ilişkinizi tekrar değerlendirmekte fazlasıyla yarar var…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boraagunes

Kesinlikle doğru bir tanı .Bir kez psikopat bir sevgilim olmuştu yani başından belliydi ama gönül işte kaptırdın mı gidiyo ayrıldıktan sonra da ısrarla arkadaş kalmak istiyodu zor attım başımdan.

kaltxi

Görünce selam verip halini hatrını sormak arkadaşlıktan sayılıyorsa ben de psikopatım :( çektin gittin zalım

calismasam

olabilir hakkaten

dextroamphetamine

Çevremdeki örneklerle bunu kıyasladığımda, evet diyorum. Gerçekten doğru.

aylin-kayhan

Eee biraz psikopatlık var doğru...

Başlıklar

BilimCinsellik
Görüş Bildir