Bitmedi: Tesettürlü Olmayan Kadınlara 'Kabuğu Soyulmuş Domates' Benzetmesi

 > 
1.6bPAYLAŞIM

Akademya Dergisi ve Üsküdar Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl ortaklaşa düzenlediği ‘Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu’nda konuşmacı olarak katılan Emine Merve Akyüz'ün tesettürsüz kadınlara ilişkin "kabuğu soyulmuş domates" benzetmesi bir yıl sonra yeniden gündeme geldi ve sosyal medyada tepkilerin odağına yerleşti...

Geçtiğimiz 2016 yılının 24 - 25 Haziran günlerinde Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde Akademya Dergisi ve Üsküdar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu’a katılan Emine Merve Akyüz, “Büyük Doğu-İbda Külliyatında Kadın” konulu konuşmasında tesettürsüz kadınlar için yaptığı "soyulmuş domates" benzetmesine tepkiler sürüyor.

Emine Merve Akyüz'ün tepkilere neden olan konuşmasından ilgili bölüm şöyle 👇

"Müslüman kadınında bir tesettür olmalıdır. Başları biraz açılmış, kabuğu soyulmuş domatesi kimse almak istemez. İşte bu anlamda tesettür de kadını mahfezin içine alır onun manasını ve suretini korur."

'Başı açık kadınları kabuğu soyulmuş domatese benzeten Necip Fazılcılar'

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan da başı açık kadınlara yapılan bu benzetmeyle ilgili köşe yazısında yer verdi.

“Yürüyen Büyük Doğu Sempozyumu” diye bir sempozyum düzenlemişler.
Orada “Büyük Doğu Külliyatı’nda Kadın” konulu bir tebliğ sunmuşlar.
Söyledikleri şu:
“Müslüman kadında tesettür olmalı. Kabuğu soyulmuş domatesi kimse almak istemez.”Bir kadının kadınlarla ilgili tespitini domatesin kabuğu üzerinden yapmasının feciliğini...
Yine bir kadının kadınları “alınmak istenen” ya da “alınmak” istenmeyen nesneye indirgemesinin berbatlığını...
Falan bir tarafa bıraktım.
Kendilerine sadece...
Adına sempozyum yaptıkları Büyük Doğu’nun kurucu babası Necip Fazıl’ın muhterem eşi Neslihan Hanım’ın da başörtüsü takmama yönünde bir tercih kullandığını hatırlatıp soruyorum:
Ne yani?
Size göre...
Neslihan Kısakürek Hanımefendi de kabuğu soyulmuş domates gibi miydi?

Sosyal medyadan tepkiler...

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir