Birleşik Arap Emirlikleri'nde Mesai Saatlerinde 'Kitap Okuma Zorunluluğu'

 > -
Abone ol

Birleşik Arap Emirlikleri yaptığı yasa değişikliğiyle güzel bir işe imza attı. Yasaya göre; kamu görevlileri mesai saatleri içerisinde kitap okuyabilecek. Yasanın tek olumsuz yanı ise herkes istediği kitabı okuyamayacak. Okumalarda kişisel gelişim ve mesleki fayda baz alınacak.

Kültür Servisi'nin The Guardian'a dayandırdığı habere göre; Türünün ilk örneği olan “ulusal okuma yasası”, hafta başında Birleşik Arap Emirlikleri başkanı Halife bin Zayid El Nahyan tarafından duyuruldu.

Yasa ile birlikte kamu personeli iş saatleri içinde okuma saatine sahip olacak

Ancak okunulan kitabın çalışma hayatında mesleki ya da kişisel gelişime odaklanıyor olması gerekiyor.

Yasanın diğer bir güzel yanı ise, kafelerin müşterileri için okuma materyalleri bulundurma zorunluluğu

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) devlet başkanı yardımcısı ve Dubai'nin mutlak hükümdarı Muhammed bin Raşid el-Mektum’un yaptığı açıklamaya göre yasa aynı zamanda kafeleri, müşterileri için okuma materyali bulundurmaya zorunlu kılacak.

Bunların yanında alışveriş merkezlerine kütüphane şubeleri açılacak ve kitaplar vergiden muaf tutulacak

'Kitapların toplumdaki imajı sağlamlaşacak'

Muhammed bin Raşid el-Mektum, yasa ile ilgili “Hedefimiz, konuyla ilgili bütçemizi yasayı gerçeğe dönüştürmeye ayırarak okumayı halkımız için gündelik bir alışkanlığa dönüştürmek” dedi. Yasanın “daha önce görülmemiş bir kültürel ve yasal girişim” olduğumu söyleyen el-Mektum, yasa ile birlikte “kitapların toplumdaki imajının sağlamlaşacağını” ifade etti. “Yasa okuma gibi temel bir değeri alarak bir hükümet projesiyle bütünleştiriyor.”

Yasa kapsamında aynı zamanda çocuklara “bilgi çantaları” adıyla kitap torbaları dağıtılacak

Kitaplar doğumla birlikte, bir ve iki yaşlarında verilecek ve BAE uyruklular için Arapça, yabancı uyruklular için İngilizce olacak. Yabancı uyrukluların ülke nüfusunun yüzde doksanını oluşturduğu tahmin ediliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir